صفحه را انتخاب کنید

رکورد شکنی مجدد دلار در ایران با گذشتن از نرخ ۲۶۵۵ تومان

رکورد شکنی مجدد دلار در ایران با گذشتن از نرخ ۲۶۵۵ تومان
  • همزمان با رکوردشکنی قیمت دلار، رسانه های ایران از رسیدن قیمت بهای هر سکه طلا به میزان بی سابقه ۱ میلیون و ۶۸ هزار تومان در روز سه شنبه خبر داده اند
  • قیمت ارزهای خارجی در حالی در ایران به بالاترین حد رسیده که دولت ایران اخیرا برای کنترل بازار یک “اتاق ارزی” تشکیل داده است

Dollars

با گذشتن قیمت دلار از مرز ۲۶۵۵ تومان، نرخ ارز در ایران بعد از ظهر امروز شاهد یک رکورد شکنی مجدد بود.

این در حالی است که همزمان، رسانه های ایران از رسیدن قیمت بهای هر سکه طلا به میزان بی سابقه ۱ میلیون و ۶۸ هزار تومان در روز سه‌شنبه چهارم مهر (۲۵ سپتامبر) خبر داده اند.

گروهی از ناظران معتقدند که اقدام دولت آمریکا مبنی بر تحریم شرکت نفت ایران به اتهام وابستگی به سپاه پاسداران، در افزایش قیمت ارز در بازار ایران نقش داشته است.

قیمت ارز خارجی در حالی در ایران به بالاترین حد رسیده که دولت ایران اخیرا یک “اتاق ارزی” تشکیل داده تا ارز نفتی و غیرنفتی صادرکنندگان در آن به فروش برسد.

قرار بود ارز در این اتاق با قیمتی حدود دو درصد زیر قیمت بازار خرید و فروش شود، اما تصمیم گیر اصلی در این زمینه بانک مرکزی است.

گفته می شود که در دو روز اخیر رقمی که بانک مرکزی به عنوان قیمت ارز در بازار آزاد به اتاق ارز خارجی اعلام می کند پائین تر از قیمت واقعی بازار بوده و در نتیجه اختلاف قیمت در این اتاق با بیرون به بیش از ۹۰ تومان رسیده است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته بود که “اتاق ملاقات دارندگان و متقاضیان ارز به عنوان راهکاری برای کنترل وضعیت فعلی بازار ارز است و جایگزین دائمی بورس ارز نخواهد شد”.

تصمیم به ایجاد این اتاق بعد از آن گرفته شد که اجرای تصمیم دولت برای کنترل قیمت ارز در بازار ایران با تشکیل “بورس ارز”، با وقفه مواجه شد.

به گفته مقامات اقتصادی ایران، قرار بود بورس ارز تحت نظارت دولت باشد و در آن، خرید ارز به صورت پیش خرید یا پیش فروش، جای معاملات ارزی فیزیکی را بگیرد.

این اقدام دولت با مقاومت شدیدی به خصوص از سوی بازرگانان رو به رو شد چون آنها معتقد بودند که بورسی که دولت در آن قیمت تعیین کند، از قواعد واقعی یک بازار بورس تبعیت نمی کند و تابع قواعد عرضه و تقاضا نخواهد بود.

طرح های دولت ایران در زمینه راه اندازی بورس ارز و اتاق معاملات ارزی، ابتکاراتی برای پایین آوردن قیمت ارز محسوب می شوند که در ماه ها و هفته های گذشته، به میزانی بی سابقه در ایران افزایش یافته است.

افزایش قیمت ارز، به ویژه از زمانی در ایران شدت گرفت که با تشدید تحریم های نفتی علیه جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته ای و کاهش صادرات نفت، دسترسی به دلار در بازارهای این کشور به شدت محدود شد.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد، چند روز پیش از طرح تازه ای برای کنترل قیمت ارز سخن گفت که بر مبنای آن، بانک مرکزی از طریق بانک ها، هر روز قیمت روزانه نرخ ارز بازار آزاد را اعلام می کند که پایین تر از قیمت بازار خواهد بود.

وزیر اقتصاد، هدف از این طرح جدید را جلوگیری از نوسان نرخ ارز دانسته و افزوده بود: “در شروع با احتیاط وارد می شویم و بنا شده که قیمت [اعلام شده] دو درصد پائین تر از قیمت بازار باشد.”

دولت و بانک مرکزی ایران از نیمه دوم سال گذشته با طرح‌های مختلف سعی کرده‌اند تا قیمت ارز را در بازار کنترل کنند، اما نه فشار بر فروشندگان ارز یا بازداشت آنها، نه حذف ارز مسافرتی و نه برنامه تشکیل بازار بورس ارز یا اتاق معلاملات ارزی، هیچ‌یک نتوانسته است مانع از افزایش قیمت ارز در بازار شود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد