صفحه را انتخاب کنید

ایده «عملیات پنهانی» برای مقابله با ایران در خاک عراق

ایده «عملیات پنهانی» برای مقابله با ایران در خاک عراق

US IRQ IR

روزنامه وال استریت ژورنال، از قول مقامات دولت آمریکا گزارش می‌دهد که فرماندهان نظامی و مقامات امنیتی آمریکا خواستار اختیارات بیشتری هستند تا برای مقابله با نفوذ ایران در خاک عراق از عملیات پنهانی استفاده کنند.
در ماه‌های اخیر نگرانی دولت آمریکا در مورد افزایش نفوذ و حضور ایران و گروه‌های وابسته به آن در خاک عراق افزایش یافته و در عین حال به نظر می‌رسد که میزان صدور و قاچاق اسلحه از سوی ایران به این کشور و نقاط دیگر خاورمیانه در حال افزایش بوده است.
یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در این زمینه خروج بخش وسیعی از نیروهای آمریکایی از خاک عراق است که تا پایان سال جاری صورت خواهد گرفت. در آن صورت ممکن است میزان نفوذ و دخالت ایران در عراق افزایش یابد.
وال استریت ژورنال می‌افزاید، اگر چنین درخواست‌هایی از سوی رئیس‌جمهور مورد تأیید قرار گیرد به احتمال زیاد تحت عنوان عملیات پنهانی و ویژه طبقه‌بندی خواهد شد ولی بعید است ابعاد آن به وسعت دستور مشابهی باشد که رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۰۱ برای مقابله با شبکه القاعده صادر کرد. با این همه صدور چنین دستوری از تلاش مستمر آمریکا برای مهار ایران در منطقه حکایت دارد.
مقامات دولت آمریکا از توضیح جزئیات این عملیات پنهانی که مد نظر آنهاست خودداری کرده‌اند ولی گفتند که اقداماتی نظیر کنترل شدید مرزهای ایران و عراق برای جلوگیری از ورود اسلحه به خاک عراق را شامل خواهد شد.
وال استریت ژورنال یادآوری می‌کند که سازمان ملل متحد در قطعنامه‌های خود علیه ایران صدور اسلحه‌های پیشرفته توسط این کشور از جمله موشک‌های هدایت‌شونده و فن‌آوری هسته‌ای را ممنوع کرده است. اما طبق این قطعنامه صدور تسلیحات ابتدایی از نوعی که ایران به گروه‌های شورشی شیعه می‌دهد، ممنوع نشده است.
آمریکا در ماه‌های گذشته عملیات پنهانی را در خاک عراق آغاز کرده که هدف آن دستگیری جاسوسان و عوامل وابسته به حکومت ایران بوده است. دولت آمریکا معمولاً در شرایط به عملیات پنهانی روی می‌آورد که برملا کردن آن را از نظر امنیتی و یا دیپلماتیک نادرست تشخیص می‌دهد.
دولت آمریکا در ماه‌های اخیر بیشتر از گذشته نگران مداخله ایران در امور عراق، سوریه و بحرین بوده و به همین منظور به نهادهای امنیتی و نیروهای نظامی خود دستور داده تا روش‌های جدیدی را برای مقابله با ایران بررسی کنند.
فرماندهان نظامی آمریکا در عراق می‌گویند که دولت ایران به گروه‌های شورشی شیعه از نظر مالی، تسلیحاتی و آموزش کمک می‌رساند. از این طریق ضریب تلفات ناشی از حملات این گروه‌ها به نیروهای آمریکایی افزایش یافته است.
مقامات آمریکایی معتقدند که دولت ایران کمک‌های خود به رژیم بشار اسد را به خصوص در زمینه روش‌ها و فن‌آوری‌های مربوط به سرکوب مخالفان افزایش داده است. ایران از معترضان شیعه در بحرین نیز حمایت کرده هر چند در آن مورد به نظر می‌رسد که کمک‌های ایران محدود بوده است.
وال استریت ژورنال یادآوری می‌کند که حکومت ایران همواره کمک تسلیحاتی به گروه‌های شبه نظامی در عراق و یا تلاش برای بی‌ثبات کردن کشورهای منطقه را تکذیب کرده‌اند. به گفته حکومت ایران دولت آمریکا با بهانه قرار دادن موضوع کمک های ایران قصد دارد تداوم حضور نظامی خود را در عراق توجیه کند.
«آنتونی کوردسمن» یک کارشناس امور دفاعی در مرکز پژوهشی مطالعات استراتژیک و بین‌المللی می‌گوید رقابت ایران و آمریکا بر سر نفوذ بیشتر در عراق بخشی از تلاش دو کشور برای حفاظت از منافع خود در شرایطی است که نقشه سیاسی منطقه خاورمیانه تحت تأثیر «بهار عرب» در حال دگرگونی است.
پیشنهاد عملیات پنهانی علیه ایران در خاک عراق بیانگر اتخاذ یک سیاست تندروانه‌تر از سوی دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی است. لئون پانه‌تا رئیس سابق سیا که اکنون مقام وزارت دفاع را برعهده دارد دولت عراق را تحت فشار قرار داده تا با تهدیدهای ایران جدی‌تر برخورد کند. برخی دیگر از مقامات ارشد نظامی و امنیتی آمریکا نیز همواره تأکید کرده اند که ایران برای منافع آمریکا و متحدانش در منطقه یک خطر جدی است.
با این همه مقامات آمریکا معتقدند که انجام عملیات پنهانی باید بسیار محتاطانه صورت بگیرد چون نمی‌خواهند که تحت تأثیر مقابله به مثل ایران یک جنگ گسترده در منطقه به راه بیافتد. برخی از مقامات دولت آمریکا معتقدند که در موازات پیشبرد عملیات پنهانی علیه اهداف و عوامل ایران باید کانال‌های گفتگو با آن کشور را باز نگاه داشت.
روزنامه وال استریت ژورنال در پایان از قول مقامات آمریکایی می‌نویسد که در ماه‌های گذشته و پس از موافقت کاخ سفید عملیات پنهانی علیه عوامل وابسته به ایران در نوار مرزی عراق صورت گرفته و باعث شده است که حجم تسلیحات ارسالی ایران برای گروه‌های شورشی شیعه کاهش یابد.
اگر تصمیم ریاست جمهوری برای تأیید این نوع عملیات ابلاغ شود، مسلماً فرماندهی و هدایت آن برعهده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا قرار خواهد گرفت که از نظر قانونی تنها نهادی است که حق دارد یک چنین طرح‌ها و عملیاتی را اجرا کند.
[رادیو فردا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد