صفحه اول

شرق بار دیگر توقيف شد

heidari_shargh شرق بار دیگر توقيف شد

هیئت نظارت بر مطبوعات رای به توقیف روزنامه شرق داد. برای مدیر مسئول روزنامه شرق نیز قرار بازداشت صادر و پرونده این روزنامه به دادگاه ارسال شد.

روزنامه شرق در پی درج کاریکاتوری که با واکنش برخی نمایندگان مجلس و مقام‌های دولتی روبرو شد، در آخرین ساعات چهارشنبه ۵ مهر با رای هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول شرق به دادستانی تهران احضار شد تا درباره کاریکاتوری که در شماره دیروز (سه‌شنبه ۴ مهر) منتشر شده بود توضیح دهد. به گزارش خبرگزاری‌های داخل ایران برای مهدی رحمانیان، مدیر مسئول این روزنامه در شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه قرار بازداشت صادر شده است.

کاریکاتور منتشر شده در شماره روز سه‌شنبه روزنامه شرق افرادی را نشان می‌دهد که به صف ایستاده و به یکدیگر چشم بند می‌زنند.

زیر ارشاد و تعدادی از نمایندگان مجلس این کاریکاتور را “توهین به رزمندگان دفاع مقدس” قلمداد کرده‌اند.

سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته از خیلی پیش از این منتظر “روشن کردن تکلیف این روزنامه مروج فرهنگ غرب” بوده است.

روزنامه شرق بارها مورد هجوم اصولگرایان قرار گرفته، چند بار توقیف شده، مجددا کار خود را از سر گرفته و دوباره از ادامه انتشار بازمانده است. شرق با هر شروع دوباره، با احتیاط، اما با ادامه خط اصلاح‌طلبی و در امتداد نگاه انتقادی راهش را ادامه داده است. انتقاد به برنامه هسته‌ای، به سیاست خارجی، به مناسبات با همسایگان، به سیاست‌های پولی و اقتصادی و به خیلی چیزهای دیگر.

شرق زمانی برای مصاحبه با مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا آماج حمله قرار گرفت. مهرداد عمادی گفته بود اگر ایران در مذاکرات هسته‌ای هشیارانه برخورد کند، در مدتی کوتاه از شر تحریم‌ها و بسیار معضلات کنونی خلاص خواهد شد.

«نشان دادن جهل»

شرق حالا برای کاریکاتور هادی حیدری توقیف می‌شود. هادی حیدری درباره این کاریکاتور گفته که مقصودش نشان دادن “جهل” است: «عده‌ای در روز روشن در حال بستن چشمان یکدیگرند تا روشنایی آفتاب را نبینند». به گفته‌ی آقای حیدری، اگر طراح، بخواهد رزمندگان را به تصویر بکشد، باید لباس جنگ، سلاح جنگ و فضای جنگ را به تصویر بکشد.

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق نیز می‌گوید در این کاریکاتور هیچ نمادی از دفاع مقدس و رزمندگان وجود ندارد».

تا این لحظه تصمیم هیئت نظارت برای توقیف شرق روشن شده ولی سرنوشت مهدی رحمانیان، مدیرمسئول و هادی حیدری کاریکاتوریست روزنامه هنوز معلوم نیست.

خبرگزاری ایسنا در آخرین گزارش خود به نقل از محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی رحمانیان خبر داده که برای برای مدیرمسئول روزنامه شرق قرار وثيقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شده است.

خبرگزاری فارس نیز از قول “یک منبع آگاه” گزارش داد، هادی حیدری کاریکاتوریست روزنامه شرق نیز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است.

[دویچه وله]

Please follow and like us:
cute_twitter شرق بار دیگر توقيف شد
icon_Visit_us_en_US شرق بار دیگر توقيف شد
fa_IR_Follow شرق بار دیگر توقيف شد
fa_IR_Tweet شرق بار دیگر توقيف شد
cute_telegram شرق بار دیگر توقيف شد
telegram_message شرق بار دیگر توقيف شد
telegram شرق بار دیگر توقيف شد
cute_linkedin شرق بار دیگر توقيف شد
icon_en_US شرق بار دیگر توقيف شد
en_US_share شرق بار دیگر توقيف شد
cute_whatsapp شرق بار دیگر توقيف شد
cute_instagram شرق بار دیگر توقيف شد
cute_soundcloud شرق بار دیگر توقيف شد
cute_fbmessenger شرق بار دیگر توقيف شد
cute_youtube شرق بار دیگر توقيف شد
icon_Visit_us_en_US شرق بار دیگر توقيف شد
cute_email شرق بار دیگر توقيف شد
cute_pinterest شرق بار دیگر توقيف شد
pinterest شرق بار دیگر توقيف شد
fa_IR_save شرق بار دیگر توقيف شد

Related posts

خاورمیانه از منظر حسابداری

غلامحسین دوانی

خاورمیانه بر روی خط آتش در چشم انداز یک جنگ منطقه‌یی

فیلم‌های افشاگرانه عليه فاضل لاريجانی یکی پس از دیگری منتشر می‌شوند

شهروند بی‌سی

اظهار نظر