صفحه را انتخاب کنید

«هيچ کس به فکر ما نيست، تنها قبرستان به هنرمندان اختصاص داده‌اند»

«هيچ کس به فکر ما نيست، تنها قبرستان به هنرمندان اختصاص داده‌اند»

عزت‌الله انتظامی از اعضاء هيئت مديره خانه تئاتر با گلايه از عملی نشدن مصوبات شورايعالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: متاسفانه هيچ کس به فکر هنرمندان نيست. تنها يک قبرستان به هنرمندان اختصاص داده‌اند که زمان مرگ به آنجا منتقل می‌شوند!

به گزارش خبرنگار مهر، نشست هيات مديره خانه تئاتر صبح امروز با حضور عزت‌الله انتظامی، ايرج راد مديرعامل خانه تئاتر، محمد يعقوبی، جواد اعرابی، کاظم هژير آزاد و هوشمند هنرکار اعضاء خانه تئاتر برگزار شد. دراين نشست اعضاء خانه تئاتر خواستار اجرا شدن مطالبات و مصوبات شورايعالی انقلاب فرهنگی در خصوص سياست‌های هنرهای نمايشی شدند.

ايرج راد در ابتدای اين نشست عنوان کرد: اين جلسه در خصوص اجرا نشدن مصوبات شورايعالی فرهنگی در مورد تئاتر کشور است که علت اجرا نشدن اين مصوبات هنوز برای خود ما نيز معلوم نيست.

وی افزود: اگر به بيانيه‌هايی که خانه تئاتر تا به امروز صادر کرده توجه کنيم هيچ کدام از صحبت‌ها و بيانيه‌های ما خارج از مصوبات شورايعالی فرهنگی نبوده و حتی گاهی خواستار اجرای بخش‌هايی از مصوبات شورا بوده‌ايم اما متاسفانه همواره می‌بينيم که مسئولان به مصوبات کمتر توجه می‌کنند و برخوردها به صورت سليقه‌ای است.

راد خاطرنشان کرد: يکی از مصوبات اين شورا نظارت بر نمايش‌ها و صدور پروانه نمايش است که در ۱۴ بند آمده است. اگر اين ۱۴ بند دراجرای نمايشی رعايت شود اجرای هر نمايشی بلامانع است. بنابراين زمانی که مجوز نمايشی از سوی شورای نظارت و ارزشيابی داده شد ديگر سازمان‌ها اجازه جلوگيری از اجرای نمايش را ندارند. اگر اين مصوبات اجرا شود و به نتيجه برسد بسياری از مشکلات تئاتر حل خواهد شد. اين سردر گمی که در تئاتر وجود دارد به علت نبود قانونمندی است.

وی تاکيد کرد: يکی ديگر از مسائلی که بارها در مصاحبه‌ها نيز مطرح شده اين است که قرار بوده قبل از روی صحنه رفتن نمايشی با گروه ها قرارداد بسته شود اما شاهد هستيم اين حرف تداوم نداشته و استمرار پيدا نکرده است. همه هنرمندان به اين شکل دچار آشفتگی و سردرگمی می شود.

محمد يعقوبی در ادامه اين نشست گفت: طبق بند ۱۴ شورای انقلاب فرهنگی، دولت موظف است که شرايط مادی و معنوی لازم را برای توليد نمايش و مکان های نمايشی به وجود آورد. اصل اين ماده کليت دارد اما معتقدم که مرکزهنرهای نمايشی دقيقا ضد اين مصوبه عمل می کنند و نه تنها به برنامه هايشان عمل نمی کنند بلکه وظيفه شان را هم انجام نمی‌دهند. متاسفانه وزارت ارشاد در حال تبديل شدن به مکانی برای سوء استفاده افراد شده است.

وی افزود: معاون هنری در چند ماه گذشته ازعبارتی استفاده کرده‌اند با اين عنوان که "من ورود نمی‌کنم" اين صحبت تا جايی اعتبار دارد که آقای شاه آبادی مشاوران کاربلد و کارشناس را برای مقامات تئاتری کشور انتخاب کنند که دلسوزانه به تئاتر نگاه کنند.

محمد يعقوبی تاکيد کرد: معتقدم شورای حمايت تئاتر نه تنها شورای حمايت نيست بلکه به شورای عدم حمايت تبديل شده است و نه تنها به تئاتر کمک نمی‌کند بلکه وضعيت تئاتر را بدتر می کند.

در ادامه اين نشست عزت‌الله انتظامی گفت: گمان نمی‌کنم که مسئولان اين مصوبات را تا به حال خوانده باشند چرا که طبق سليقه خودجلو می‌روند خواست ما اين است که آنچه که در اين شورا ذکر شده‌است اجرا شود. متاسفانه هنرمندان ما وقتی سنشان بالا می‌رود و يا مريض می‌شوند برايشان مشکلاتی به وجود می‌آيد.

وی ادامه داد: من پيشنهاد کردم يک بيمارستان دولتی يا خصوصی بخشی را به هنرمندان اختصاص دهد. اما متاسفانه هيچ کس به فکر هنرمندان نيست. حتی ما صندوق هنرمندان هم نداريم که در زمان نياز پولی به هنرمندان اختصاص يابد. تنها يک قبرستان به هنرمندان اختصاص يافته که زمان مرگ به آنجا منتقل می‌شوند!

دومين نشست هيات مديره خانه تئاتر ۲۰ اسفند ماه تشکيل می‌شود.

[مهر]

Advertisement

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This