UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تاثیرگذاری سبزها بر انتخابات فردا

تاثیرگذاری سبزها بر انتخابات فردا

شهرگان: در گذر آخرین هفته تبلیغات انتخاباتی، فراتر از ۶۰۰ هزار نفر در روزهای قبل از ۹ می رای خودشان را به صندوق‌ها انداخته‌اند، ولی هنوز تا یک سوم رای‌دهندگان تصمیم نهایی خودشان را نگرفته‌اند تا به کدام حزب رای بدهند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: تغییرات اقلیمی، انرژی و قیمت‌گذاری کربن در انتخابات استانی بی‌سی؛ خانه، فقر و بی‌خانمانی: نگاهی متفاوت به انتخابات استانی سال آینده؛ انتخابات دولت استانی بریتیش کلمبیا در می ۲۰۱۷ و سوال‌های پیشِ رو؛ تا انتخابات: سه حزب اصلی حاضر بر صحنه؛ تا انتخابات: سیزده راه شناسایی خبر جعلی؛ در سواحل غرب وحشی یا پول در سیاست بریتیش کلمبیا؛ حزب لیبرال بی‌سی، پول مالیات‌دهندگان و چگونگی دریافت کمک‌های نقدی؛ هک شدن وبسایت حزب لیبرال و مشکل کمک مالی صنعت سوخت‌های فسیلی؛ پول در سیاست: تمسخر در نیویورک، عقب‌نشینی در بریتیش کلمبیا؛‌ از زبان فارسی تا فقر تا تغییرات اقلیمی در گفتگو با مهدی راسل

از یک سو، دفاع از مدیریت ۱۶ سال گذشته حزب لیبرال‌های امروز بریتیش کلمبیا (حزبی محافظه‌کار معروف به لیبرال‌های بی‌سی) کار ساده‌ای نیست. تا آنجا که روزنامه گلوب اند میل وقتی طرفداری رسمی خودش از این حزب در انتخابات پیش رو را اعلام کرد، تیترش را چنین نوشت: «دماغ‌تان را بگیرید و به لیبرال‌ها رای بدهید

روزنامه پراوینس البته مودبانه‌تر نوشت،‌ »لیبرال‌ها همچنان بهترین انتخاب برای بی‌سی هستند» و از این حزب در انتخابات فردا حمایت کرد. سرمایه‌گذارهای هر دو روزنامه البته چهره‌های محافظه‌کار هستند.

تصویر از سازمان انتخابات بریتیش کلمبیا

در کانادا و در بین روزنامه‌های باقی‌مانده در کشور، به جز روزنامه «تورنتو استار» در اونتاریو، مابقی روزنامه‌ها، سرمایه‌گذارهایی محافظه‌کار دارند.

از آن سو، دموکرات نوین بریتیش کلمبیا (بی‌سی ان‌دی‌پی) علاقه‌ای ندارد تا در مورد فیل توی اتاق صحبت کند: اینکه در ۲۰۰۱ میلادی، این حزب شکست سنگینی از حزب رقیب خورد و تنها توانست ۲ کرسی را حفظ کند.

درست است که در گذر این ۱۶ سال، این حزب جایگاه خودش را در پارلمان استانی ارتقاء داده است، ولی هنوز نتوانسته است اعتماد ساکنین قدیمی استان را جلب خودش کند که بعضا از تلخکامی‌های دولت پیشین این حزب می‌گویند.

درنهایت مابین رای بین بد و بدتر، راه‌حل سومی جلوی چشم‌ها آمده است: حزب سبز بریتیش کلمبیا، از یک سو با برنامه عمل حزب نظر تحلیل‌گرهای مسایل بی‌سی را جلب خودش کرده، از آن سو با تبلیغاتی رنگارنگ توانسته نظرها را حداقل در محدوده شهر ویکتوریا و بخشی از جزیره ونکوور جلب خودش کند.

انتخابات در بن‌بست

شرایط استان به‌نحوی پیش می‌رود که همه منتظر نتیجه نهایی رای‌ها هستند. چون نمی‌شود برنده را پیش از آن اعلام کرد: بی‌سی ان‌دی‌پی احتمالا برنده بیشتر حوزه‌های جنوب استان می‌شود. سبزها احتمالا بخش عمده‌ای از نمایندگان جزیره ونکوور را برنده بشوند و شمال و مرکز استان به احتمال زیاد نمایندگان لیبرال انتخاب خواهد کرد.

ولی تمامی این پیش‌بینی‌ها با تعداد بیشتر یا کمتر آرا می‌تواند متفاوت بشوند.

کریستی کلارک امیدوار است که بتواند قدرت لیبرال‌های بی‌سی را بر دولت استانی را برای چهار سال دیگر امتداد بدهد. تصویر از فیس‌بوک لیبرال‌های بی‌سی

در این میان شاید یکی از دو حزب اصلی برنده انتخابات بشود و شاید یکی از دو حزب اصلی مجبور به ائتلاف با سبزها باشد.

در هر دو حالت، سبزها نقشی تعیین‌کننده در انتخابات یافته‌اند: از هر پنج نفر، یک نفر از رای‌دهندگان استان می‌گوید به این حزب رای خواهد داد و این شرایط انتخاباتی را تغییر می‌دهد.

یعنی یا سبزها بخشی از رای‌دهندگان بی‌سی ان‌دی‌پی را جذب خودشان می‌کنند و بانی به قدرت رسیدن مجدد لیبرال‌ها خواهند شد. یا اینکه بخشی از رای‌دهندگان لیبرال‌ها را جذب خودشان خواهند کرد و بانی قدرت بی‌سی ان‌دی‌پی می‌شوند.

در یک حالت هم این حزب ممکن است تا ۵ کرسی پارلمان استانی را به نام خود کرده باشد و در این حالت باید تصمیم بگیرد تا تاج قدرت را بر سر کدام حزب بگذارد.

یعنی به لیبرال‌ها اجازه ادامه تسلط بر قدرت را بدهد یا اینکه راه پیش‌رفت ان‌دی‌پی را باز کند.

احتمال اینکه این حزب در مسیر ادامه تسلط لیبرال‌ها بر قدرت پیش برود، بیشتر است.

این را می‌توان در صحبت‌های رهبر این حزب، اندرو ویور یافت که به خبرنگارها گفته بعد از انتخابات، آسودگی بیشتری دارد تا با کریستی کلارک کار کند تا با جان هورگان.

هرچند سبزها بشدت مخالف برنامه‌های لیبرال‌ها در موضوع تغییرات اقلیمی و مباحث اجتماعی هستند و نظر حزبی‌شان نزدیک به نظرهای بی‌سی ان‌دی‌پی است.

تغییرات اقلیمی، همین‌الان و همین امروز

در شروع آخرین هفته تبلیغات انتخاباتی، بخش‌هایی از شهر کلونا در غرب استان دستور تخلیه یافته‌اند چون باران تند بخش‌هایی از استان را به زیر آب برده است.

در حقیقت از ایالت نیویورک امریکا تا بخش‌هایی از بریتیش کلمبیا، تغییرات اقلیمی امریکای شمالی را در معرض یورش باران‌های تند و سیلاب قرار داده است.

اضطرار در وضعیت تغییرات اقلیمی یکی از دلایل رشد سبزها در انتخابات امسال بود. دلیل اصلی ولی نارضایتی بخشی از جامعه از هر دو حزب اصلی حاضر در انتخابات است. عکس از فیس‌بوک حزب سبز بریتیش کلمبیا

فضای تیره، ارتش را به استان کبک فرستاده تا کمک به نجات افراد کند. از آن سو، بخشی از جامعه بریتیش کلمبیا خشمگین این است که چطور نظرشان در مخالفت طرح‌های عمده صنعت سوخت فسیلی – همانند ساخت سد بر دره رودخانه صلح، طرح توسعه استخراج و صدور گاز مایع (ال‌ان‌جی) و همچنین گسترش خط لوله کیندر مورگان – مورد توجه سیاستمدارها قرار نمی‌گیرد.

برای همین هم تغییرات اقلیمی که می‌تواند تمدن بشری را برای نسل هم‌اکنون زنده بر زمین تبدیل به انقراض انسان کند، صفحه را به نفع سبزها سنگین کرده است.

بخصوص که تعلل دولت حاکم بر پیش‌برد برنامه مبارزه و مهار تغییرات اقلیمی، بانی این شده تا زمان از دست بی‌سی – همین‌طور بقیه تمدن بشر – برود و در کمتر از ۱۴ سال، دیگر نمی‌شود جلوی تغییر اقلیم را گرفت.

تا آنجا که یک سرمقاله سی‌بی‌سی می‌نویسد که اگر تغییرات اقلیمی برایتان مهم است، استراتژیک رای ندهید و سراغ سبزها را بگیرید.

استراتژیک رای دادن البته حرف انتخابات گذشته دولت فدرال بود، وقتی بسیاری از رای‌دهندگان به‌جای اینکه به نامزد محبوب خودشان رای بدهند، به چهره‌ای رای دادند که صرفا محافظه‌کار نباشد ولی شانس بالای پیروزی را داشته باشد.

نتیجه این شد که در بخش‌های شرقی کشور، تا ۱۰۰ درصد کرسی‌های پارلمان بدست نامزدهای حزب لیبرال کانادا رسید.

تعداد آرا بالا و یا پایین، این دولت یا آن دولت

در انتخابات امسال ۳ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۹۹۱ نفر می‌توانند در انتخابات ثبت‌نام کرده و رای خودشان را به صندوق‌ها بیاندازند. در روزهای پیش از انتخابات، ۶۱۴ هزار و ۳۸۹ نفر رای داده‌اند.

جان هورگان برای ماه‌ها پیشتاز نظرسنجی‌ها بود ولی در هفته‌های اخیر فاصله این حزب با حزب حاکم کمتر شده است. آیا او می‌تواند رهبر بعدی دولت استانی باشد؟ عکس از فیس‌بوک جان هورگان

در بریتیش کلمبیا هم در روزهای مشخص می‌شود سراغ صندوق‌های رای رفت و زودتر از موعد رای داد، هم می‌توان رای را با پست دریافت کرد و قبل از شب ۹ می با پست دوباره رای را دست سازمان انتخابات استان فرستاد.

یعنی افراد خارج از استان هم امکان رای دادن را دارند، اگر به موقع اقدام کرده باشند.

ولی اینکه افراد زودتر از روز انتخابات سراغ صندوق‌های رای می‌روند، الزاما به‌معنای افزایش تعداد رای دهندگان در پایان موعد رای‌گیری نیست.

در ۱۹۹۶ که امکان رای دادن زودتر از روز انتخابات در استان فراهم شده، ۵.۷۴ درصد افراد زودتر از روز انتخابات رای دادند. در ۲۰۱۳، ۲۰.۳۴ درصد زودتر از روز انتخابات رای خودشان را به صندوق‌ها انداختند.

ولی درنهایت ۷۱.۳۳ درصد افرادی که در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند – برابر ۵۲ درصد رای‌دهندگان – در انتخابات رای دادند.

نکته در این است: در انتخابات ثبت‌نام کنید و رای بدهید تا دولت محبوب‌تان به قدرت برسد.

آرای پایین‌تر می‌تواند دولت اقلیت در استان شکل بدهد، می‌تواند راه را برای ادامه قدرت لیبرال‌ها باز کند. آرا بالاتر می‌تواند دولت اکثریت را به قدرت برساند: خواه رای مردم لیبرال باشد و یا که بی‌سی‌ ان‌دی‌پی.

در این میانه، انتخاب نهایی دست رای‌دهندگان باقی خواهد ماند، خواه رای بدهند یا بی‌توجه به انتخابات باشند، در نتیجه نهایی تاثیرگذار خواهند بود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: