تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

راز آشكار

تبلیغات

از دهه ۱۳۴۰ و بدنبال تثبیت نظام شاهنشاهی، سركوب و خفقان و سانسور موجود در جامعه باعث شده بود تا انبوهی از حقایق، شایعه و دروغ توأمان در یك گاو صندوق سربسته تاریخی بصورت راز پنهان باقی بمانند. در همه كشورهایی كه دیكتاتورها و مستبدین حكومت می‌كنند اخبار و شایعات و حقایق با تحریفاتی كم و زیاد بر اذهان عمومی حاكم می‌شوند و چوب سانسور حتی بر رژیم‌های سانسورچی هم فرود می‌آید بطوریكه مردم حرف راست آنها را هم دروغ می‌پندارند. فروپاشی سلطنت رضاشاه در شهریور ۱۳۲۰ و محاكمه سرپاس مختاری بسیاری از فجایع تاریک‌خانه سردار سپه را روشن ساخت اما سرنگونی محمدرضا شاه نتوانست باعث رازگشایی چند فقره «راز پنهان» دوران ۲۷ ساله حكومت محمدرضاشاه گردد. چند صباحی است كه تاریخ‌نویسی و وقایع‌نگاری شخصیت‌های تاریخی و مطبوعاتی برخی از زوایای پنهان تاریخ سیاسی كشور كه مورد علاقه بسیاری از میهن‌دوستان بوده آشكار گردیده است. از دوران محمدرضا شاه چهار راز سربسته باقی مانده كه هر یك اخیراً به نوعی رمزگشایی شده‌اند.

۱- داستان مرگ ماهی سیاه كوچولو، «صمد بهرنگی» معلم بچه‌ها همیشه زبانزد عام و خاص بود و هیچكس نمی‌دانست ماهی سیاه كوچولو چگونه به ارس غلطید.

۲- خودكشی اسرارآمیز جهان پهلوان تختی نامدار جامعه را در تنشی فرو برد و همیشه دغدغه خودكشی پهلوان گوشه‌ای از تاریخ را می‌زدود.

۳- مرگ گلسرخی و دانشیان و داستان «گروه گلسرخی» با آن همه تناقض تفكر اعضای گروه چون زخمی بر پیكر تاریخ معاصر بود كه نیاز به مداوای شكافتن داشت.

۴- ارقام شهدا و مقتولین مبارزات ۵۷- ۱۳۴۲ كشور و آمار اصلی این دورهٔ تاریخی به عنوان درس‌آموزی برای مبارزان و افراد جامعه همیشه مورد توجه بوده است. آمار زندانیان سیاسی یكصدهزار نفری و كشته‌شدگان هفتاد هزار نفری در دوران ستم‌شاهی ورد زبان بود اما تشنگان حقیقت همیشه چشم براه مدرک و مستندی قابل توجیه بودند.

فصل رازگشایی

۱- روزنامه آدینه در سال ۱۳۷۳ با نقل خاطراتی از افسر پاسگاه ارس در شب شوم حادثه مرگ صمد بهرنگی قفل از راز مرگ صمد برداشت. صمد مجذوب فعالیت‌های انقلابی و احساسی شده بود و ندانسته وارد مرداب ارس دست و پا می‌زد كه خشم ارس او را فرو برد اما افسر پاسگاه كه تصادفاً عضو سازمان چریك‌های فدایی خلق هم بوده این راز سربسته را نگشوده تا یاران صمد بتوانند از مرگ او بر علیه رژیم كارزاری تبلیغاتی بتازند و در این كار شادروان جلال آل احمد و غلامحسین ساعدی بیشترین فعالیت را می‌نمایند. فارغ از فضای آن روزگار، چه كسی انگاره مرگ مردی را می‌پذیرد كه زندگی را در تكاپو می‌دانست. اما بهرحال امروز ثابت شد صمد بهرنگی در تقلای زندگی مغلوب ارس شد اما در تكاپوی زندگی جاودانه شد.

۲- «جهان پهلوان تختی نامدار كه بود كه از بهر وطن افتخار» مورد خشم طاغوت قرار گرفته و مردم در حمایت از جهان پهلوان تختی سلام و صلوات و بر دشمنان او لعنت و خشم می‌فرستادند كه این امر به مذاق سگ‌دریده‌های شب نظیر غلامرضا پهلوی برادر شاه خوش نمی‌آمد. اگرچه رژیم مرگ جهان‌پهلوان را آرزو داشت اما او در وادی غربت، تنگی روزگار و مشكلات زندگی خصوصی این جهان پهلوان بود كه به تنگ آمد و خودكشی كرد و بسیاری بر این باور هستند كه «بابك باید سخن گوید» و مـُهر راز را بشكند.

۳- در آستانه شكوه و جلال سلطنت محمدرضا و سركوب مبارزین گروهی كه به نام «گروه گلسرخی» اشتهار یافتند به اتهام ترور اعلیحضرت و گروگان‌گیری خاندان وی دستگیر و در یك محاكمه فرمایشی خسرو گلسرخی شاعر آزاده و كرامت‌اله دانشیان هنرمند متعهد به جوخه مرگ سپرده شدند و سایر متهمان نیز به حبس‌های طویل و كوتاه‌مدت محكوم شدند. در همان موقع هم برای بسیاری این پرسش مطرح بود كه این گروه چه كسانی هستند، چطور آشنا شدند و چه می‌خواستند؟

در بهار پیروزی و بهمن ۱۳۵۷ سرود بهاران خجسته باد بصورت یك سرود انقلابی در رادیو و تلویزیون به عنوان سرودهٔ كرامت‌اله دانشیان دوباره پرسش قبلی را بوجود آورد و شاید برای برخی خواص چگونگی ظهور و فروپاشی این گروه روشن بود اما مردم هنوز نمی‌دانستند قضیه چیست تا اینكه مدتی پیش كتاب «من یك شورشی هستم» به قلم عباس سماكار از اعضای گروه گلسرخی منتشر شد. چند ماه بعد نیز كتابی به نام «راوی بهاران» به همت انوش صالحی گردآوری شد كه یادنامه كرامت‌اله دانشیان می‌باشد. انوش صالحی از طریق مصاحبه با تنی چند از بازماندگان گروه گلسرخی و هم‌پرونده اصلی وی «منوچهر مقدم سلیمی» و همچنین ایرج جمشیدی سردبیر فعلی روزنامه آسیا بخش‌هایی دیگر از خاطرات سماكار را تكمیل نمود. بر اساس محتوای این دو كتاب كه بنظر درست و اصولی می‌آید كه گروه گلسرخی نه یك مجموعهٔ هماهنگ كه محفل‌های متعدد بی‌ارتباط تشكیلاتی بوده‌اند كه ساواك به ضرب و زور و شلاق و شكنجه، اعضای آن را در یك گروه جای داده است.

جالب آن است كه مدعیان دموكراسی و آزادی از طریق خریداری یك زندانی آزاده شده (امیر فطانت) با نفوذ در یكی از محفل‌ها عملاً پاپوش اعدام برای زنده‌یاد كرامت‌اله دانشیان و از طریق شكوه فرهنگ نیز پرونده مرگ برای گلسرخی می‌سازند و چنان عمل می‌كنند كه هر یك از اعضای گروه به دیگری مشكوك می‌شود غافل از اینكه آب در كاشانه رسوخ كرده است. مصاحبه اخیر امیررضا فطانت و ادعای سنواتی ایرج جمشیدی مبنی بر اینکه آن روزگار سرقرار رفته اما کسی سرقرار وی نیامده و حضور پرویز ثابتی در قرار با فطانت همه و همه نشان‌دهنده اوج خیانت و کثافت رژیم بیمارگونه‌ای است که دستگاه امنیتی آن هرروزه توطئه درست می‌کرده تا با کشف آن خاطر مبارک اعلیحضرت آسوده شود!!

۴- از سال‌های حكومت محمدرضا پهلوی آمار و ارقام نجومی از كشته‌شدگان و زندانیان سیاسی نقل محافل بوده به‌طوری كه حتی سازمان عضو بین‌الملل نیز اسیر آمار یكصد هزار نفر زندانی سیاسی در ایران شد. واقعیت آن است كه برای ارزیابی نوع حكومت و منش رفتاری آن لزوماً تعداد كشته‌شدگان نمی‌تواند تنها معیار اصولی باشد اما بهرحال ذكر واقعیات بعنوان فرازی از تاریخ مكتوب برای تجربه آیندگان بی‌ثمر نخواهد بود. آقای عمادالدین باقی در تازه‌ترین كتاب خود به نام «انقلاب اسلامی از آغاز تا پیروزی» طی استناد به آمار و ارقام و مستندات موجود در بنیاد شهید، كل كشته‌شدگان سیاسی كشور در سال ۵۷- ۱۳۴۲ را تعداد ۳۱۶۴ نفر ذكر كرده كه نحوة طبقه‌بندی این كشته‌شدگان و شهدا را جدول ذیل نمایش می‌دهد:

تعداد شهدای گروه‌های مبارز

۱۳۵۷- ۱۳۴۲

فدایی

مجاهد

پیكار

سایر گروه‌های چپ

گروه‌های اسلامی

۳۴۱

۱۷۲

۷۳

۳۸

۳۰

۲۸

نحوه قتل یا شهادت مبارزین

درگیری مسلحانه

محكوم به اعدام

زیر شكنجه

مفقودین

خودكشی

هنگام فرار

جمع

۱۷۷

۹۱

۴۲

۱۵

۷

۹

۳۴۱

                 

كل شهدای

۱۳۴۲-۱۳۵۷

كل شهدای

۱۵خرداد ۴۲

كل شهدای دورهٔ انقلاب

۱۳۴۲-۱۳۵۷

كل شهدای ۱۷ شهریور

شهدای گروه‌های مبارز

تهران

شهرستان‌ها

۳۱۶۴

۳۲

۲۷۸۱

۶۴

۲۴

۳۴۱

 

 

تهران

شمیران

ری

سایر شهرستان‌ها

 

 

 

 

۳۱۶۴

۳۲

۷۳۱

۲۰۵

۶۴

۲۴

۳۴۱

امید است با انتشار هر چه بیشتر این‌گونه كتابها و خاطرات و مصاحبه‌ها در شفاف‌سازی تاریخ اجتماعی كشور كوشش شود و نسل آینده بتواند از تاریخ مكتوبی كه فقدان آن همیشه هزینه سنگینی را به مردم ایران تحمیل كرده، درس گیرند زیرا که هر کس از تاریخ نیاموزد مجبور به تکرار آن است.

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست شهرگان


آرشیو شهرگان