تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

خاورمیانه و آزادی بیان

خاورمیانه و آزادی بیان

«خاورمیانه و آزادی بیان» درهمایش بین‌المللی “هنر به مثابه گناه” با حضور شاعران، نویسندگان و فیلمسازان

شهرگان: “هنر به مثابه گناه”، عنوان همایشی بین‌المللی با حضور شاعران، نویسندگان و فیلمسازان صاحب نامی از ایران، لبنان، اسرائیل، پاکستان و افغانستان بود که از دوازدهم تا شانزدهم مارس ۲۰۱۲  و به مدت چهارروز، از سوی دانشگاه براون در شهر پراویدنس از ایالت رود آیلند آمریکا برگزار شد.

محوریت این همایش “خاورمیانه” و”آزادی بیان” و هدف از برگزاری آن ارائه‌ی گفت وگوها، آثار و نیز آشنایی و تبادل نظر میان اهالی قلم و ارائه دادن چشم‌اندازی از اوضاع خاورمیانه، مسئله‌ی “آزادی بیان” و سایر موضوعات مرتبط با این عناوین بود.

همایش “هنر به مثابه گناه” روز دوشنبه دوازدهم مارس با نمایش فیلم “خانه سیاه است” و تجلیل از فروغ فرخزاد آغاز شد و با سرفصل‌هایی چون”همه‌ی هستی من آیه‌ی تاریکی‌ست”، “این چه بیداد است”، “نوشتن از خاطره‌ی زخم”، “باشو غریبه‌ی کوچک”، “زنان بدون مردان”، “نوشتار نو در خاورمیانه”، “این یک فیلم نیست” و … در قالب ارائه‌ی میزگردها، مقالات، شعر، داستان، نمایش فیلم و اجرای موسیقی به مدت چهارروز ادامه یافت.

از میهمانان و شرکت‌کنندگان در این همایش در بخش‌های گوناگون می‌توان به نام‌هایی چون بهرام بیضایی، شهرنوش پارسی‌پور، دکترعباس میلانی، شیرین نشاط، شهریار مندنی‌پور، پگاه احمدی، سارا خلیلی، شیدا محمدی و محسن نامجو از ایران و نیز، جُمانا حداد نویسنده‌ی لبنانی، دنیال معین‌الدین نویسنده‌ی پاکستانی، رون لشام نویسنده‌ی اسرائیلی، سندس شبایک نویسنده‌ی مصری و مهسا همیلتون نویسنده‌ی افغان اشاره کرد.

“هنر به مثابه گناه” در دومین روز خود، به نمایش فیلم “زنان بدون مردان” ساخته‌ی شیرین نشاط و بازخوانی قسمت‌هایی از رمانی به همین نام اثر شهرنوش پارسی‌پور اختصاص داشت.

از دیگر برنامه‌های این همایش می‌توان به نمایش فیلم “باشو غریبه‌ی کوچک” و سخنرانی بهرام بیضایی درباره‌ی این اثر؛ سخنرانی دکتر عباس میلانی – استاد دانشگاه استنفورد – درباره‌ی نسل نوی ادبیات ایران؛  داستان‌خوانی شهریار مندنی‌پور؛ شعرخوانی و سخنرانی پگاه احمدی درباره‌ی شعر نسل نوی ایران؛ شعرخوانی شیدا محمدی؛ ارائه‌ی آثار نویسندگان سایر کشورها و میزگردهایی با حضور اهالی قلم از کشورهای ایران، لبنان، اسرائیل، پاکستان و افغانستان اشاره کرد.

این همایش روز جمعه شانزدهم مارس با تجلیل از جعفر پناهی و نمایش فیلم‌های “این یک فیلم نیست”، “بادکنک سفید”، “آفساید” و “دایره” از این کارگردان به کار خود پایان داد و مراسم اختتامیه‌ی آن با اجرای کنسرت محسن نامجو برگزار شد.

همایش بین‌المللی دانشگاه براون در دوره‌های پیشین خود، میزبان نویسندگان شهیری نظیر سلمان رشدی، اورهان پاموک و پل آستر بوده است.

لینک به همایش:

http://brown.edu/academics/literary-arts/events/art-sin

متن کامل سخنرانی پگاه احمدی در همایش بینالمللی “هنر به مثابه گناه” را که به زبان انگلیسی ایراد شده و توسط همکار ما سپیده جدیری به فارسی ترجمه شده است، اینجا بخوانید.

About The Author

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights