تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

احمدی‌نژاد: با حضورم در المپیک لندن مشکل دارند

احمدی‌نژاد: با حضورم در المپیک لندن مشکل دارند

 

رئیس‌جمهور ایران برای حضور در المپیک ۲۰۱۲ لندن ابراز علاقه کرده اما اذعان داشته است که نسبت به حضور وی در این رقابت‌ها “مشکل” وجود دارد. در پی حمله به سفارت بریتانیا در تهران مناسبات دو کشور همچنان تیره است.

رئیس‌جمهور ایران روز پنج‌شنبه (۱۷ مه/ ۲۸ اردیبهشت) در همایش تجلیل از ورزشکاران برتر سال ۱۳۹۰ ضمن ابراز علاقه نسبت به “حضور در میادین ورزشی” گفت: «المپیک آتی را نیز دوست دارم بیایم، اما آن‌ها مشکل دارند. اگر آن‌ها مشکلی نداشته باشند، حاضرم بیایم تا ورزشکاران و جوانان را تشویق کنم.»

محمود احمدی‌نژاد بدون ارائه توضیحات بیشتر در مورد مشکلاتی که احتمال می‌دهد نسبت به حضور وی در المپیک لندن ایجاد شوند، این بازی‌ها را “از جهات گوناگون” برای ایران مهم دانسته و از ورزشکاران خواست تا در این رقابت‌ها “آرش‌وار” حاضر شوند. او گفت: « شاید قهرمان‌های ما باید کاری کنند که آرش انجام داد، منظور منش و عشق به ایران است. ممکن است برای جوانان ما حاشیه درست کنند، زیرا آنها نمی‌‌خواهند جوانان ایرانی روی سکو بروند، بنابراین ما کار آرش‌وار می‌‌خواهیم و انشاءالله جوانان ما بر روی سکو خواهند رفت.»

ابراز علاقه رئیس‌جمهور ایران برای حضور در بازی‌های المپیک لندن در حالی صورت می‌گیرد که مناسبات دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و بریتانیا در سال‌های اخیر به دلیل سیاست‌های هسته‌ای ایران و همچنین حمله “دانشجویان” بسیجی به سفارت بریتانیا در تهران به شدت به تیرگی گراییده است.

به دنبال این حمله که در آذرماه سال ۹۰ روی داد، بریتانیا تمام کادر دیپلماتیک خود را از ایران فراخواند و در مهلتی ۴۸ ساعته از دیپلمات‌های ایرانی مقیم لندن خواست تا خاک این کشور را ترک کنند.

لوگوی “نژادپرستانه

از سوی دیگر لوگوی بازی‌های المپیک لندن نیز موضوعی بود که با ابراز مخالفت شدید از سوی ایران روبرو شد. محمد علی آبادی و بهرام افشار زاده، رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک ایران سال گذشته در نامه‌ای اعتراضی خطاب به ژاگ روگ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، لوگوی طراحی شده را “تداعی‌کننده واژه صهیون” دانسته و خواهان تغییر آن شدند.

در بخشی از این نامه آمده بود: «استفاده از واژه zion (صهیون) از سوی طراح لوگوی المپیک در آرم بازی‌‌های المپیک ۲۰۱۲ اقدامی بسیار زشت و خلاف شعارهای ارزشی المپیک است که مطمئنا عدم برخورد شخص جنابعالی با این موضوع می‌تواند حضور حداکثری کشورهای شرکت‌کننده بخصوص کشورهایی همچون ایران را که بر پیروی از اصول و ارزش‌ها تاکید دارند، تحت‌تاثیر قرار دهد.»

کمیته المپیک ایران لوگوی بازی‌های المپیک لندن را “زائیده روح نژادپرستی” طراحان آن توصیف کرده بود. در پی اعتراض ایران دیوید کامرون‌، نخست‌وزیر بریتانیا، آن را “ابلهانه‌ترین دلیل” برای شرکت نکردن احتمالی ایران در این بازی‌ها خوانده و گفته بود: «نبود ایران در بازی‌های المپیک احساس نخواهد شد.»

مسئولان ورزش ایران در آن زمان در حالی نسبت به لوگوی بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ اعتراض کرده بودند که چهار سال از رونمایی این لوگو توسط برگزارکنندگان این رویداد ورزشی می‌گذشت.

 انگشت‌نگاری از مقامات

یکی از موارد اصلی که در توجیه عدم حضور محمود احمدی‌نژاد در لندن مطرح می‌شود، وضع قوانین تازه از سوی دولت انگلستان مبنی بر انگشت‌نگاری از مسئولان عالی‌رتبه تمامی کشورها اعم از رئیس‌جمهور و وزرای ورزشی است.

پیش‌تر بهرام افشارزاده در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا ضمن تأیید این قانون اظهار داشته بود: «در آیین‌نامه و دستورالعملی که کمیته تشکیلاتی بازی‌ها ارسال کرده، آمده که همه مقامات حتی روسای جمهور کشورهایی که کشور انگلستان تعیین می‌کند،‌ باید انگشت‌نگاری شوند. ضمن اینکه کارت شناسایی وزرشکاران به منزله ویزای آن‌ها هم هست و بعضا ممکن است از ورزشکاران هم انگشت‌نگاری شود. این جزو مقررات بازی‌های المپیک لندن است که به همه کشورها ابلاغ شده است.»

بر اساس قوانین کمیته ملی المپیک کشورهای میزبان می‌توانند شروطی را برای برگزاری بازی‌ها داشته باشند. بازی‌های المپیک لندن از ۲۷ ژوئیه تا ۱۲ اوت (۷ تیر تا ۲۲ مرداد) برگزار می‌شود. کاروان ورزشی ایران در المپیک سال ۲۰۰۸ در شهر پکن با تنها مدال طلای هادی ساعی در تکواندو و مدال برنز مراد محمدی در کشتی فرنگی در رتبه ۴۷ این رقابت‌ها قرار گرفت و به این ترتیب ضعیف‌ترین نتیجه خود را طی ۱۵ دوره حضور در المپیک رقم زد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

In touch with the diaspora of Iranian culture.
Shahrgon is an online magazine for the diaspora of Iranian culture and the Persian-speaking language in Canada.
Shahrgon, the magazine of the diaspora of Iranian culture in Vancouver, Canada, started working in 1992 with the publication "Namai Iran" and then in the evolution of "Ayandeh" and "Shahrvand-E Vancouver," it transformed into Shahrgon.

Shahrgon; The magazine of the diaspora of Iranian culture;

شهرگان مجله‌ی دیاسپورای فرهنگ ایرانی در ونکوور کانادا از سال ۱۹۹۲ با نشریه‌‌ی «نمای ایران» آغاز به‌کار کرده و سپس در فرگشتی از «آینده‌» و «شهروند ونکوور» به شهرگان فراروئید

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights