آشیان / رويدادها / ایران / ادامه افزایش قیمت طلا در ایران؛ یک سکه، نیم میلیون تومان

ادامه افزایش قیمت طلا در ایران؛ یک سکه، نیم میلیون تومان

 

Skkeh-150x150 ادامه افزایش قیمت طلا در ایران؛ یک سکه، نیم میلیون تومانقیمت طلا و انواع سکه در بازارهای داخلی ایران نیز افزایش یافته و هر سکه تمام بهار آزادی نزدیک به نیم میلیون تومان رسیده است.
در حالی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه قیمت هر سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید را حدود ۴۷۵ هزار تومان اعلام کرده است، قیمت سکه در بازار آزاد هم با افزایشی چشمگیر به بالای ۴۸۰ هزار تومان رسید.
به گزارش خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر، در بازار آزاد ایران قیمت سکه طرح قدیم ۴۸۵ هزار تومان و سکه طرح جدید ۴۸۲ هزار تومان اعلام شده است.
در همین حال روزنامه دنیای اقتصاد، چاپ تهران، گزارش داده است که بانک مرکزی ایران روز سه‌شنبه گذشته «با هدف پر کردن شکاف قيمت رسمی و غيررسمی نرخ سکه دولتی را ۱۱ هزار تومان افزايش داد، اما با وجود اين اقدام شکاف قيمتی سکه در بازار رسمی و آزاد به ۲۶ هزار تومان رسيد».
روزنامه جام جم با اشاره به این که قیمت طلا در ایران ظرف تنها دو روز هفت درصد افزایش داشته ادعا کرده است که «همه نشانه‌ها از وضعيت اقتصاد جهانی تا سقوط شاخص بورس و کاهش قيمت نفت نشانگر اين است که قيمت طلا بدون توقف، در آينده دور و نزديک روندی افزايشی خواهد داشت».
قیمت طلا و انواع سکه در یک سال گذشته در ایران روندی افزایشی داشته، روندی که برخی از کارشناسان معلول تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی می‌دانند.
چند هفته پيش و به دنبال موج دیگر افزايش قيمت طلا و سکه در ايران، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی پس از اجرای چند طرح برای کنترل قيمت سکه ادعا کرد که نهاد تحت نظرش تلاش کرده تا با در اختيار گرفتن بازار سکه، نقدينگی‌ها را به سوی بازار سکه هدايت کند.
قیمت فلز زرد، اوایل این هفته، در بازارهای جهانی، برای اولین بار از مرز هر اونس ۱۷۰۰ دلار گذشت.
در همین حال به‌رغم کاهش نرخ دلار به دست بانک مرکزی ایران، این نرخ در بازار آزاد افزایش داشته و از ۱۱۷۸ تومان در روز گذشته به ۱۱۹۵ تومان رسیده است.
نرخ یورو، پول واحد کشورهای اروپایی، نیز در بازار آزاد ایران از ۱۶۷۰ تومان در روز گذشته به ۱۷۱۰ تومان در روز چهارشنبه رسید.
[رادیو فردا]

درباره شهروند بی‌سی

پیشنهاد خوانش

چشم و دل تازه کن، نوروز آمد!

  در هم‌زمانی و هم‌سانی پر شکوه شب و روز، و در آستانه‌ی این بهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *