UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تحقیق ملی در موضوع زنان بومی ناپدید شده و یا به قتل رسیده: تحقیق مقدماتی تمام شد، مقامات اجرایی برای شروع گام اصلی تحقیق مشخص شدند

تحقیق ملی در موضوع زنان بومی ناپدید شده و یا به قتل رسیده: تحقیق مقدماتی تمام شد، مقامات اجرایی برای شروع گام اصلی تحقیق مشخص شدند

شهرگان: با به پایان رسیدن تحقیق‌های مقدماتی، یکی از برجسته‌ترین شعارهای انتخاباتی حزب لیبرال در انتخابات فدرال سال گذشته به نقطه عمل خود رسید: مقامات اجرایی بررسی موضوع زنان بومی ناپدید شده و یا به قتل رسیده در کانادا مشخص شدند و تحقیق اصلی شروع شد.

3012975431_508e02f60f_b

عکس از فلیکر

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: بومیان کانادا همچنان در انتظار رسیدن به عدالت؛ چگونه کانادا در موضوع زنان بومی ناکام ماند

پیش‌تر تحقیق مقدماتی با برگزاری جلساتی بین هیات تحقیق و بازماندگان قربانیان و فعال‌های اجتماعی در شهرهای مختلف کشور برگزار شده بود تا پیش از هر کاری، هیات تحقیق با خواسته‌های بازماندگان آشنا بشود و این خواسته‌ها را در روش تحقیق خود لحاظ کند.

در همین زمینه به زبان انگلیسی بخوانید: گزارش رسمی عفو بین‌الملل در موضوع زنان بومی گم شده و یا به قتل رسیده؛ صفحه ویژه مقالات تحقیقی روزنامه تورنتو استار در موضوع زنان بومی گم شده و یا به قتل رسیده

در معرفی اعضای اصلی هیات تحقیق

ریاست هیات تحقیق بر عهده قاضی بومی اهل بریتیش کلمبیا، ماریون بولر خواهد بود. او پیش‌تر وکالت پرونده‌های مختلف را بر عهده داشت و سپس به رتبه قضاوت دست یافت. دیگر اعضای اصلی هیات تحقیق عبارت هستند از:

میشل اودیت، او از برجسته‌ترین فعال‌های حقوق زنان بومی در کاناداست و سابق بر این ریاست انجمن زنان بومی کانادا را بر عهده داشت.

کوجیک رابینسون، او یک وکیل مقیم اوتاواست که در زمینه موضوع‌های بومیان و همچنین ادعاهای حقوقی بومیان بر زمین‌ها و حقوق‌شان را پیش‌تر به دادگاه‌ها برده بود. او متولد ناناوُت است.

ماریلن پویتراس، او متخصص قانون اساسی و قوانین بومیان است و یک چهره متخصص از دانشگاه ساسکاچوان است.

برایان اولفسون، او وکیل متخصص در حقوق بشر و حقوق بومیان است و پیش‌تر معاون ریاست تریبیون حقوق بشر اونتاریو را بر عهده داشت.

موضوع بودجه هیات تحقیق

در کانادا تحقیق در موضوع‌های ملی گران‌قیمت هستند و برای این تحقیق که رسما فعالیت خود را از اول سپتامبر شروع می‌کند و تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۸ فرصت دارد تا به نتیجه برسد، بودجه‌ای معادل ۵۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار معین شده است.

در این مرحله، هیات تحقیق این قدرت را دارد که برنامه‌ریزی کند چه جلساتی را در چه مکان‌هایی برگزار خواهد کرد و تاریخ مصاحبه‌هایش با قربانیان و بازماندگان زنان بومی ناپدید شده و یا به قتل رسیده را مشخص کند.

خواسته‌های انجمن زنان بومی کانادا

پیش‌تر انجمن زنان بومی کانادا پنج خواسته اصلی خودش را در موضوع این تحقیق ملی چنین معرفی کرده بود:

این تحقیق ملی توسط زنان بومی رهبری بشود؛ این تحقیق ریشه‌های به قتل رسیدن و ناپدید شدن زنان بومی در سطح کشور را بررسی کند؛‌ دولت‌های محلی و پلیس‌ها با این هیات تحقیق همکاری کامل داشته باشند؛ این تحقیق بر پایه اصول حقوق بشری صورت بگیرد و درنهایت اینکه چهارچوب زمانی برای به پایان رسیدن این تحقیق مشخص نشود.

فعال‌های اجتماعی امیدوار تغییر هستند

فراتر از آنکه مشخص بشود زنان بومی چگونه ناپدید شده‌اند و یا به قتل رسیده‌اند؛ یا اینکه پلیس و مقامات قضایی چطور با پرونده ناپدیدی و قتل این زنان برخورد کرده‌اند؛ یا اینکه چرا برای سالیان سال این زنان گم شده و به قتل رسیده به رسانه‌های کشور راه پیدا نکرده بودند؛ فعال‌های اجتماعی امیدوار این هستند تا این تحقیق بانی تغییر در سطح ملی بشود.

این تحقیق فراتر از کانادا، توسط بدنه‌های حقوق بشر سازمان‌های بین‌المللی نیز با دقت بررسی می‌شود. از جمله عفو بین‌الملل، با انتشار بیانیه‌ای رسمی به استقبال شروع به کار رسمی این هیات تحقیق کرد ولی از این موضوع ابراز نگرانی کرد که چرا دولت فدرال راه را برای کار این تحقیق باز گذاشته است، هرچند هم‌صدایی از طرف دولت‌های محلی به خصوص دولت‌های استانی به گوش نمی‌رسد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: