UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

معرفی قانون محدودیت کمک‌های سیاسی در بریتیش کلمبیا

معرفی قانون محدودیت کمک‌های سیاسی در بریتیش کلمبیا

دموکرات نوین می‌خواهد غرب وحشی پول در سیاست آمریکای شمالی را با وضع محدودیت و ممنوعیت‌هایی بر اهداهای مالی به سیاستمدارها و احزاب، رام کند.

لقب غرب وحشی را البته روزنامه نیویورک تایمز به بریتیش کلمبیا داده بود، چون تا به امروز، هر فرد، گروه، شرکت و اتحادیه‌ای – به شرط اینکه خیریه نباشند – می‌توانست از هر کجای دنیا، هر رقم، خدمات یا هدیه‌ای را به نیت فعالیت سیاسی، به احزاب و سیاستمدارهای استان اهدا کند.

متن قانون پیشنهادی دموکرات نوین را در وب‌سایت پارلمان استانی ببینید.

هرچند برابر مقررات شفافیت‌های مالی، سیاستمدارها و احزاب بایستی بخش عمده‌ای از این موارد را آشکارا در اختیار عموم جامعه قرار بدهند.

وزیر دادگستری بریتیش کلمبیا، دیو ابی در حال معرفی قانون محدود کننده اهداهای سیاسی در صحن پارلمان، عکس از توییتر

بدین شکل، از امسال، مالیات‌دهندگان بخش عمده هزینه فعالیت سیاستمدارها را پرداخت خواهند کرد، هرچند حزب‌ها و سیاستمدارها همچنان می‌توانند کمک‌های مردمی را دریافت کنند.

حالا قانون تازه دموکرات نوین که روز دوشنبه، ۱۸ سپتامبر معرفی شد، می‌گوید هر فرد در هر سال فقط می‌تواند ۱۲۰۰ دلار به هر سیاستمدار(ها) یا حزب(هایی) که بخواهد کمک کند.

ولی بیشتر از این ممنوع است.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: پول در سیاست: تمسخر در نیویورک، عقب‌نشینی در بریتیش کلمبیا؛ در سواحل غرب وحشی یا پول در سیاست بریتیش کلمبیا؛ حزب لیبرال بی‌سی، پول مالیات‌دهندگان و چگونگی دریافت کمک‌های نقدی؛ پول در سیاست بریتیش کلمبیا به نفع دموکرات نوین

افراد هم بایستی ساکن بریتیش کلمبیا باشند و دست خارجی‌ها، شرکت‌ها و اتحادیه‌ها از اهداهای مالی به سیاستمدارها و احزاب استان، کوتاه می‌شود.

در مقایسه با دیگر استان‌های کانادا

کبک با ۱۰۰ دلار در سال، کمترین میزان مجاز کمک‌های مالی به احزاب و سیاستمدارهای کشور را دارد.

در آلبرتا، این رقم ۱۵ هزار دلار سال است و در اونتاریو ۳۶۰۰ دلار، البته به این شرط که ۱۲۰۰ دلار در سال به یک حزب یا سیاستمدار مشخص، بیشتر کمک نشود.

در مانیتوبا و نوا اسکوشیا، افراد می‌توانند سالانه تا ۵ هزار دلار اهدایه مالی سیاسی داشته باشند و ساکنین نیو برانزوینک، تا سالی ۳ هزار دلار – امسال به ۶ هزار دلار افزایش پیدا می‌کند – می‌توانند پول به سیاستمدارها و احزاب بدهند.

دیگر استان‌ها کمک‌های مالی دیگر کانادایی‌ها و ساکنین قانونی کشور را منع نمی‌کنند.

دیگر محدودیت‌ها

هرچند محدودیت‌ها فراتر از این هم پیش می‌روند.

این قانون پیشنهادی، کمک‌های مالی به موسسه‌های همکار احزاب در فعالیت‌های سیاسی را هم محدود می‌کند.

بدین شکل، سیاستمدارها و احزاب نمی‌توانند به واسطه دیگران، کمک‌های بیشتری دریافت کنند.

همچنین در میهمانی‌های جذب پول (فاندریزینگ) هم حزب‌ها و سیاستمدارها، می‌توانند حداکثر ۱۰۰ دلار ورودی دریافت کنند.

در کنار آن، احزاب و سیاستمدارها حداکثر پنج روز پیش از برگزاری برنامه‌های فاندریزینگ‌شان، بایستی ارقام کمک‌های مالی را همراه با اسامی کمک‌کنندگان، در وب‌سایت‌های رسمی‌شان منتشر کنند.

انتشار این فهرست‌ها همراه با اسامی کمک‌کنندگان، پیش‌تر هم در قوانین استانی آمده بود، ولی حالا این فهرست‌ها بایستی با سرعتی بیشتر و مکرر، به روز بشوند و در اختیار عموم جامعه قرار بگیرند.

پیش‌تر، کریستی کلارک، رهبر سابق دولت استانی، برای میهمانی‌های سیاسی‌اش، از هر نفر تا ۱۰ هزار دلار ورودی می‌گرفت.

مالیات‌دهندگان به‌جای اتحادیه‌ها و شرکت‌ها

همچنین دولت به احزاب اصلی استان – حزب‌هایی که در پارلمان صاحب کرسی هستند – مشخصا می‌گوید تا در دوره‌های پنج ساله، حداکثر چقدر کمک مالی مردمی می‌توانند جذب کنند و آنها بایستی مدل‌های فاندریزینگ خودشان را برابر حداکثرهای مشخص شده بریزند.

در مقابل دولت بخشی از هزینه فعالیت‌های سیاسی را به حزب‌ها یا سیاستمدارهای مستقل صاحب کرسی در پارلمان استانی، پرداخت می‌کند.

به عنوان مثال، در مدل پیشنهادی کنونی، مالیات‌دهندگان در چهار سال آینده، حداکثر ۲۷ میلیون دلار برای فعالیت‌های سیاسی پرداخت می‌کنند.

هرچند برابر اطلاعات‌های سازمان انتخابات بریتیش کلمبیا، تنها در انتخابات امسال پارلمان استانی، دموکرات نوین فراتر از ۹ میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده بود که ۴۰ درصد آن را اتحادیه‌ها به این حزب پرداخته بودند.

لیبرال‌های محافظه‌کار هم نزدیک به ۸ میلیون دلار برای این انتخابات کمک دریافت کرده بودند که ۶۰ درصد آن را شرکت‌های بزرگ به آنها داده بودند.

دریافت‌های مالی لیبرال‌ها در ۲۰۱۶ میلادی البته به ۱۳ میلیون دلار می‌رسید و جزو پنج حزب برتر کانادا در زمینه دریافت اهدایه‌های سیاسی بودند.

حالا و برابر مقررات پیشنهادی، تا ۲۰۲۱ میلادی، دموکرات نوین و لیبرال‌های محافظه‌کار می‌توانند کمی بیشتر از ۸ میلیون دلار و حزب سبز بریتیش کلمبیا، می‌توانند کمی بیشتر از ۳ میلیون دلار، کمک مردمی دریافت کنند.

این محدودیت‌ها همراه با وضع حداکثرها برای نامزدهای هر انتخابات است و فراتر از کمک‌های مردمی، حداکثر هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی را هم ممنون می‌کند.

در مقابل این قانون، دست دولت برای بازبینی و جریمه افراد برای نقض مقررات را هم بالاتر از قبل می‌برد.

در انتظار تصویب نهایی پارلمان

البته این قانون پیشنهادی بایستی رای پارلمان را کسب کند، هرچند چون با همکاری سبزها نوشته شده، پیش‌بینی می‌شود به همین شکل تصویب شده و در استان اجرایی بشود.

یک هفته پیش از معرفی این قانون پیشنهادی، لیبرال‌های محافظه‌کار نسخه پیشنهادی خودشان را به پارلمان معرفی کردند که در آن حداکثر کمک مالی افراد، سالانه ۵ هزار دلار مشخص شده بود.

پیش‌تر، دموکرات نوین پنج مرتبه قانون محدودیت کمک‌های مالی را به پارلمان استانی برده بود، ولی لیبرال‌های سابقا حاکم، رای منفی به آن داده بودند.

این مرتبه، لیبرال‌ها مخالفتی رسمی با این قانون پیشنهادی دموکرات نوین، هنوز به صحن پارلمان ارایه نداده‌اند.

هرچند رای کافی برای رد آن را هم ندارند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: