UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

سوال خانه‌های خالی و افزایش جمعیت در داده‌های سرشماری ۲۰۱۶

سوال خانه‌های خالی و افزایش جمعیت در داده‌های سرشماری ۲۰۱۶

با انتشار اولین سری از مجموعه داده‌های سازمان آمار کانادا از سرشماری ۲۰۱۶، سوال تعداد واقعی خانه‌های خالی در شهر ونکوور باری دیگر مطرح شده است: فراتر از ۱۰ هزار یا فراتر از ۲۵ هزار خانه خالی و البته، کدام محله‌ها بیشتر از بقیه تبدیل به محله‌های اشباح شده‌اند، همچنین جمعیت استان چگونه در گذر فاصله دو سرشماری، افزایش پیدا کرده است؟

شهرگان: سازمان آمار کانادا در هشت فوریه «داده‌های جمعیت و تعداد خانه‌« را به عنوان اولین مجموعه از سری داده‌های سرشماری ۲۰۱۶ کانادا منتشر کرد.

انتشار این داده‌ها برابر برنامه‌ریزی این سازمان تا ۲۹ نوامبر امسال ادامه پیدا خواهد کرد.

این سازمان جمعیت کشور را برابر سرشماری ۳۵ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۷۲۸ نفر اعلام کرده است.

بیش از یک سوم جمعیت کشور هم در مجموعه شهرهای منطقه‌های تورنتو، منترئال و ونکوور زندگی می‌کنند.

این سه منطقه شهری بر روی هم ۱۲.۵ میلیون نفر را سکنی داده‌اند. البته نیمی از این رقم در محدوده شهرهای تورنتو زندگی می‌کنند.

این سه شهر در کنار دیگر شهرهای کشور، ۸۲ درصد ساکنین کشور را در خود جای داده‌اند.

البته این سوال همچنان مطرح است که چه تعدادی از افراد از پر کردن فرم‌های اجباری سرشماری خودداری کرده‌اند: سازمان آمار کانادا می‌گوید ۹۸.۴ درصد ساکنین کشور فرم‌های سرشماری را پر کرده‌اند.

افرادی که بدون دلیل موجه از پر کردن سرشماری خودداری کرده باشند، ممکن است که تا ۵۰۰ دلار جریمه شوند و یا تا ۳ ماه به زندان بروند.

سوال خانه‌های خالی

داده‌های تازه سازمان آمار کانادا نشان می‌دهد که مترو ونکوور شاهد بیشترین تعداد خانه‌های خالی یا کم‌استفاده در ۳۵ سال اخیر است.

بدین شکل که شهرهای این منطقه به شکل میانگین ۶.۵ درصد خانه‌های خالی دارند یا ۶۶ هزار و ۷۱۹ خانه و واحد مسکونی یا خالی هستند یا به شکلی محدود از آنها استفاده می‌شود.

سوال تعداد خانه‌های خالی در شهر ونکوور بیشتر از بقیه شهرهای منطقه مهم جلوه می‌دهد،‌ چون از امسال صاحب‌های این خانه‌ها اگر واجد شرایط باشند، بایستی مالیات خانه‌های خالی به دولت شهری پرداخت کنند یا اینکه واحدهایشان را اجاره بدهند و یا در آنها ساکن بشوند و از پرداخت مالیات معاف بشوند.

دولت ونکوور امیدوار است با یاری از این مالیات تازه، برخی از این واحدهای خالی را به بازار اجاره مسکن بیاورد و شرایط اضطراری این بازار را این شهر کمی بهبود ببخشد.

این دولت پیش‌تر با استفاده از داده‌های بی‌سی هایدرو در سال ۲۰۱۴، تشخیص داده بود که ۱۰ هزار و ۸۰۰ خانه در میان ۲۲۵ هزار خانه شهر ونکوور خالی باقی مانده‌اند.

این معادل کمابیش ۵ درصد، تعداد خانه‌ها و واحدهای خانی در شهر در گذر سال است.

بااین‌حال، سازمان آمار کشور به جای استفاده از داده‌های مصرف برق، از داده‌های سرشماری برای یافتن تعداد خانه‌ها و واحدهای خالی استفاده کرده است و در محدوده این شهر، ۸۵۰۰ خانه و واحد خالی یا کم‌استفاده یافته است.

رشد جمعیت فراتر از میانگین کشوری

سازمان آمار کانادا می‌گوید در مابین دو سرشماری سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶، جمعیت کانادا شاهد ۵ درصد رشد بوده است.

در این میان، جمعیت بریتیش کلمبیا با رشدی فراتر از میانگین کشوری، شاهد ۵.۶ درصد رشد جمعیت در فاصله این دو سرشماری است.

بریتیش کلمبیا، بعد از اونتاریو و کوبک، سومین رتبه را در زمینه جمعیت در میان استان‌ها و قلمروهای کشور به نام خود دارد.

برابر آمار سرشماری ۲۰۱۶، ۴ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۵۵ نفر در این استان ساکن هستند.

بیشترین رشدها را لنگلی با ۱۲.۶ درصد و شهر سوری با ۱۰.۶ درصد افزایش جمعیت داشته‌اند.

پیش‌بینی شده که شهر سوری در سال ۲۰۲۰ جای ونکوور را گرفته و پرجمعیت‌ترین شهر استان بشود.

در میان محله‌های شهری، منطقه‌ای که دانشگاه بریتیش کلمبیا و زمین‌های اهدایی را شامل می‌شود، شاهد ۲۴.۲ درصد افزایش جمعیت بوده است.

درنهایت اینکه شهرهای مترو ونکوور بر روی هم، ۲ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۴۳۱ نفر را در خود جای داده‌اند. شهر ونکوور به تنهایی جمعیت ۶۳۱ هزار و ۴۸۶ نفر را در خود سکنی داده است.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: