UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

هک شدن وبسایت حزب لیبرال و مشکل کمک مالی صنعت سوخت‌های فسیلی

هک شدن وبسایت حزب لیبرال و مشکل کمک مالی صنعت سوخت‌های فسیلی

کریستی کلارک ابتدا رقیب اصلی خودش، دموکرات‌های نوین را به هک وب‌سایت لیبرال‌های بی‌سی متهم کرد و سپس از آنها عذرخواهی کرد، در کنار آن موضوع اهدای پول مجموعه سرمایه‌گذار طرح توسعه کیندر مورگان در فاصله‌ای کوتاه به تصویب این طرح توسط دولت استانی، نظرها را جلب خود کرده است

شهرگان: کریستی کلارک در گذر هفته گذشته، ابتدا با بی‌پروایی، شاخه استانی حزب دموکرات نوین (ان‌دی‌پی) را متهم به هک کردن وب‌سایت لیبرال‌های بریتیش کلمبیا کرد، سپس از این حزب عذرخواهی کرد، بدون آنکه مدرکی در موضوع ارتباط این حزب با این هک ارایه شده باشد.

صحبت از هک ابتدا در توییت‌های سخنگوی حزب لیبرال مطرح شد.

شش فوریه در یک توییت خبر این هک منتشر شد و به فاصله سه روز، کلارک در یک مصاحبه لایو فیس‌بوکی با روزنامه‌های پراوینس و ونکوور سان به این نتیجه رسید که این کار حزب دموکرات نوین است، ولی مدرکی ارایه بدهد.

عکس از فیس‌بوک کریستی کلارک

«ما دیروز متوجه شدیم در تلاش هک کردن وب‌سایت ما هستند.»

کلارک سپس در ادامه گفت، «هک کردن وب‌سایت‌ها با نیت‌های مخرب بر خلاف قانون است. آنها البته تایید نمی‌کنند که چه کاری کرده‌اند.»

دقیق مشخص نیست که چه مواردی از وب‌سایت این حزب دزدیده شده‌اند یا چه کسی این کار را کرده است، هرچند این حزب می‌گوید مواردی مرتبط به برنامه عمل انتخاباتی در جزیره ونکوور از جمله اقلام محرمانه‌ای بوده‌اند که به واسطه هک شدن این وب‌سایت، دزدیده شده‌اند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: پول در سیاست: تمسخر در نیویورک، عقب‌نشینی در بریتیش کلمبیا؛ انتخابات دولت استانی بریتیش کلمبیا در می ۲۰۱۷ و سوال‌های پیشِ رو؛ آری یا خیر: دولت فدرال، مخالفان و موافقان خطوط انتقال نفت

در مقابل جو هورگان، رهبر دموکرات‌های نوین بریتیش کلمبیا موضوع صداقت رهبر دولت استانی و دولت او را پیش کشید و گفت آماده است تا این حزب را به خاطر حرف رهبرشان به دادگاه بکشاند و از کلارک خواست تا رسما از آنها عذرخواهی کند.

کلارک به فاصله‌ای کوتاه تلاش کرد تا با هورگان صحبت کند، هرچند درنهایت در قالب یک پیام صوتی ارسال شده به تلفن هورگان، از او عذر خواست.

سوژه همچنان داغ پول شرکت‌ها در جیب حزب لیبرال

حمایت شرکت‌های بزرگ از حزب‌های سیاسی، از جمله حزب لیبرال بی‌سی همچنان سوژه داغ رسانه‌های محلی است و در فاصله کمتر از سه ماه تا انتخابات دولت استانی، نگاهی به فهرست عمده‌ترین حامی‌های احزاب، سوال‌هایی جدی خلق کرده‌اند.

حزب لیبرال از سال ۲۰۰۵ تاکنون از ۵۰ نام، فراتر از ۳۰ میلیون دلار دریافت کرده است و این نزدیک به یک چهارم از کل رقم ۱۱۸.۷ میلیون دلاری است که این حزب از افراد گوناگون برای انجام فعالیت‌های سیاسی گرفته است.

در میان این ۵۰ نام، نمایندگان شرکت‌ها و اتحادیه‌ها خودی نشان می‌دهند و این سوال را پیش می‌کشند که آیا این کمک‌های مالی در تصمیم‌گیری‌های دولت هم تاثیرگذار بوده‌اند؟ یک مثال بارز آن، کمک‌های مالی مجموعه‌های سرمایه‌گذار در سوخت‌های فسیلی است.

دیده‌بان دموکراسی و شبکه پایپ آپ، در یک دادخواست از دادگاه خواسته‌اند تا موضوع تایید طرح توسعه خط‌لوله کیندرمورگان توسط دولت استانی را بررسی کنند و بخشی از آنچه از نظر این دو مجموعه جای سوال دارد، کمک‌های مالی ارایه شده به حزب لیبرال بی‌سی است.

در بخشی از این دادخواست آمده است که «رهبر دولت استانی در گذر شش سال اخیر فراتر از ۳۰۰ هزار دلار از حزب خود درآمد داشته است، در همین دوره کیندر مورگان و کی‌ام‌ایکس شیپرز فراتر از ۵۶۰ هزار دلار به حزب لیبرال کمک مالی کرده‌اند.»

البته اوایل ماه جاری، دادگاه عالی بریتیش کلمبیا دادخواست پیشین دیده‌بان دموکراسی در موضوع تضاد در علایق کریستی کلارک در موضوع اهداهای مالی را رد کرد. کلارک که ۱۹۵ هزار دلار در سال برای کار در سمت رهبر دولت استانی دریافت می‌کند، تا این ماه، سالیانه ۵۰ هزار دلار هم از حزب خود دریافت می‌کرد.

بعد از آنکه این موضوع سوژه رسانه‌های بین‌المللی شد، کلارک اعلام کرد که دیگر این حقوق را از حزب خود نخواهد گرفت، هرچند هزینه‌های مرتبط به فعالیت‌های حزب را به حسابداری‌شان می‌فرستد تا معادل خرج‌هایش به او برگردد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: