صفحه را انتخاب کنید

افزایش نابرابری در آمد در شهر‌های بزرگ کانادا

افزایش نابرابری در آمد در شهر‌های بزرگ کانادا

بریتیش کلمبیا تنها استانی است که در آن درامد ۹۰ درصد پایینی مردم کمتر از سال ۱۹۸۲ است

شهرگان: تجزیه وتحلیل «مرکز کانادایی سیاست‌های آلترناتیو» از داده‌های جدید در مورد یک درصد بالای ثروتمندان نشان می‌‌دهد شکاف درامد در کانادا تا چه پایه گسترش یافته است. 

یک درصد بالای ثروتمندان کانادایی امروزه تقریبا ۱۸۰،۰۰۰ دلار بیش از سال ۱۹۸۲ در آمد دارند (با در نظر گرفتن تورم). در حالی‌ که ۹۰ درصد کانادایی‌ها در دوره زمانی‌ مشابه به طور متوسط تنها ۱۷۰۰ دلار افزایش در آمد داشته‌اند.

اما در سه‌ شهر بزرگ کانادا؛ ونکوور، تورنتو و مونترال،۹۰ در صد پایینی کانادایی‌ها امروزه در آمدی کمتر از سال ۱۹۸۲ دارند. اقشار مختلف این ۹۰ درصد به ترتیب ۴۳۰۰ دلار، ۱۹۰۰ دلار، و ۲۲۴ دلار کاهش در آمد داشته‌اند.

اقتصاددان ارشد این مرکز، دیوید مک دانلد می‌‌گوید: «از سال ۱۹۸۰ تا کنون هیچ استانی نتوانسته در جهت کمتر کردن فاصله در آمد حرکت کند، در عوض در همه استان‌ها نابرابری بیشتر شده است، اگر چه به درجات مختلف.

نابرابرترین استان در این زمینه آلبرتا است. نرخ افزایش در آمد یک در صد بالای ثروتمندان استان آلبرتا نسبت به ۹۰ در صد پایینی مردم در این استان ۱۸ برابر، یعنی بالاترین نرخ افزایش در کلّ کشور است. یک در صد بالای ثروتمندن آلبرتا امروزه ۳۲۰،۰۰۰ دلار افزایش در آمد دارند – یعنی در آمدشان نسبت به سال ۱۹۸۲ دو برابر شده است. ۹۰ در صد پایینی آلبرتایی‌ها در این دوره ۳۰ ساله افزایش در آمدی معادل ۳،۹۰۰ دلار داشته‌اند.

بریتیش کلمبیا تنها استانی است که در آن درامد ۹۰ درصد پایینی مردم کمتر از سال ۱۹۸۲ است.

کمترین میزان افزایش نابرابری در جزیره‌ پرینس ادوارد بوده که در آن نسبت افزایش در آمد یک درصد بالای ثروتمندان به ۹۰ درصد پایینی مردم ۸ است. در حقیقت استانهای ساحل اقیانوس اطلس شاهد رشد درامد نسبتا برابرتری بین یک در صد بالایی و بقیه مردم بوده‌اند.

تاکنون شهر کالگری، با نرخ ۲۶ برابر بین یک درصد بالا و ۹۰ درصد پایین، نابرابرترین شهر فدراسیون در سال ۲۰۱۰ بوده است. یک درصد بالای ثروتمندان شاهد افزایش ۵۷۰،۰۰۰ دلاری درامد خود از سال ۱۹۸۲ بوده‌اند. در حالی‌ که ۹۰ درصد پایینی تنها ۲۰۰۰ دلار افزایش درامد داشته است.

مک دانلد می‌‌گوید: «این داده‌های جدید نشان می‌‌دهد نابرابری درامد در جاهائی مانند کالگری چقدر شدید است. این داده‌ها همچنین آشکار می‌‌کند که چگونه ۹۰ درصد پایینی مردم در شهر‌های بزرگ تورنتو، ونکوور، و مونترال امروزه در حقیقت درامدی کمتر از درآمدشان در ۳۰ سال پیش دارند.»

Rabble.ca

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد