تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

محمدرضا عارف از انتخابات کناره‌گیری کرد

محمدرضا عارف از انتخابات کناره‌گیری کرد

09A781CB-A45F-4414-AECC-4667CBDC2825_mw1024_n_s

محمد رضا عارف، نامزد انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در ایران، نیمه‌شب بیستم خرداد ماه در وب‌سایت شخصیش خبر «انصراف» خود را از آن اعلام کرد.
در متنی که در این مورد در این وب‌سایت منتشر شده آمده است «غروب دوشنبه بیستم خرداد ماه، مرقومه‌ای از جناب آقای سید محمد خاتمی دریافت نمودم. ایشان طی این نامه در مقام رهبری اصلاحات، ادامه حضورم را در صحنه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری به مصلحت ندانسته‌اند».
معاون اول دولت محمد خاتمی، که از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان به شمار می‌رود، در انصراف‌نامه خود بار دیگر بر موضوع «تمکین از اجماع با محوریت خاتمی» تاکید کرده است؛ آنچه پیشتر نیز از آن سخن گفته بود.
تنها ساعتی پیش از انتشار این متن نیز در سخنرانی‌ای در تهران اعلام کرد اگر اصلاح‌طلبان با محوریت محمد خاتمی بر سر نحوه حضور در انتخابات ریاست جمهوری به اجماع برسند، تمکین خواهد کرد.
آقای عارف در این متن نوشته است «گذشتن از حق خویش به نفع ملت بزرگ و ایران سربلند را مصداق روشن اصلاح‌طلبی واقعی» می‌داند.
انصراف محمدرضا عارف از انتخابات روز جمعه، همزمان است با انتشار گزارش‌‌ها و خبرهایی که از حمایت گروه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب از حسن روحانی حکایت دارند.
از جمله شورای مشاوران محمد خاتمی، در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۰ خرداد منتشر شد، اعلام کرد که حسن روحانی نامزد نهایی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.
در این بیانیه به «اجماعی» اشاره شده که در این زمینه بین گروه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلبی شکل گرفته است؛ «در این روند با  کارگروه‌های ویژه و انجام گفت‌و‌گوهای فشرده با نامزدهای محترم و شخصیت‌های برجسته ملی به ویژه آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی و اجرای نظرسنجی علمی در نهایت جناب آقای دکتر حسن روحانی به عنوان نامزدی که امکان جذب آراء بیشتری دارد مناسب تشخیص داده شد.»
هرچند در متن خبر کناره‌گیری آقای عارف، او از نامزد خاصی حمایت نمی‌کند، اما به نظر می‌رسد در حالیکه اصول‌گرایان هنوز نتوانسته‌اند به یک نامزد مشترک برسند، اصلاح‌طلبان نامزدی واحد را به انتخابات روز جمعه می‌فرستند.
محمد خاتمی روز شنبه گفته بود، این که حسن روحانی و محمدرضا عارف به این نتیجه می‌رسند که با هم «ائتلاف» کنند، «نشان از عقلانیت و ترجیح مسائل کلی بر فردی است».
تنها کسی که تاکنون از میان اصول‌گرایان انصراف داده است غلام‌علی حداد عادل است که در ائتلاف موسوم به ۲+۱ با علی‌اکبر ولایتی و محمد باقر قالیباف حضور داشت. اما او در خبر انصراف خود به این ائتلاف اشاره‌ای نکرده است.
محمدرضا عارف، معاون اول دولت محمد خاتمی در دولت دوم او و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی رئیس شورای عالی امنیت ملی  و در دوران محمد خاتمی نماینده ارشد ایران در گفت‌وگوهای بر سر برنامه هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود.
آقای روحانی طی روزهای گذشته هدف حملات گروهی از اصول‌گرایان قرار گرفته است. پس از آخرین مناظره تلویزیونی که در آن به موضوع سیاست خارجی و برنامه اتمی نیز پرداخته شد ابن حملات ادامه داشت. در آن مناظره روحانی از سیاست‌های چند ساله اصول‌گرایان در مورد گفت‌وگوهای اتمی انتقاد کرده بود.
دو روز پیش خبرگزاری‌های مهر و فارس به نقل از «منابع آگاه» گزارش داده بودند که «به دلیل اظهارات ضد امنیتی و غیرقانونی حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان تصمیم دارد تا صلاحیت این کاندیدا را مجددا بررسی کند».
اما روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان این خبرها را رد کرد.
در حال حاضر شش نامزد ریاست‌جمهوری برای انتخابات روز ۲۴ خرداد باقی مانده‌اند.
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights