صفحه را انتخاب کنید

پخش ویدیوی تکان‌دهنده از خشونت پلیس

پخش ویدیوی تکان‌دهنده از خشونت پلیس

ashley smith100107 1

شهرگان: اعتراضات مکرر نوجوان مرده در زندان بر جّو پزشکی قانونی غلبه کرده بود.

تصاویر دوربین مدار بسته بازداشتگاه نشان می‌‌داد که چگونه به این نوجوان بر خلاف میلش داروی بی‌هوش‌کننده تزریق می‌‌شد و چگونه تهدید می‌‌شد که تمام صورتش را چسب پیچ خواهند کرد. تصاویر آزار دهنده Ashley Smith – که بالاخره پس از دو سال نشان داده شد – این جوان ۱۹ ساله را در مقاطع مختلفی‌ در سلول زندانی در کیچنر اونتاریو نشان می‌‌داد.

"آخ، درد می‌‌کنه!" این جمله‌ای است که وقتی‌ دستان او را با نوار چسب به صندلی‌ هواپیما می‌‌بندند، از دهانش بیرون می‌‌آید. در جای دیگری در حالی‌ که محافظان او را تهدید می‌‌کنند با صدایی ضعیف می‌‌گوید "باور کنید آرومم".  ویدیوی هواپیما مربوط به آوریل ۲۰۰۷ است، زمانی‌ که پس از برخوردی از طرف گارد زندان ساسکچوان او را به انتاریو منتقل می‌‌کردند، گاردی که متهم و البته بعداً تبرئه شد. با وجود آنکه به نظر نمی‌‌آید او مقاومتی بکند و با این که دو کلاه مخصوص تمامی سر و صورت او را پوشانده است باز هم دست‌هایش را به دسته صندلی چسب می‌‌کنند.

اشلی پس از یک سال حبس انفرادی در زندان‌های مختلف، سرانجام در زندانی در کیچنر، در حالی‌ که گارد‌های زندان شاهد بودند، خفه شد. 

نخست وزیر کانادا، استفان هارپر، هفته گذشته پس از گذشت چند سال از این مرگ دلخراش، و پس از آن که صحنه‌های ویدیویی زندان و مرگ او پخش شد، آن را "غیر قابل قبول" دانسته و گفت:"مورد اشلی اسمیت یک تراژدی وحشتناک است".

اما باب ری رهبر حزب لیبرال این اظهارات را غیر صادقانه خوانده و گفت: "این همان دولتی است که می‌‌خواست از نشان داده شدن آن ویدیوها جلوگیری کند. این دولتی است که در هر گام این راه، کوشش کرد آنچه را که گذشته است از کانادایی‌ها پنهان کند".

لازم به ذکر است که این نه اولین مورد خشونت پلیس بوده و نه آخرین مورد آن خواهد بود. هفته گذشته گزارش دیگری در ونکوورسان بود از مورد دیگری از خشونت پلیس. در آوریل گذشته یک مرد ۴۷ ساله بومی در شمال بی‌ سی‌، Robert Wright به علت مشکوک بودن به مستی به هنگام رانندگی‌ بازداشت شده و برای آن شب به زندان منتقل می‌‌شود. همان شب هنگامی که همسرش، پریسک، برای ملاقات به زندان می‌‌رود به او اطمینان می‌‌دهند همسرش خوابیده است و بهتر است روز بعد مراجعه کند. در حالی‌ که بعداً دریافت همسرش در اثر وارد شدن ضربه‌ای به سرش در زندان برای همیشه دچار ضایعه مغزی شده و نیاز به مراقبت ویژه دارد.  پس از مدت‌ها پیگیری و شکایت، بدون آن که هر گز به او بگویند آن شب در زندان چه گذشته است، سرانجام تحقیقات ۶ ماهه پلیس منجر به توصیه برای ایراد اتهام به یک افسر پلیس برای وارد کردن ضربه شد. اما تنها دو هفته پس از این توصیه، دادستان آن را با توجیه کافی‌ نبودن مدارک قبول نکرد.

منابع: کانادین پرس / ونکوورسان

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد