صفحه را انتخاب کنید

حدادعادل: همه حامیان میرحسین موسوی پشت هاشمی‌ جمع شده‌اند

حدادعادل: همه حامیان میرحسین موسوی پشت هاشمی‌ جمع شده‌اند

غلامعلی حداد عادل، نامزد گروه ۱+۲ ریاست‌‌جمهوری با هشدار نسبت به اختلاف و افتراق در میان اصولگرایان گفته است امروز همه کسانی که از میرحسین موسوی حمایت کرده‌اند، از  اکبر هاشمی رفسنجانی حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حداد عادل، روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت، در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد واحد جنوب تهران، در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا او با آمدن هاشمی و مشایی و نیز سعید جلیلی از کاندیداتوری انصراف می‌دهد، گفت: «از چند ماه پیش که با آقایان ولایتی و قالیباف صحبت کردیم بنایمان این بود که بین اصولگرایان وحدت ایجاد شود… این تصمیم را چند ماه پیش که معلوم نبود چه کسانی حضور پیدا می‌کنند، گرفتیم، اما در روزهای قبل با ثبت‌نام مشایی و هاشمی این ضرورت را بیشتر احساس می‌کنیم که اصولگرایان باید وحدت داشته باشند.»

غلامعلی حداد عادل که نماینده مجلس و مشاور رهبری است، به گفته‌ چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان دارای بخت کمتری برای رای‌آوری است. وی با این حال به همراه دو  عضو دیگر این ائتلاف، علی‌اکبر ولایتی و محمدباقر قالیباف، در وزارت کشور برای ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

گروهی دیگر از  اصولگرایان که  زیر چتر محمدتقی مصباح یزدی گرد آمده‌اند، کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت اول محمود احمدی‌نژاد، را نامزد جبهه پایداری معرفی کرده‌اند که با آمدن سعید جلیلی، زمزمه‌هایی از تغییر جهت احتمالی در این گروه شنیده می‌شود.

ائتلاف پنجگانه اصولگرایان هم محمد حسن ابوترابی را نامزد معرفی کرد اما دیگر اعضای ائتلاف به آن اعتراض کرده و منوچهر متکی هم از این ائتلاف نامزد شد. اینها همه در کنار دیگر نامزدهای اصولگراست که به صورت مستقل ثبت‌نام

غلامعلی حداد عادل در ادامه سخنان روز سه‌شنبه خود گفت: «پیش از این گفته بودیم که این سه نفر (ائتلاف ۱+۲) می‌تواند به چهار نفر افزایش پیدا کند ولی شرطمان این بود که اگر کاندیدای اصولگرایی ثبت نام کرد و رأی قابل توجهی داشت او را در ائتلاف قبول می‌کنیم؛ اگر آقای جلیلی در روزهای آینده آراء بالایی کسب کند او را در ائتلاف قبول می‌کنیم، ما بنا نداریم در جبهه اصولگرایان رقابت راه بیندازیم بنابراین اگر دیروز وحدت اصولگرایان مستحب بود امروز با آمدن هاشمی و مشایی این وحدت واجب است.»

هشدار حداد عادل در حالی است که در همین  روز حسین قاضی‌زاد، سخنگوی جبهه پایداری، صریحا گفت، که  گروه آنها از شورای نگهبان می‌خواهد صلاحیت رقبایشان اسفندیار رحیم مشایی کاندیدای دولت و نیز اکبر هاشمی رفسنجانی را رد کند.

سخنگوی جبهه پایداری گفت در صورتی که  صلاحیت مشایی و هاشمی رد شود این گروه دلیلی نمی‌بیند که نظر خود را درباره کامران باقری لنکرانی تغییر دهد.

حداد عادل همچنین با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و نیز مواضع اکبر هاشمی در سال‌های اخیر گفت: «واقعیت نشان می‌دهد همه کسانی که سال ۸۸ پشت سر موسوی جمع شده بودند امروز پشت هاشمی جمع شده‌اند.»

حداد عادل در پاسخ به پرسشی دیگر، حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را «حداقل کاری» دانست، که «نظام برای این دو نفر انجام داد» و آن را  «به سود خود آنها و به سود نظام» تلقی کرد.

وی  در پاسخ به یکی دیگر  از دانشجویان که پرسید  «اینکه شما گفتید حبس خانگی موسوی و کروبی کمترین کاری بود که نظام با آنها انجام داد آیا این کار با فقه شیعه هماهنگ است»، گفت: «اگر قرار بود اینها را محاکمه می‌کردند اولین جرمشان ایستادن در برابر ولی فقیه بود؛ رهبری فرمودند با قشون‌کشی خیابانی در هیچ کجای دنیا تکلیف انتخابات را روشن نمی‌کنند، فرمودند ممکن است شما این تظاهرات را راه بیندازید اما بعد به جایی می‌رسد که نمی‌توانید آنها را جمع کنید، خون‌هایی که به زمین می‌رسد به گردن شماست.»

یک عضو دیگر این ائتلاف، یعنی محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، نیز پیشتر حصر میرحسین موسوی و کروبی و زهرا رهنورد را «قانونی» دانسته بود.

غلامعلی حداد عادل بخش دیگر از سخنان خود را به انتقاد از سیاست‌های دولت به ویژه در زمینه اقتصاد اختصاص داد.

رئیس پیشین مجلس گفت: «معتقدیم که با مدیریت بهتر دولت می‌شود در همین شرایط تحریم کشور را از نظر اقتصادی بهتر اداره کرد، کارهای زیادی می‌توان انجام داد که لازمه آن همکاری قوای سه گانه به خصوص دولت و مجلس است که متأسفانه در این قضیه شاهد وضع خوبی نبودیم.»

این اظهارات در حالی است که غلامعلی حداد عادل، یکی از پشتیبانان اصلی محمود احمدی‌نژاد، در به قدرت رسیدن وی بود. در همین حال  کم نیستند منتقدان و نمایندگانی که وی را در دوره ریاستش بر مجلس به مماشات در برابر دولت متهم می‌کنند. حداد عادل سرانجام ریاست مجلس را به رقیبش علی لاریجانی واگذار کرد.

یکی از منتقدان حداد، علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس است که معتقد است حداد برای ریاست مجلس مناسب نیست و  آن را «ذلیل» خواهد کرد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد