صفحه را انتخاب کنید

فقط در بریتیش کلمبیا: ۴۸۸ مرگ بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در ۹ ماه نخست امسال

فقط در بریتیش کلمبیا: ۴۸۸ مرگ بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در ۹ ماه نخست امسال

بحران سوء مصرف فنتانل و دیگر انواع مواد مخدر در برتیش کلمبیا فراگیر باقی مانده، هرچند تعداد درگذشتگان کمتر از پیش‌بینی‌های ماه‌های نخستین امسال است.

هفته گذشته رقم ۴۸۸ نفر در آمار رسمی درگذشتگان بر اثر سوء مصرف مواد مخدر از جمله فنتانل در ۹ ماه نخست سال اعلام شد و این آمار ۶۱.۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نشان می‌دهد.

این آمار از شروع ماه‌ ژانویه تا پایان ماه آگوست را در بر می‌گیرد.

داستان کتی در شبکه سی‌بی‌سی منتشر شده، او تلاش می‌کند تا با بیان آنچه بر خودش گذشته نسبت به مصرف فنتانل هشدار بدهد

پیش‌تر، آمار قبلی دولت استانی نشان می‌داد در ۶ ماه نخست امسال، ۷۵ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته، افراد بر اثر مصرف فنتانل جان خود را از دست داده‌اند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۵۰۵ نفر در برتیش کلمبیا جان خودشان را تسلیم سوء مصرف موادمخدر کرده بودند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: گروه ویژه در بریتیش کلمبیا، برنامه سلامت در سطح کانادا: تلاش برای کاهش مرگ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر؛ افزایش ۷۵ درصدی مرگ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر به نسبت سال گذشته؛ هشدار پلیس ونکوور به والدین: در مورد فنتانل با بچه‌هایتان صحبت کنید؛ پوسترهای تازه سازمان بهداشت فریزر در مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر

از سال گذشته، نام فنتانل به عنوان اصلی‌ترین علت درگذشت افراد در اثر سوء مصرف مواد مخدر دیده می‌شود. به همین خاطر، امسال دولت بریتیش کلمبیا وضعیت فوق‌العاده بهداشت و سلامت در موضوع سوء مصرف مواد مخدر اعلام کرده است.

پیش‌تر، بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۹۳ شاهد موج فراگیر درگذشت افراد به خاطر سوء مصرف مواد مخدر بود. در آن سال، ۳۰۰ نفر جان خود را تسلیم نوعی هروئین مشهور به «چینی سفید» کردند.

مصرف در مکان امن

یکی را راهکارها برای کاهش درگذشت افراد بر اثر سوء مصرف مواد مخدر، خلق مکان‌های امن برای مصرف تحت نظر پرستار و پزشک است.

قرار است دو مرکز تازه در بخش شرقی داون تاون ونکوور به همین منظور به زودی افتتاح شوند. هرچند در ابتدای امسال عنوان شده بود قرار است ۵ مرکز تازه با حمایت دولت استانی افتتاح بشوند، ولی مکان آنها اعلام نشد تا سازمان بهداشت و سلامت کانادا، مجوزهای لازم در این موضوع را صادر کند.

این دو مرکز تازه از ابتدای سال آینده در شماره ۵۲۸ در خیابان پاول و شماره ۳۳۰ در خیابان هیتلی افتتاح خواهند شد.

ونکوور در سال ۲۰۰۳، مرکز این‌سایت را افتتاح کرده بود که اولین مکان امن در امریکای شمالی برای مصرف مواد مخدر تحت نظر پرستار و پزشک بود. این مرکز در شماره ۱۳۹ خیابان هیستینگز شرقی قرار دارد.

بحرانی فراگیر

بحران سوء مصرف فنتانل محدود به بریتش کلمبیا نمی‌شود و امریکای شمالی درگیر درگذشت افراد به خاطر مصرف این ماده مخدر است. به عنوان مثال، امسال آمارهای رسمی حاکی از درگذشت ۱۵۳ نفر در استان آلبرتا است.

پلیس آر‌سی‌ام‌پی در یک گزارش رسمی نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت سوء مصرف فنتانل در کانادا هشدار داده است.

از مصرف کنندگان مواد مخدر خواسته شده تا بدون همراهی دوست، آشنا، فامیل یا اعضای خانواده مواد مخدر مصرف نکنند. همچنین از همراهان مصرف کنندگان قویا خواسته می‌شود در صورت بروز هر مشکلی بلافاصله با شماره ۹۱۱ تماس بگیرند.

در حالی مقامات دولتی کشور در تلاش برای کنترل بحران فنتانل هستند که خبر می‌رسد ماده مخدری به نام بیانیک که ۱۰۰ مرتبه قوی‌تر از فنتانل است هم‌اکنون در خیابان‌های کشور به فروش می‌رسد.

Website | + posts

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست شهرگان


آرشیو شهرگان