آشیان / پیشنهاد سردبير / خاورمیانه و آزادی بیان

خاورمیانه و آزادی بیان

«خاورمیانه و آزادی بیان» درهمایش بین‌المللی "هنر به مثابه گناه" با حضور شاعران، نویسندگان و فیلمسازان

Hamayesh_Poster-300x194 خاورمیانه و آزادی بیان

شهرگان: "هنر به مثابه گناه"، عنوان همایشی بین‌المللی با حضور شاعران، نویسندگان و فیلمسازان صاحب نامی از ایران، لبنان، اسرائیل، پاکستان و افغانستان بود که از دوازدهم تا شانزدهم مارس 2012  و به مدت چهارروز، از سوی دانشگاه براون در شهر پراویدنس از ایالت رود آیلند آمریکا برگزار شد.

محوریت این همایش "خاورمیانه" و"آزادی بیان" و هدف از برگزاری آن ارائه‌ی گفت وگوها، آثار و نیز آشنایی و تبادل نظر میان اهالی قلم و ارائه دادن چشم‌اندازی از اوضاع خاورمیانه، مسئله‌ی "آزادی بیان" و سایر موضوعات مرتبط با این عناوین بود.

همایش "هنر به مثابه گناه" روز دوشنبه دوازدهم مارس با نمایش فیلم "خانه سیاه است" و تجلیل از فروغ فرخزاد آغاز شد و با سرفصل‌هایی چون"همه‌ی هستی من آیه‌ی تاریکی‌ست"، "این چه بیداد است"، "نوشتن از خاطره‌ی زخم"، "باشو غریبه‌ی کوچک"، "زنان بدون مردان"، "نوشتار نو در خاورمیانه"، "این یک فیلم نیست" و … در قالب ارائه‌ی میزگردها، مقالات، شعر، داستان، نمایش فیلم و اجرای موسیقی به مدت چهارروز ادامه یافت.

از میهمانان و شرکت‌کنندگان در این همایش در بخش‌های گوناگون می‌توان به نام‌هایی چون بهرام بیضایی، شهرنوش پارسی‌پور، دکترعباس میلانی، شیرین نشاط، شهریار مندنی‌پور، پگاه احمدی، سارا خلیلی، شیدا محمدی و محسن نامجو از ایران و نیز، جُمانا حداد نویسنده‌ی لبنانی، دنیال معین‌الدین نویسنده‌ی پاکستانی، رون لشام نویسنده‌ی اسرائیلی، سندس شبایک نویسنده‌ی مصری و مهسا همیلتون نویسنده‌ی افغان اشاره کرد.

"هنر به مثابه گناه" در دومین روز خود، به نمایش فیلم "زنان بدون مردان" ساخته‌ی شیرین نشاط و بازخوانی قسمت‌هایی از رمانی به همین نام اثر شهرنوش پارسی‌پور اختصاص داشت.

از دیگر برنامه‌های این همایش می‌توان به نمایش فیلم "باشو غریبه‌ی کوچک" و سخنرانی بهرام بیضایی درباره‌ی این اثر؛ سخنرانی دکتر عباس میلانی – استاد دانشگاه استنفورد – درباره‌ی نسل نوی ادبیات ایران؛  داستان‌خوانی شهریار مندنی‌پور؛ شعرخوانی و سخنرانی پگاه احمدی درباره‌ی شعر نسل نوی ایران؛ شعرخوانی شیدا محمدی؛ ارائه‌ی آثار نویسندگان سایر کشورها و میزگردهایی با حضور اهالی قلم از کشورهای ایران، لبنان، اسرائیل، پاکستان و افغانستان اشاره کرد.

این همایش روز جمعه شانزدهم مارس با تجلیل از جعفر پناهی و نمایش فیلم‌های "این یک فیلم نیست"، "بادکنک سفید"، "آفساید" و "دایره" از این کارگردان به کار خود پایان داد و مراسم اختتامیه‌ی آن با اجرای کنسرت محسن نامجو برگزار شد.

همایش بین‌المللی دانشگاه براون در دوره‌های پیشین خود، میزبان نویسندگان شهیری نظیر سلمان رشدی، اورهان پاموک و پل آستر بوده است.

لینک به همایش:

http://brown.edu/academics/literary-arts/events/art-sin

متن کامل سخنرانی پگاه احمدی در همایش بینالمللی "هنر به مثابه گناه" را که به زبان انگلیسی ایراد شده و توسط همکار ما سپیده جدیری به فارسی ترجمه شده است، اینجا بخوانید.

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

پنج داستان ۵۵ کلمه‌ای از کتاب “زندان دیکتاتور” نوشته‌ی بهروز عرب‌زاده بهروز عرب‌زاده

  ۱. حسرتِ آغوشِ گمشده ای فضای سینه اش را آزار می داد کنار زن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *