تازه‌ترین‌ها
آشیان / استانی / شهر چادرها در ویکتوریا و ونکوور: از برپایی تا فروپاشی، یا چهره فقر در بریتیش کلمبیا

شهر چادرها در ویکتوریا و ونکوور: از برپایی تا فروپاشی، یا چهره فقر در بریتیش کلمبیا

شهرگان: بنا به حکم صادر شده در ۵ جولایی امسال در یک شعبه دادگاه عالی استان بریتیش کلمبیا، از روز دوشنبه ۸ آگوست، شهر چادری مستقر در ویکتوریا بایستی برچیده شود، چون این شهر شرایط زندگی امن و مناسب را برای ساکنین آن مهیا نمی‌کند.

پیش‌تر، دادگاهی دیگر حکم داده بود تا شهر چادری مستقر در خیابان هیستینگ در منطقه شرقی داون‌ تاون ونکوور که به نزدیک پنجاه چادر پناه داده است، بایستی برچیده شود.

15474965888_73a13bcc3e_k-650x488 شهر چادرها در ویکتوریا و ونکوور: از برپایی تا فروپاشی، یا چهره فقر در بریتیش کلمبیا
عکس از فلیکر

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: یک کودک فقیر از هر پنج کودک مقیم بریتیش کلمبیا؛  صد و پنج هزار و ششصد نفر در ونکوور کار می‌کنند و فقیر باقی می‌مانند؛ بی‌خانمانی، فقر و مسکن، سه نگرانی اصلی مردم

بی‌خانمان‌ها ساکنین این چادرها هستند. تخمین زده می‌شود که هر شب در کانادا، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر سرپناهی برای زندگی ندارند و در هر سال، ۲۰۰ هزار نفر از پناهگاه‌ها استفاده می‌کنند یا در فضای باز می‌خوابند.

دولت استانی می‌گوید که شهر چادری ویکتوریا، هر ماه ۱۸۴ هزار دلار برای این دولت هزینه در بر داشته است. بخش عمده این هزینه‌ها، صرف جمع‌آوری زباله و مهیا کردن سیستم بهداشتی در این شهر شده است.

قرار است بخش عمده ساکنین این شهر چادری، به خانه‌های مقرون به صرفه‌ای منتقل شوند که توسط دولت استانی برایشان آماده شده است.

شهر چادری ونکوور تبدیل به خانه‌های مقرون به صرفه می‌شود

7998504825_0c133605db_k-650x431 شهر چادرها در ویکتوریا و ونکوور: از برپایی تا فروپاشی، یا چهره فقر در بریتیش کلمبیا
عکس از فلیکر

هفته گذشته، گرگ رابرتسون، شهردار ونکوور در جمع فعال‌های مدافع حقوق بی‌خانمان‌ها اعلام کرد که ۱۰۰ درصد زمین موجود در بخش غربی خیابان هیستینگز صرف ساخت خانه‌های مقرون به صرفه مخصوص اقشار کم درآمد می‌شود.

همچنین رابرتسون اعلام کرد که دولت شهر ونکوور، در همراهی با دولت استانی و دولت فدرال، ۲۰ زمین متروک در ونکوور را تبدیل به خانه‌هایی می‌کند که مختص به اقشار کم درآمد، از جمله افرادی که کمک هزینه دولتی دریافت می‌کنند یا بر پایه پس‌انداز شخصی، دوران بازنشستگی خود را می‌گذارنند، خواهد بود.

ارزش این زمین‌ها را ۲۵۰ میلیون دلار تخمین زده‌اند.

سرمایه‌ گذاری‌های فدرال و استانی در خانه‌های اجتماعی

15645929166_97d4d7ee31_k-650x487 شهر چادرها در ویکتوریا و ونکوور: از برپایی تا فروپاشی، یا چهره فقر در بریتیش کلمبیا
عکس از فلیکر

دولت فدرال قصد دارد تا در ۲۰ شهر کانادا، از جمله شهر ونکوور، ۵۰۰ میلیون دلار در پنج سال آینده صرف خانه‌های اجتماعی مقرون به صرفه کند. در نتیجه این سرمایه‌گذاری، ۳ هزار و ۵۰۰ واحد خانه‌های ارزان قیمت ساخته خواهند شد.

همچنین سال گذشته، دولت استانی بریتیش کلمبیا ۲۶ میلیون دلار صرف ساخت ۷۰ واحد تازه خانه‌های ارزان‌ قیمت مختص اقشار کم درآمد کرد.

هرچند آمار بنیاد ویکتوریا می‌گوید در ماه فوریه، هر شب ۱ هزار و ۳۰۰ نفر به تنهایی در شهر ویکتوریا مکانی برای اقامت نداشته‌اند.

سابقه شهرهای چادری

شهرهای چادری، تجمع بی‌خانمان‌ها در یک منطقه متروک شهرهای کانادا است. در بریتیش کلمبیا، اولین مرتبه این پدیده در سال ۱۹۹۳ به شکلی مشهود در یک شعبه فروشگاه وُودوارد مشاهده شد. در آن زمان، این فروشگاه در داون تاون ونکوور ورشکسته شد و با متروک شدن آن، توسط بی‌خانمان‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

هرچند در سال ۲۰۰۲ با حکم دادگاه، بی‌خانمان‌ها این ساختمان را ترک گفتند.

حکم دادگاهی به شهر چادری در شهر آبسفورد اجازه داده است تا به حیات خود ادامه بدهد، البته اگر شرایط مشخص شده در حکم را رعایت کند، از جمله اینکه در زمین‌های عمومی مانند پارک‌ها باقی بمانند و وارد زمین‌های خصوصی افراد نشوند.

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *