آشیان / گزيده‌ها / دیدار دکتر مصطفی برغوثی از کانادا

دیدار دکتر مصطفی برغوثی از کانادا

شهرگان: دکتر مصطفی برغوثی فعال و عضو مجلس فلسطین ناامیدی خود را نسبت به آینده‌ای برای دولت فلسطین اعلام کرد. او در پایان یک تور سه روزه سخنرانی که به وسیله ان جی او کانادایی‌های طرفدار عدالت و صلح در خاورمیانه تدارک دیده شده بود، می‌گوید «قلبم در آرزوی راه حل دو دولت است، اما عقلم چیز دیگری می‌گوید».

برغوثی درست زمانی وارد کانادا شد که اسرائیل اعلام کرد در نظر دارد ۳۰۰۰ خانه جدید در منطقه حیاتی «ای ۱»، که ساحل غربی را به اورشلیم، پایتخت فرضی دولت آینده فلسطین، مرتبط می‌کند بسازد.

برغوثی می‌پذیرد که چرخش در سیاست خارجی کانادا در شش هفت سال اخیر، به ویژه تغییر رای آن درسازمان ملل او و همکارانش را «بهت زده» کرده است. بی تردید دولت هارپر با اطمینان خاطر اشغال را به عنوان اختلافی تفسیر می‌کند که در آن اسرائیل شجاعانه برای بقای خود علیه عرب‌های یک دنده می‌جنگد.

این دوری از شهرت بین المللی سابق کانادا، باعث انتقاد دیپلمات‌های بازنشسته‌ای مانند استیو هیبارد، رئیس پیشین دفتر نمایندگی کانادا در رام اله، شده است. هیبارد می‌گوید سیاست خارجی افراطی کانادا دو سال پیش باعث از دست رفتن یک کرسی در شورای امنیت شد. او کسانی را که چنین سیاست‌هایی را اعمال می‌کنند کسانی می‌داند که «از تفکر حزب رفرم آمده‌اند و هیچ بهائی به منطقه و مردمش نمی‌دهند».

منبع انگلیسی: rabble.ca

درباره شهروند بی‌سی

پیشنهاد خوانش

مجموعه شعر ساناز داودزاده، مقام برتر جشنواره شعر اروپا را کسب کرد

«روی حروف مرده راه می‌روم» مجموعه شعر ساناز داودزاده، مقام برتر جشنواره شعر اروپا را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *