صفحه را انتخاب کنید

بیت كوین؛ پونزی مجازی

بیت كوین؛ پونزی مجازی

مزیت ویژه معاملات بیت كوین به ویژه برای باندهای مافیائی و جنایتكاران سازمان یافته مالی عدم انتقال اطلاعات مالی یا شخصی به شبكه‌های دیگرست. البته نباید فراموش كرد كه اصل محرمانگی در بیت كوین كاملاً بستگی به نرم افزار قابل استفاده است كه بهرحال طراحان نرم افزار و شبكه‌های اپلی كیشن قادر به استفاده از این اطلاعات ‌می‌باشند.

غلامحسین دوانی؛ عضو انجمن اقتصاددانان حرفه ای بریتیش کلمبیا

غلامحسین دوانی

مدت‌هاست كه موضوع معاملات مجازی پدیده‌ای به نام بیت كوین در شبكه‌ها در رسانه‌های اجتماعی مطرح شده است. از آنجا كه اساساً در جامعه فلك زده ما هر گونه پدیده‌های نوین بدون بررسی آثار و عواقب آن به سرعت مثل مد روز مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد .

واقعیت آن است كه جهان دیجیتال نیازمند اقتصاد دیجیتالی است و بسیاری افراد ترجیح میدهند معاملات خود را بصورت ناشناس انجام دهند تا علاوه بر محفوظ و محرمانه بودن معاملات از پرداخت هزینه‌های اجتماعی نظیر مالیات نیز فرار نمایند. علاوه بر آن معاملات شبكه‌ای بیت كوین راهكار مناسب جهت پول شوئی نیز به شمار ‌می‌رود زیرا هیچگونه فرآیند قانونی بر آن مترتب نیست مضافاً بر آنكه انجام عملیات فیزیكی بانكی مدت بردار (تحت ضابطه ساعات كار بانك) بوده اما انجام عملیات بیت كوین مدت بردار و تعطیل بردار نبوده و كارمزد آن بسیار نازل است.

مزیت ویژه معاملات بیت كوین به ویژه برای باندهای مافیائی و جنایتكاران سازمان یافته مالی عدم انتقال اطلاعات مالی یا شخصی به شبكه‌های دیگرست. البته نباید فراموش كرد كه اصل محرمانگی در بیت كوین كاملاً بستگی به نرم افزار قابل استفاده است كه بهرحال طراحان نرم افزار و شبكه‌های اپلی كیشن قادر به استفاده از این اطلاعات ‌می‌باشند.

 و با توجه به جوی كه عمدتاً از سوی بازیگران سهم باز اندرفواید بیت كوین و بیت كوین بازی در آورده اند به ناچار تا آنجا كه اطلاعات در دسترس است این پدیده مورد كنكاش قرار ‌می‌گیرد.

 • پس از فروپاشی اتحاد جاهیر شوروی و صرفه جوئی حاصل از بودجه جنگ ستارگان و روانه شدن این منابع مالی در بازارهای مالی و مسكن و از آنجا كه حجم عظیم منابع آزاد شده قادر نبود بازار سهام را به بلعد ایده ابزارهای مالی و توسعه فن آوریهای غارت پول در قالب پدیده‌های نوینی به نام قراردادها، آپشن، اولیت بندی خرید و فروش آتی مطرح و به سرعت ابزارهای مالی به عنوان سلاحهای كشتار جمعی مالی مطرح شدند. در واقع بنیاد فروپاشی بازارها در سالهای 2008 به بعد همین ابزارهای مالی بود كه فاقد هرگونه پشتوانه عملی و صرفاً تولید ثروت كاغذی ‌می‌كردند. امروزه اقتصاد مبتنی بر ابزارهای مالی را بخش غیر واقعی اقتصاد و اقتصاد مبتنی بر تولید و خدمات را بخش واقعی اقتصاد ‌می‌نامند.
 • بعد از اولین سقوط آزاد بازار سهام در سال 1998، طراحان و مبدعان بازارهای نوین پدیده جدیدی را به نام ارز سری كه بعدها ارز دیجیتالی هم نامیده شد راه اندازی كردند. از آنجا كه در بحرانهای 1998 به بعد اشخاص و نهادهای متعددی بعنوان بنیان سقوط بازار معرفی و افشاء شدند، طراحان این پدیده جدید اساس ناشناخته و با نام‌های مستعاری كه هیچگونه رد و نشانی از آنان وجود ندارد، ایده پرداز بیت كوین شدند و در واقع برای تبری از مسئولیت، عملاً‌ مسئولیت آتی این پدیده را كه یك مفهوم بیش نیست بر عهده خود خریداران و فروشندگان بیت كوینی و اگذار كردند تا هیچكس مقصر شناخته نشود زیرا عملاً ظاهراً هیچ دولت، بانك مركزی و یا نهاد مستقل قانونی مسئولیت بیت كوین را بر عهده نگرفته و صرفاً گفته ‌می‌شود شخصی به نام ساتوشی ناكاموتو در یك فهرست ایمیل رمزنگاری شده مشخصات اولین بیت كوین را منتشر كرده است. اینكه این شخص مذكر، مونث، شخصیت حقیقی، با چه ملیتی و كجا مستقرست تاكنون مشخص نگردیده است؟! یعنی در جهانی كه شبكه‌های ماهواره‌ای از راه دور لرزش دست، شبكه‌های چشمی و یا شناسه‌های كامپیوتر، افراد را شناسائی ‌می‌كنند ، این بانی بیت كوین شناسائی نگردیده است كه همین خود بر ترفند جهانی این پدیده تاكید دارد.
 • بیت کوین (Bitcoin) نوعی واحد پول دیجیتال و در واقع واحد پول رایج در شبکه است که اخیرا در بین کاربران ایرانی رواج پیدا کرده است. اما واقعاً بیت کوین چیست و از کجا آمده است؟ این پدیده اولین باراوایل فوریه سال ۲۰۰۹، در پی مقاله‌ای که توسط برنامه نویس ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشرکرد به دنیا معرفی شد. این برنامه نویس مرموز که تا کنون هیچ گونه اطلاعات شخصی از خود در دسترس قرار نداده در وب‌سایت (P2P Foundation) برای اولین بار از پول دیجیتال حرف زد و نوشت:

  “من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن‌باز (Open Source) ایجاد کرده‌ام که بیت کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ی غیرمتمرکز، بدون سرور مرکزی یا تکیه بر نهادهای‌ اعتباری.”

  ناکاموتو واحد پولی ای خلق کرد و آن را بیت کوین نامید که ترکیبی از کلمات بیت به معنای واحد اطلاعات کامپیوتری و کوین که به معنی سکه است. البته پول اختراع شده توسط او هیچ شباهتی به سکه یا اسکناس نداشت، هیچ اثری از کاغذ، مس، نقره یا طلا در ساخت این پول عجیب نبود، فقط ۳۱ هزار خط برنامه و یک اعلامیه اینترنتی. ناکاموتو ادعا کرده بود که مردی ۳۶ ساله اهل کشور ژاپن است و اعلام کرده بود که بیش از یک سال وقت صرف نرم افزاری به نام بیت کوین کرده و انگیزه خود از این کار را خشم زیاد از وضعیت فاجعه بار اقتصادی برشمرد. وی افزود که ‌می‌خواسته واحد پولی اختراع کند که تحت تاثیر سیاست‌های غیر قابل پیش بینی مالی، دزدی‌های بانکداران و سیاست نباشد. به طور کلی نرم افزار بیت کوین قابلیت‌های قابل توجهی مانند تراکنش‌های بی واسطه به هر نقطه‌ای از جهان و نداشتن کارمزد یا بسیار کم بودن آن برای این تراکنش‌ها است. از دیگر خصوصیات نرم افزار این است که مردم ‌می‌توانند بدون هیچ واسطه‌ای انتقالات مالی انجام دهند، به علاوه هیچ کس از خارج سیستم قادر به تولید پول بیشتری نیست. بانک‌های مرکزی و دولت‌ها نقشی در تولید بیت کوین ندارند. در بیت کوین همه چیز بر پایه رمزنگاری است نه بر پایه اعتماد.

  بانک‌ها همواره بر تبادل الکترونیکی مالی نظارت دارند، تا کسی نتواند یک پول را دو بار خرج کند! درباره پول نقد چنین مساله‌ای مطرح نیست زیرا نمی توان یک اسکناس را به دو نفر همزمان داد، اما در مورد پول دیجیتال همواره این خطر وجود دارد که یک پول چند بار خرج شود. ناکاموتو راه حل هوشمندانه‌ای با استفاده از روش رمزنگاری ارائه کرد. نرم افزار بیت کوین تمام تبادلات مالی را رمزنگاری ‌می‌کند، فرستنده و دریافت کننده بیت کوین در هر مبادله با رشته‌ای از اعداد شناخته ‌می‌شوند اما یک مدرک عمومی از حرکت هر بیت کوین در تمام شبکه منتشر ‌می‌شود. در این مبادلات نام طرفین مبادله محفوظ است اما همه ‌می‌توانند انتقال پول را مشاهده کنند بنابر این نرم افزار اجازه نمی دهد یک پول دو بار خرج شود. یک زنجیره بلوکی (Block chain) محلی برای ثبت تراکنش‌های عمومی است که به اشتراک گذاشته شده است و کل شبکه بیت کوین را شامل ‌می‌شود. همه تراکنش‌های تایید شده در این زنجیره ثبت ‌می‌شوند. به‌این ترتیب ‌می‌توان در تراکنش‌های جدید بررسی کرد که بیت کوین‌هایی که خرج ‌می‌شوند متعلق به فرستنده هستند یا خیر.

  کارشناسان معتقد هستند کسانی که پروژه بیت کوین را به انجام رسانده اند درک بسیار عمیقی از رمزنگاری داشته اند و از هوش بسیار بالایی برخوردارند و مفاهیم رمزنگاری را به صورت نوینی با هم ترکیب کرده اند.  ساتوشی ناکاموتو(به انگلیسی: Satoshi Nakamoto) نامی است که توسط فرد یا افراد ناشناخته‌ای برگزیده شده است که بیت کوین را طراحی کرده اند. آنها همچنین اولین پایگاه داده بلاک چین را طراحی کردند. هدف آنها برای اولین بار برای حل مشکل دوگانگی برای پول دیجیتال بود. آنها تا دسامبر ۲۰۱۰ در حال توسعه ی بیت کوین بودند

ناکاموتو در گزارش بنیاد P2P ادعا کرد که مردی است که در ژاپن زندگی ‌می‌کند و در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۷۵ متولد شده است. اما گمانه زنی‌ها درباره هویت واقعی ناکاموتو عمدتاً بر روی تعدادی از کارشناسان رمزنگاری و علوم کامپیوتری غیر ژاپنی که در ایالات متحده و اروپا زندگی ‌می‌کنند متمرکز شده است. هویت واقعی «ساتوشی ناکاموتو» تا امروز مخفی مانده است.

در اکتبر ۲۰۰۸، ناکاموتو مقاله‌ای را در سایت metzdowd.com منتشر کرد که بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتالی معرفی ‌می‌کرد. بیت کوین یک ارز دیجیتالی بر روی متد نقطه به نقطه است. در ژانویه ۲۰۰۹، ناکاموتو اولین بیت کوین نرم‌افزاری را که شبکه را راه اندازی کرده بود و اولین واحد رمزنگاری بیت کوین را منتشر کرد، به نام بیک کوین‌ها منتشر کرد ناکاموتا یک وب سایت با نام دامنه bitcoin.org ایجاد کرد و تا اواسط سال ۲۰۱۰ همکاری با سایر توسعه دهندگان در بیت کوین را ادامه داد. حدوداً این زمان، او کنترل کلیه سورس کد و مستند سازی شبکه را به گاوین اندرسون انتقال داد. همچنین چندین دامنه مرتبط را به اعضای مختلف بیت کوین انتقال داد. و مشارکت خود را در این پروژه متوقف کرد. ناکاموتو تا مدت کوتاهی قبل از غیبت ، تمام اصلاحات خود را بر روی کد منبع انجام داد

مخترع بیت کوین یک پیام متنی را در اولین بلوک معدن با عنوان”در آستانه نجات دوم برای بانک‌ها” خوانده است، گذاشت. این متن به یک عنوان در The Times که در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ منتشر شده اشاره دارد. این نشانه قوی نشان ‌می‌دهد که اولین بلوک زودتر از این تاریخ استخراج شده است. بلوک ژنیک دارای نشانه زمانی ۱۸:۱۵:۰۵ GMT در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ است. این بلوک بر خلاف تمام بلوک‌های دیگر است که در آن بلوک قبلی برای مرجع وجود ندارد. او استفاده از کد سفارشی را برای استخراج آن ضروری کرد. تمبر ثبت شده بر روی بلوک‌های بعدی نشان ‌می‌دهد که ناکاموتو سعی نکرده تا تمام بلوک‌های اولیه را صرفاً برای خود کند.

ناکاموتو در هنگام بحث در مورد مسائل فنی هیچ اطلاعات شخصی از خود را افشا نکرده است. اما در گزارش بنیاد P2P در سال ۲۰۱۲ ادعا کرد که مردی ۳۷ ساله است که در ژاپن زندگی ‌می‌کند. اما عده ی زیادی به دلیل استفاده از انگلیسی کامل و روان در مستند نویسی نرم‌افزار همچنین پیام‌ها در فروم، هویت ژاپنی او را زیر سوال برده اند.

گفته می‌شود که ناکاموتو پس از آن نیز به توسعه نرم‌افزار بیت کوین در کنار توسعه‌دهندگان دیگر ادامه داد اما کمی بعد با ارتباط با یکی از توسعه‌دهندگان به نام گرین آندرسون ، مدیریت پروژه را به او داده و خود در اواسط سال ۲۰۱۰ از پروژه ناپدید شد..او در همان زمان کنترل دامنه اینترنتی bitcoin.org را نیز در اختیار اعضای شبکه  بیت کوین قرار داد. بررسی‌های بعمل آمده ازمعاملات تراکنش عمومی نشان میدهد که آدرس‌های شناخته شده ناکاموتا بیانگر مالکیت او بر یک میلیون بیت کوین بوده که  در سال ۲۰۱۳ برابر با ارزش ۱٫۱ میلیارد دلار آمریکا و در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ ارزش این تعداد بیت کوین‌ها بیش از ۱۹ میلیارد دلارشد. در چنین صورتی او ۴۴مین شخص ثروتمند دنیا تلقی میشود؟!.

بعدها در تاریخ دوم ماه می سال ۲۰۱۶ یک دانشمند رایانه‌ای استرالیائی به نام کریگ رایت که متولد 1970 بود ادعا کرد که همان ساتوشی ناکاموتو است. طبق مقالات منتشر شده توسط BBC و Economist وی توانسته یک پیام را توسط کلید خصوصی مربوط به اولین تراکنش بیت کوین امضا کند. اما کماکان هویت اصلی این افراد ناشناخته باقیمانده است!

گفته می‌شود همانطوریکه هیچكس مالك تكنولوژی كه در ورای ایمیل استقرار دارد نیست، هیچكس هم صاحب یا مالك بیت كوین نیست؟ این گزاره بغایت نادرست است زیرا همگان ‌می‌دانند كه تكنولوژی كه ایمیل ماحصل آنست در شبكه‌های اینترنتی نهفته و چنانچه شبکه گوگول و یاهو  دچار اشكال گردد gmail و  yahoo.mail كاركرد خود را از دست ‌می‌دهند لذا مالكان گوگول، یاهو، هات میل و … در واقع صاحبان واقعی تكنولوژی و  ایمیل‌ها و اپلیکیشن‌های حادث از آ« هستند . بنابراین نمیتوان پذیرفت که تکنولوژی بیت کوئین نیز بی صاحب باشد ؟!.

تحقیقات شبكه‌های شیپوری نظیر ویكی لیكس، آسانژ و … نشان ‌می‌دهد كه صاحبان تكنولوژی‌های برتر (ایالات متحده آمریكا، سازمان مركزی اطلاعات آمریكا) از طریق اپلیكشن‌های سفارشی به شركتهای سازنده موبیل نظیر اپل، سامسونگ و … عملاً اختیار كنترل استفاده كنندگان موبیل‌ها را بدست گرفته لذا در عصر حاضر جاسوسی فناوری و حملات سایبرفتسیك جایگزین عملیات فیزیكی شده است. لذا اینكه هیچكس مالك بیت كوین نیست بیشتر یك شوخی است؟!

عملكرد بیت كوین:

برای ورود به شبكه بیت كوین ایجاد یك حساب كاربری تحت پروتكل بیت كویتها در فرایندی رقابتی و تمركز زدایی شده كه استخراج نام دارد، الزامی است . این فرایند مستلزم آن است كه افراد از شبكه برای خدمات خود، جایزه دریافت كنند. استخراج كنندگان بیت كوین تراكنش‌ها را پردازش كرده و با استفاده از سخت افزار تخصصی، شبكه را ایمن كرده و در عوض آ بیت كویتهای جدید جمع آوری ‌می‌نمایند.

طراحی پروتكل بیت كوین به گونه‌ایست كه بیت كویتهای جدید را با نرخ ثابتی تولید ‌می‌كند. به‌این ترتیب استخراج بیت كوین یك كسب و كار رقابتی خواهد شد. اگر استخراج كنندگان بیشتری به شبكه بپیوندند، سودآوری مرتبا دشوار خواهد شد و استخراج كنندگان باید بدنبال بازده برای كاهش هزینه‌های استخراج باشند. هیچ مرجع مركزی با توسعه دهنده‌ای، اختیار آنرا ندارد تا سیستم را برای افزایش سود ،‌كنترل یا دستكاری كند. هر ند بیت كوین در جهان، هر آنچه را كه در تطابق با قوانینی كه انتظار ‌می‌رود سیستم از آن پیروی كند، نباشد حذف خواهد كرد.

بیت كویتها با نرخی كاهنده و قابل پیش بینی ، تولید ‌می‌شوند. تعداد بیت كویتهای جدیدی كه هر سال تولید ‌می‌شود، بطور اتوماتیك در طول زمان نصف ‌می‌شود تا اینكه مجموع بیت كویتهای موجود به 21 میلیون برسد. از این هنگام به بعد، دیگر بیت كویتهایی صادر نخواهد شد. در این نقطه، احتمالاً بطور اختصاصی به استخراج كنندگان بیت كوین مقدار كمی كارمزد تراكنش پرداخت خواهد شد.

در استخراج طوری سرمایه گذاری كند تا نیمی از قدرت محاسباتی شبكه را در كنترل خود درآورد و بتواند آخرین تراكنشها را بلاك كرده یا برگشت دهد. اما هیچ تضمینی نیست كه آنها بتوانند این قدرت را حفظ كنند. چرا كه میزان سرمایه گذاریش باید بیشتر از تمام استخراج كننده‌های دیگر در جهان باشد.

بیت كوین از این جهت كه فقط تا 21 میلیون عدد از آن ساخته خواهد شد، منحصر به فرد است. اما این هرگز یك محدودیت بشمار نمی‌آید، چون بیت كویتها ‌می‌توانند با واحدهای كوچكتر از یك بیت كوین، مثلاً بیت شمارش شوند. یك بیت كوین 000ر000ر1 بیت است. اگر در آینده با كوچكتر شدن اندازه متوسط تراكنش نیازی احساس شود، بیت كویتها ‌می‌توانند تا 8 رقم اعشار (0.000000001 بیت كوین) و بطور بالقوه حتی واحدهای كوچكتر، تقسیم گردند.

فرمول محاسباتی تعداد بیت كوین‌ها عبارتست از :

در حال حاضر گفته میشود 16 میلیون از 21 میلیون بیت كوین‌ها ممكن است وجود داشته باشند. گفته ‌می‌شود هر چهار سال یكبار و یا بازاری هر 210 هزار بیت كوین ر اول سال 2011 شاهد 8/5 میلیون بیت كوین بوده‌ایم كه در آخر چهار ماه آتخر سال 2017 شاهد 78/16 میلیون بیت كوین بودیم.در سال 2013 FBI با دستگیری قاچاقجی معروف راس باودربخت (معروف به مرد جاده ابریشم) به 144 هزار بیت كوین به ارزش 5/28 میلیون دلار دست یافت كه قیمت آن در حال حاضرحدود 2 میلیارد دلارست .

شاید بهترین تعبیری كه در مورد بیت كوین بتوان بكار برد اینست كه بیت كوین توسط هكرهای ناشناس برای ما (و صد البته شناسا برای سازمانهای جاسوسی نظیر سیا و كی جی پی) بوجود آمده است. بنظر نگارنده این فرض بعید نیست كه خود آمریكائی‌ها برای تست زنی پول دیجیتال این پدیده را گسترش داده باشند تا بتوانند بر مبادلات پولی دیجیتالی حكمرانی نمایند.

شاید استقبال شدید فعلی از بیت كوین واكنش عصبی برخواسته فناوری اطلاعات به نابسامانی نظام مالی و پولی جهانی است كه با  نوعی در مخالفت با قدرت دلار شكل گرفته است. مركز تحقیقات كنگره امریكا بیت كوین را یك نوع ازر دیجتالی نظیریه نظیر (تراكنش‌های فاقد نیاز به بانكهای واسطه) در فرآیند متن باز (كد یارانه‌ای كنترل كننده كه برای عموم مردم قابل مشاهده است) این نظام جدید باصطلاح پولی غر متمركز و تراكنش‌های آن بوسیله كاربران نظام پرداخت بیت كوین صورت ‌می‌گیرد. فازغ از اینكه سازمان مالیاتی آمریكا بیت كوین را یكنوع دارائی محسوب كه ‌می‌تواند مشمول مالیات باشد بررسی مختصات و مشخصات بیت كوین نشان ‌می‌دهد كه بیت كوین بیش از آنكه به یك ارز شبیه باشد بلكه یك كالای مجازی (Virtual Merchandise) است.بطور مثال  سازمان مالیاتی آلمان آن را یك ابزار مالی جدید و ارز خصوصی تلقی ‌می‌كند كه در زمره پول الكترونیكی نمی‌گنجد. در حال حاضر حدود 12 میلیون بیت كوین در گردش است كه در بازار تولید مكرر آن حداكثر در سال 2014 در سطح 21 میلیون بیت كوین محدود خواهد شد. با توجه به‌اینكه هر بیت كوین تا 8 رقم اعشار قابل تقسیم است حجم كل بیت كوین‌های قابل خرج كردن بیش از 2 هزار تریلیون خواهد شد. پایه مبادلات تراكنش‌های بیت كوین ارزهای رفرمایه است بدین معنی كه برای ارزیابی تراكنش‌ها و نظارت بر تولیدب یت كوین‌های جدید از اصول رمزنگری (یعنی ارتباطاتی كه از دید اشخاص ثالث محفوظ است) استفاده ‌می‌شود.

حجم تراكنش‌های معاملاتی روزانه بیت كوین در ششم ژانویه   2017 معادل6 /3 میلیارد دلار بوده که هر شخص ‌می‌تواند پردازش تراكنش‌های خود را با استفاده از توان محاسباتی سخت افزاری كه ویژه اینكارست. انجام دهد این عمل استخراج (Mine) ‌می‌نامند.

واحدهای تجربه شده از بیت كوین

هر بیت كوین

یك بیت كوین

Bit coin

BTC

یكهزارم بیت كوین

Mili bit coin

M BTC

یك میلیونیم بیت كوین

Micro Bit Coin

M BTC

یك میلیاردم بیت كوین

Satashi

Satoshi

 

بر اساس بیت كوین در واقع چون مقرر شد هر چهار سال یكبار تعداد بیت كوین‌ها نصف‌ها نصف شود یعنی تعداد بیت كوین‌ها مرتباً مثل معادن كه استخراج میشوند كاهش ‌می‌یابد لذا مرتباً با كاهش بیت كوین‌ها، عرضه بیت كوین‌ها كاهش یافته لذا قیمت آن قاعدتاً افزایش خواهد یافت تا در مرحله آخر كه به بالاترین قیمت خواهد رسید. چون گفته ‌می‌شود تعداد بیت كوین‌ها خود ساتوشی یك میلیون باشد واحد یك میلیون از آنجا ناشی شده است.

در معاملات پونزی كه منتسب به پیلاتوپونزی كلاهبردار ایتالیائی الاصل بوده بجای آنكه از محل سود حاصل از كسب و كار، سودی به سرمایه گذاران پرداخت شود، از پول خود سرمایه گذاران و یا پولیكه از سایر سرمایه گذاران بعدی تامین میشود. سود بالا پرداخت میشود .در واقع در معاملات پونزی تا زمانیكه ورودی جدید به اندازه كافی باشد، كمی متوجه كلاهبرداری نمیشود و به محض اینكه تعداد مشاركت كنندگان جدید به اندازه كافی نباشد، فروپاشی اینگونه معاملات آغاز خواهد شد نظیر سپرده گذاری در موسسات اعتباری نظیر میزان، كاسپین، ثامن و …. .

بر خلاف معاملات ارزی كه بسیار ساده است، معاملات بیت كوین ضرورت وجود كامپیوتر و نصب نرم افزار ویژه این معاملات از طریق اینترنت ‌می‌باشد كه به‌این شبكه بهم متصل شبكه پرداخت یا شبكه بیت كوین گفته میشود.

معاملات در یك دفتر مجازی (حساب كل) به نام بلاك چین (Black chain) ثبت و كلیه سوابق آن محفوظ كه توسط تمام كامپیوترهای موجود در شبكه قابل مشاهده و نگهداری است البته این سوابق بر اساس نام و نشان نیست بلكه صرفاً شامل كدهای رمزی (cryptocurrency) است لذا به آسانی نمی‌توان فهمید صاحب این حسابها چه كسانی هستند.

در حال حاضر در كشور برخی اشخاص و مراكز كه عمدتاً مراكز خدمات آنلاین ارزی هستند به خرید و فروش بیت كوین برای اشخاص اقدام ‌می‌كنند اما هیچگونه ضمانت خاصی برای این مراكز وجود ندارد.

ارزش كل بیت كوین‌های درگردش رقمی حدود 8/1 میلیارد دلار و جمع ارزش بازاری بیت كوین بیش از ده میلیارد دلار است در حالیكه حجم دلار در گردش رقمی حدود 1240 میلیارد دلار كه 1190 میلیارد دلار آن اسكناس است.

اگر بیت كوین را یكنوع ارز تلقی كنیم قاعدتاً نمی‌تواند دچار تغییرات قیمت شود زیرا قدرت خرید یا توان ارزهای بین المللی ممكنست افزایش یا كاهش یابد اما بهای اسمی آن دچار تغییر نخواهد شد در حالیكه بهای بیت كوین روزانه دچار تغییر است.

شرح

میلی بیت كوین

مایكرو بیت كوین

ساتوشی

یك بیت كوین

1000

000ر000ر1

000ر000ر100

هر میكرو بیت كوین

100

هر میلی بیت كوین

1000

000ر100

 

حال چنانچه هر بیت كوین 165000 دلار و هر دلار 4500 تومان باشد.

بیت كوین

میلی بیت كوین (ریال)

مایكرو بیت كوین (ریال)

ساتوشی (ریال)

000ر500ر742

500ر742

425ر7

41ر7

 

در واقع موجودی بیت كوین نه تعدادی سكه و یا مقداری پول كاغذی كه صرفاً سابقه تراكنش‌هائی است كه نشان ‌می‌دهد شما چه تعداد بیت كوین دارا ‌می‌باشید. اطلاعات این تراكنش‌ها در یك دفتر كل عمومی به نام بلاك چین (زنجیره بلوكی) درج میشوند. انتقالات بیت كوین از كیف پول شما به كیف پول خریدار صورت ‌می‌گیرد. بطور مثال چنانچه روناك بخواهد تعدادی بیت كوین به فرزانه انتقال دهد به سه مشخصه زیر نیاز داریم.

اول نشانه ورودی یعنی همان سابقه‌ای كه نشان ‌می‌دهد روناك برای ارسال بیت كوین به فرزانه از كدام آدرس استفاده شده است.

دوم تعداد بیت كوین مورد انتقال و سوم نشانه خروجی یا همان آدرس فرزانه است كه بیت كوین با آن ارسال شده است. ضمناً برای انتقال این معامله علاوه بر وجود یك آدرس بیت كوین ، یك كلید اختصاصی لازم است. آدرس بیت كوین هر لحظه تصادفی ساخته میشود و تركیبی از اعداد و حروف است (نظیر تولید رمز ورودی حسابهای بانکی در ایران  که در اینترنت بانکینگ با ریموت كنترل لحظه‌ای تولید میشوند) كلید اختصاصی نیز تركیبی از حروف و اعداد است كه آدرس بیت كوین روناك یا گاو صندوق او است در مثال فوق وقتی روناك ‌می‌خواهد تعدادی بیت كوین به آدرس فرزانه ارسال كند از كلید اختصاصی برای امضای دیجیتال (یك پیام ورودی) استفاده نموده و آنگاه روناك از كیف پول خود (گاو صندوق مجازی) تعدادی بیت كوین را به شبكه بیت كوین به آدرس فرزانه با تراكنش تائید شده ارسال ‌می‌كند.

البته این فراشد انتقال حدوداً ده دقیقه بطول ‌می‌كشد تا استخراج كنندگان (انتقال دهندگان) عملیات را تائید كنند. این فراشد نظیر معاملات فیزیكی به اطمینان طرفین مربوط ‌می‌شود مثلاً حتی در معاملات فیزیكی گاهاً تا چك شما پاس نشود، فروشنده جنس را تحویل نمی‌دهد. اما اگر بین خریدار و فروشنده اعتماد وجود داشته باشد صرفاً با صدور چك فروشنده دستور حمل جنس را به انبار خریداری ‌می‌دهد. در فراشد معاملات بیت كوین نیز ممكنست چنین امری صورت گیر و در ظرف مدت كمتر از ده دقیقه معامله انجام شود. باید تاكید نمود عاملات بیت كوین به اجزای مختلفی نظیر بیت، ساتوشی، میلی بیت و ماكروبیت قابل انجام است.

بر خلاف تبلیغات وطنی كه مدعی هستند پیچیدگی و رمزنگاری بیت كوین قادر شده از اخلال در بازار آن جلوگیری نماید. عملاً‌تاكنون دوبار در اگوست 2010 و مارس 2013 این شبكه دچار مشكل شده است كه باعث كاهش فوری و شدید ارزش بیت كوین شد.

پل كروگمن اقتصاددان برجسته نوكینری برنده جایزه نوبل در سال 2011 درباره بیت كوین گفته بود :

“بیت كوین هر چند نوسانات شدیدی را پشت سر نهاده اما بطور عموم دارای افزایش شدید بوده لذا خرید آن اگرچه سرمایه گذاری مطلوبی بوده اما آیا این موضوع ‌می‌تواند دلیل موفقیت این پروژه باشد؟!

نه، زیرا چیزی كه ما از یك سیستم پولی انتظار داریم این نیست كه افرادی كه آنرا ذخیره ‌می‌كنند، ثروتمند شوند ما از سیستم‌های پولی انتظار داریم كه مبادلات را سهولت بخشیده و كل اقتصاد را ثروتمند سازد و این خصیصه در بیت كوین وجود ندارد.”

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

آرشیو شهرگان