تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

تشدید بحران در سومالی؛ مرگ ۲۹ هزار کودک در ۳ ماه

تشدید بحران در سومالی؛ مرگ ۲۹ هزار کودک در ۳ ماه

 

سازمان ملل متحد سه ناحیه دیگر در سومالی را جزو مناطق قحطی‌زده اعلام کرد. کارشناسان می‌گویند وضعیت در سه هفته آینده وخیم‌تر خواهد شد و نسبت به وقوع یک بحران انسانی گسترده هشدار داده‌اند.
علیرغم ارسال کمک‌های بین‌المللی به مناطق قحطی‌زده‌ی سومالی، وضعیت در این کشور همچنان بحرانی است. سخنگوی برنامه‌‌ی جهانی غذای سازمان ملل در برلین می‌گوید هر چند امکان کمک‌رسانی تا حدی عملی شده اما دسترسی به پناهجویان همچنان مشکلی بسیار جدی به شمار می‌رود.
به گفته‌ی کاتارینا ولتکه نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سومالیایی‌ها از هر گونه امکان دریافت کمک به دور هستند. سازمان ملل متحد سه ناحیه دیگر در جنوب سومالی را جزو مناطق قحطی‌زده اعلام کرده و به این ترتیب شمار نواحی قحطی‌زده در این کشور به پنج ناحیه رسیده است.
 مذاکرات با اسلامگرایان الشباب و دیگر گروه‌های مسلح در سومالی برای کسب اجازه ورود به مناطق تحت کنترل این گروه‌ها و کمک‌رسانی به قحطی‌زدگان همچنان ادامه دارند. سخنگوی برنامه جهانی غذای سازمان ملل حملات نظامی اخیر از سوی اتحادیه آفریقا علیه الشباب و گروه‌های مسلح دیگر در روزهای اخیر را "مشکل‌ساز" توصیف کرد و اظهار داشت که این حملات کمکی برای بهبود وضعیت نکرده‌اند.
کارشناسان تخمین ‌می‌زنند که وضعیت در سومالی در هفته‌های آینده وخیم‌تر خواهد شد. در روزهای اخیر چندین هواپیمای کمک‌رسانی از سوی سازمان ملل به سمت موگادیشو، پایتخت سومالی به پرواز درآمده‌اند تا بسته‌های غذایی غنی شده با ویتامین و مواد معدنی را برای کودکان زیر پنج‌سال به دست امدادگران محلی برسانند.
میان امدادگران این نگرانی وجود دارد که این بسته‌های غذایی که کودکان آنها را با خود به کمپ‌هایشان می‌برند، از سوی تمام افراد خانواده که کمکی ‌دریافت‌نکرده‌اند، مصرف شود. از همین رو نیز امدادگران خواهان ارسال بسته‌های غذایی خانوادگی شده‌‌اند تا به این ترتیب تمامی اعضای خانواده بتوانند چیزی برای خوردن داشته باشند.
 
هشدار نسبت به وقوع بحرانی دیگر
 سازمان ملل متحد در راستای مبارزه با قحطی در شاخ آفریقا خواستار تشکیل "شبکه‌های امنیتی" استراتژیک و سرمایه‌گذاری بیشتر دولت‌های آفریقایی و سازمان‌های بین‌المللی در ذخایز غذایی و مدیریت آب‌رسانی شده است تا از این راه در زمان شیوع قحطی بتوان نیازها برای غذا را تأمین کرد.
بر اساس آمار دولت آمریکا در سه ماه گذشته بیش از ۲۹ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند. سازمان ملل نیز تخمین می‌زند که حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سومالی نیازمند کمک‌های "فوری" هستند که از این میان ۴۰۰ هزار سومالیایی در مناطق تحت کنترل نیروهای الشباب زندگی می‌کنند.
در همین حال روزانه دو هزار سومالیایی به کمپ‌های پناهجویان در اتیوپی و کنیا پناه می‌برند.
یکی از سناتورهای آمریکایی نسبت به وقوع بحرانی انسانی بدتر از آنچه در دهه ۱۹۸۰ میلادی در اتیوپی رخ داد، هشدار داده است. در آن زمان به دلیل قحطی حاکم در این کشور نزدیک به یک میلیون نفر جان باختند.
[دویچه وله]
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights