ایران رويدادها گزيده‌ها

ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت

Younesi2-300x200 ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشتابراهیم یونسی، نویسنده و مترجم پرکار و نخستین استاندار کردستان در دوران پس از انقلاب ظهر چهارشنبه ۱۸ بهمن درگذشت. وی‌از دو سال پیش به آلزایمر مبتلا شده بود. پیکر یونسی قرار است در زادگاهش بانه دفن شود.

پیکر نویسنده و مترجم پیش‌کسوت ایران قرار است فردا (پنجشنبه ۱۹ بهمن، ۹ فوریه) به بهشت‌زهرا و از آن‌جا برای برگزاری مراسم خاکسپاری به زادگاهش بانه منتقل شود. ابراهیم یونسی که از دوسال پیش علاوه بر ابتلای به آلزایمر از بیماری‌های دیگر نیز رنج می‌برد، در آخرین مصاحبه خود با یکی از خبرگزاری‌های داخلی ایران از این که دیگر نمی‌توانست بنویسد و ترجمه کند ابراز ناراحتی کرده بود.
نخستین استاندار کردستان در دوران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ که منشاء خدمات فرهنگی و سیاسی زیادی بود، در همین مصاحبه گفته بود که با حقوق بازنشستگی مختصر خود قادر به تامین هزینه‌های درمانی نیست.

۱۳ تالیف و ۴۰ ترجمه
از ابراهیم یونسی ۱۳ تالیف و بیش از ۴۰ ترجمه به یادگار مانده است. او در سال ۱۹۴۱ خورشیدی کتاب «هنر داستان نویسی» را نوشت که تاکنون ۸ بار تجدید چاپ شده و همچنان به عنوان یک کتاب آموزشی مورد استفاده نویسندگان ایرانی قرار می‌گیرد. در سال‌های پیش از بیماری، یونسی در حالی که عمرش از ۸۰ می‌گذشت ترجمه «هنر نمایشنامه‌نویسی» اثر برنارد گربانیه را دست گرفت و همزمان خاطرات خود را به رشته تحریر در آورد.

«خوش آمدی»، «دادا شیرین»، «شکفتن باغ»، «گورستان غریبان»، «کج کلاه و کولی» و «مادرم دوباره گریست» رمان‌های شناخته شده یونسی هستند.
یونسی، بسیاری از نویسندگان بزرگ جهان غرب را با ترجمه آثار آن‌ها به مردم ایران شناساند. دو اثر چارلز دیکنز به نام‌های «علامتچی» و «داستان دو شهر» از جمله شناخته‌ترین آثار کلاسیک غرب است که با ترجمه یونسی به بازار کتاب ایران عرضه شده است.
او همچنین آثاری از توماس هارودی، شکسپیر و نیز اثر ۴ جلدی آرنولد هاوزر با نام «تاریخ اجتماعی هنر» را نیز به فارسی برگرداند.

یونسی و عشق کردستان
نخستین استاندار کردستان در دوران جمهوری اسلامی، همواره به مسائل مردم کردستان و فرهنگ این قوم توجه نشان می‌داد. «کردها و کردستان»، «تاریخ معاصر کرد»، «جنبش ملی کرد»، «مسئله کرد و روابط ایران و ترکیه»، «گشتی در کردستان ترکیه» و «کردها»، از جمله کتاب‌های متعددی است که او برای روشنگری درباره وضعیت زندگی کردها ترجمه کرده است.
ابراهیم یونسی از افسران بازمانده شبکه نظامی حزب توده بود. او پس از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر و به اعدام محکوم شد. اما از آنجا که یک پای خود را در خدمت ارتش از دست داده بود، یک درجه تخفیف گرفت و به حبس ابد محکوم شد. یونسی در سال ۱۳۰۵ خورشیدی در شهر بانه کردستان به‌دنیا آمد و هنگام درگذشت ۸۶ سال داشت.

[دویچه وله]

Please follow and like us:
cute_twitter ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
icon_Visit_us_en_US ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
fa_IR_Follow ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
fa_IR_Tweet ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_telegram ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
telegram_message ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
telegram ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_linkedin ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
icon_en_US ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
en_US_share ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_whatsapp ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_instagram ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_soundcloud ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_fbmessenger ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_youtube ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
icon_Visit_us_en_US ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_email ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
cute_pinterest ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
pinterest ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت
fa_IR_save ابراهیم یونسی پس از دو سال بیماری درگذشت

Related posts

احتمال معرفی فرزند احمد جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

شهرگان

عکاس دوره گرد

شهرگان

نگاهی به داستان‌های “خیابان کانت”، نوشته احسان عابدی

شهروند بی‌سی

اظهار نظر