صفحه را انتخاب کنید

فراخوان همیاری جهانی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

فراخوان همیاری جهانی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

۱ آذر ۱۳۹۰

Amnesty

منشور جهانی حقوق بشر  که در ۱۰ دسامبر سال ۱۹۴۸ در سازمان نوبنیاد ملل متحد تصویب شد، دستاوردی جهانی و متعلق به همه افراد، فرهنگ ها و ملت ها است. در سال های بعد، با تصویب پیمان نامه هایی مانند: پیمان های حقوق زنان، حقوق کودکان و پیمان های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، بر ابعاد و وسعت پوشش این منشور حقوق انسانی افزوده شد. احکام عمومی و انسانی این پیمان ها می باید از سوی دولت های امضاکننده در جهان مورد پذیرش و احترام باشند. همه دولت ها با نهادینه کردن و تصویب این پیمان ها در قوانین اساسی و مدنی خود و نیز با تدوین سیاست های برنامه ریزی شده، باید به اجرای آن ها که هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند و از همدیگر تفکیک ناپذیرند، متعهد شوند.

ایران در شمار نخستین اعضای سازمان ملل متحد است و اولین منشور حقوق بشر را در فروردین ماه ۱۳۲۷ امضا کرده و متعهد شد که به اصول این پیمان وفادار باشد. پذیرش رسمی کلیت منشورهای مصوبه در اردیبهشت سال ۱۳۵۴، دولت وقت ایران را به اجرای اصول آن متعهد ساخت. اما در آن زمان محتوای این منشورها، به طور کامل در عمل اجرا نشد. جمهوری اسلامی نیز بعد از استقرار خود تلویحا این سندها را پذیرفته است اما آن ها را رعایت نمی کند.

جمهوری اسلامی با تکیه بر  قانون اساسی غیر دموکراتیک و تبعیض گرایانه و دیگر قوانین ایران، در طی سی و سه سال، با سرکوب مطالبات بخش‌های عظیمی از مردم چون زنان، کودکان، دانشجویان، کارگران، اقلیت های قومی و مذهبی، زندگی را در جامعه ایران به یک جهنم تبدیل کرده است. جمهوری اسلامی با زیرپای نهادن احکام گوناگون اعلامیه جهانی حقوق بشر، هزاران نفر را کشته و هزاران تن دیگر را به بهانه های گوناگون به بند کشیده است. با توجه و استناد به این قوانین؛ احکام جزائی جمهوری اسلامی از خشن ترین و غیرانسانی ترین احکام جزائی دنیا است.

به دنبال نقض دائم و مکرر منشور جهانی حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی و به دلیل بگیر و ببندها، اعدام های متعدد، به ویژه پس از اعتراضات مردمی به تقلبات انتخاباتی سال ۸۸، ،سازمان های حقوق بشری و ارگان های سیاسی بین‌المللی آقای احمد شهید را  به عنوان نماینده خود برای تحقیق و بررسی وضیعت حقوق بشر در ایران انتخاب کردند. در طی این مدت، جمهوری اسلامی با عدم صدور روادید، مانع سفر ایشان به ایران شده است.

در گزارش ایشان مانند سایر گزارش های مشابه، بر ادامه نقض آشکار حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران، از جمله به دستگیری های غیر قانونی، سخت‌گیری ها برای کارگران، زنان، حقوق دانان، روزنامه نگاران، دانشجویان، معتقدین به سایر ادیان، دگر اندیشان، اقوام ایرانی، فعالین حقوق بشری و مدنی، بار دیگر تاکید شده است.

ما، بخشی از نهادهای حقوق بشری و دموکراتیک ایرانیان خارج از کشور، با تعهد خود به رعایت بیانیه های جهانی حقوق بشر به عنوان دستاوردی برای بشریت و حفظ کرامت انسانی، این روز جهانی را گرامی می داریم.

ما از همه کنشگران مدنی و حقوق بشری دعوت می کنیم که همراه با ما از سوم تا یازدهم ماه دسامبر۲۰۱۱ را برای خواسته های زیر، هفته دفاع از حقوق بشر اعلام کنند. درطی این هفته، با برگزاری حرکت هایی مانند گردهمایی، راه پیمایی، اجرای کنسرت، برگزاری نمایشگاه و کارهای ابتکاری دیگری می توان گام دیگری در گسترش و تعمیق حقوق انسانی در ایران و جهان برداشت.

۱ ـ نهادینه شدن، قانونی شدن و اجرای همه ی پیمان های جهانی حقوق بشر در ایران

۲ ـ آزادی بدون قید شرط تمامی زندانیان سیاسی – عقیدتی

۳ ـ لغو اعدام وشکنجه

۴ ـ پایان دادن به هرگونه تبعیض جنسی و نقض آشکار حقوق زنان

از همه رهبران سیاسی و شخصیت های برجسته فرهنگی و اجتماعی و همچنین از تمامی شهروندان در سراسر جهان می خواهیم تا رهبران جمهوری اسلامی را که مسئول پیگرد، زندان، شکنجه، تجاوز، اعدام، سنگسار، برخورد خشونت آمیز به راه پیمایی های غیر خشونت آمیز مردم ایران و به بند کشیدن دانشجویان، زنان، روزنامه نگاران، کارگران، وکلا، دراویش، دگراندیشان و غیرقانونی کردن همه نهادهای مدنی و سندیکایی در ایران هستند، محکوم کنند.

 سازمان ملل متحد و نهاد های حقوق بشری وابسته به آن، باید هر چه زودتر دست به اقدام زنند و جمهوری اسلامی ایران را به پذیرش آقای احمد شهید و امکان بازدید ایشان از زندانیان سیاسی، عقیدتی و وضیعت عمومی حقوق بشر در ایران وادار کنند.

نام نهادهای برگزار کننده:

اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران

اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران – لس آنجلس

جامعه دفاع آز حقوق بشر در ایران – جنوب کالیفرنیا

جامعه ی دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران ـ سوئد

جمعیت دفاع از مبارزات دمکراتیک مردم ایران ـ کلن

جمعیت دفاع از حقوق مردم ایران در اتریش

جوانان و دانشجویان موج سبز  ـ کلن

حامیان مادران پارک لاله  ـ کلن

حامیان مادران پارک لاله ـ لس آنجلس/ ولی

حامیان مادران پارک لاله – مادران صلح دورتموند

حقوق بشر در ایران ـ اورلاندو ـ فلوریدا

خانه همبستگی مهر ـ کلن

سکولار دموکراسی برای ایران- شیکاگو – امریکا

کانون ایران آزاد

کانون فرهنگی هنری  پگاه ـ وی پرتال ـ آلمان

کانون فرهنگی‌ نگاه – اسن

کانون فرهنگی، حقوق بشری سیمرغ  ـ دورتموند

کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی

کمیته ی دفاع از حقوق بشردر ایران  ـ اتریش

نام نهادهای پشتیبان:

اتحاد برای ایران ـ بلژیک

انجمن تئاترایران وآلمان

انجمن سبلان تولوز ـ فرانسه

انجمن فرهنگی بیان ـ بلژیک

انجمن مهرگان ـ گوتنبرگ

بنیاد اسماعیل خویی آتلانتا – امریکا

پشتیبانان دموکراسی و آزادی برای ایران – آتلانتا – امریکا

حامیان مادران پارک لاله ایران در وین ـ اتریش

دانشجویان سبز برمن

فدراسیون اروپرس

مونیخ همیار ایران

همایش ایرانیان هامبورگ

 

توجه:

دادنامه ای از سوی ده ها تشکل مدنی و صدها شخصیت سیاسی و مدافع حقوق بشر در خارج و داخل کشور، برای نجات جان زندانیان سیاسی و عقیدتی، با لینک زیر درست شده است. لطفا با امضای آن، از زندانیان پشتیبانی کنید و خواهان آزادی آنان شوید.

به ما کمک کنید تا بیشترین امضاها را جمع آوری کنیم. این امضا ها به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در ده دسامبر به آقایان احمد شهید و بانکی مون و رئیس کمیسیون حقوق بشر اروپا داده خواهند شد.

http://www.gopetition.com/petitions/save-the-lives-of-political-prisoners-in-iran.html

 

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد