پیشنهاد سردبير سياست سیاسی و اقتصادی صفحه اول گزيده‌ها مقالات

انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف

Fazlali-150x150 انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
محمد فضلعلی

بدون شک انتخابات فدرال  در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۵ اولین حضور سراسری و گسترده ایرانیان در انتخابات کانادا را رقم زد و ایرانیان برای اولین‌بار بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی را به کناری نهاده و هم در کسوت رأی‌دهنده و هم کاندیدا سرفصل جدیدی را در حیات سیاسی خود در کانادا گشودند.

نه گفتن بزرگ رأی‌دهندگان  به دولت محافظه‌کار هارپر دلایل مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، محیط زیستی و… داشت، اما نکته مشترک بین همه کسانی که به حزب محافظه‌کار رأی ندادند،  آن بود که کشور کانادا را که از مسیر صحیح خارج‌شده بود به وضعیت سابق برگردانند.

برای ایرانیان رأی‌دهنده  علاوه بر دغدغه‌های مشابه سایر رأی‌دهندگان، یکی از مفهوم‌های برگشت کانادا به گذشته، بازگشایی سفارت  کانادا در ایران و سفارت ایران  در کانادا  معنا می‌داد. در ونکوور بزرگ در هر سه منطقه ایرانی نشین که شامل نورت ونکوور، وست ونکوور و کوکتیلام هست، کاندیداهای لیبرال به پارلمان راه یافتند. در نورت و وست ونکوور تعداد رأی کاندیداهای انتخاب‌شده لیبرال درست دو برابر تعداد رأی کاندیداهای شکست‌خورده حزب محافظه‌کار بود. حضور چشم‌گیر ایرانیان در این انتخابات در شکل‌گیری این تعداد فاصله رأی قطعاً تأثیرگذار بوده است.

John Weston نماینده دوره‌های گذشته پارلمان و کاندیدای حزب محافظه‌کار در وست ونکوور انتظار چنین شکستی را نداشت، وی رابط دولت محافظه‌کار و ایرانیان بود و سعی می‌کرد با شرکت در مراسم‌های مختلف مانند چهارشنبه‌سوری و به زبان فارسی تبریک و سخن گفتن ارتباط نزدیکی با ایرانیان برقرار کند تا رأی ایرانیان تضمین ورود دوباره وی به پارلمان شود، اما این تلاش‌ها در روز انتخابات برایش نتیجه‌ای در بر نداشت.

سیاست دولت هارپر در قطع ارتباط سیاسی با ایران و تعطیلی سفارتخانه‌های دو کشور، با مخالفت گسترده ایرانیان کانادا روبرو شده بود. در بین ایرانیان اما این اقدام دولت کانادا با حمایت زنی ایرانی همراه بود که گفته می‌شد حتی در پشت پرده این تصمیم‌گیری نیز نقش داشت. تیتر روی جلد مجله شهروند بی‌سی شماره ۱۲۰۴ چهاردهم سپتامبر سال ۲۰۱۲ پس از بسته شدن سفارت کانادا در تهران و قطع ارتباط سیاسی کانادا با ایران نیز به همین موضوع دلالت داشت. تشکر کنایه‌آمیز مجله شهروند بی‌سی از نازنین افشین جم، صحه گذاشتن بر نقش و لابی‌گری وی در قطع این ارتباط بود.

1204_2107017735-e1447523848351 انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف

نازنین افشین جم ۳۶ ساله  متولد ۱۹۷۹ در تهران، در دوسالگی به همراه خانواده به کانادا مهاجرت کرد. در سال ۲۰۰۳ افشین جم  به‌عنوان نماینده کانادا در مسابقه Miss World شرکت کرد که به مقام دوم رسید. در سال ۲۰۱۲ نیز با Peter Mackay (متولد ۱۹۶۵) وزیر دفاع وقت کانادا ازدواج کرد.

نازنین افشین جم که مدتی نیز به‌عنوان مدل و خواننده نیز فعالیت داشت پس از گرایش به فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی، درنهایت همسر یک عضو و وزیر دولت محافظه‌کار کانادا شد که همسر وزیر شدن او، در قطع ارتباط رابطه سیاسی کانادا و ایران بی‌تأثیر نبوده است.

Nazanin انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف

اما در انتخابات اخیر یک بانوی افغان نیز از حزب لیبرال به پارلمان راه یافت و در دولت جدید کانادا نیز از طرف ترودو نخست‌وزیر جدید کانادا به‌عنوان وزیر نهادهای دموکراتیک منصوب شد. مریم منصف متولد شهر هرات افغانستان در دوسالگی پدر خود را از دست می‌دهد. مدتی همراه با خانواده‌اش در ایران به سر می‌برد و در سال ۱۹۹۶، در سن ۱۱ سالگی همراه با دو خواهر و مادر بیوه‌اش به کانادا پناهنده می‌شود.

مریم منصف ۶ سال از نازنین افشین جم کوچک‌تر است. کودکی سختی را از سر گذارنده اما در سن ۳۱ سالگی نه‌تنها عضو پارلمان می‌شود بلکه به وزارت نیز انتخاب می‌شود. وی برخلاف نازنین افشین جم به‌جای همسر وزیر شدن، خود وزیر می‌شود. دختری که اگر در ایران مانده بود شاید حسرت‌به‌دل  می‌ماند که حتی بتواند به مدرسه برود؛ اما با مهاجرت به کانادا، کاری کارستان می‌کند که باوجود سابقه حضور زیاد و تعداد پرشمار ایرانیان در کانادا، هنوز هیچ ایرانی نتوانسته به چنین موفقیتی دست پیدا کند.

Monsef-mother انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف

بد نیست ما ایرانیان داستان زندگی مریم منصف، پناهنده سابق به ایران را که در طول اقامت در ایران از هیچ حقوق شهروندی برخوردار نبود را برای فرزندان خود بازگو کنیم تا همچون او،  راه موفقیت را دنبال کنند.

Please follow and like us:
cute_twitter انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
icon_Visit_us_en_US انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
fa_IR_Follow انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
fa_IR_Tweet انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_telegram انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
telegram_message انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
telegram انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_linkedin انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
icon_en_US انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
en_US_share انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_whatsapp انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_instagram انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_soundcloud انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_fbmessenger انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_youtube انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
icon_Visit_us_en_US انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_email انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
cute_pinterest انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
pinterest انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف
fa_IR_save انتخابات، دولت جدید کانادا؛ ایرانیان و دوگانه نازنین افشین‌جم و مریم منصف

Related posts

خوانش ویدئوهایکوهای ونوس جلالوندی

محمد آزرم

سه شعر از سعید سلیمانی

سعید سلیمانی

زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند؟

حبیب ناظری

2 نظرات

babak pirouziaan 14 نوامبر, 2015 at 9:19

اقای فضلعلی،

با احترام به آزادی بیان و اندیشه.

مطمئن نیستم که جنابعالی به عنوان یک خبر نگار می‌نویسید و یا به عنوان نظر پرداز ؛ به هر روی، آنچه که میتوانم به عنوان یک شهروند ایرانی‌ – کانادأی در رابطه به این مقالهٔ بنویسم، اینست که نوشته شما نتنها منصفانه نیست بلکه با واقعیت‌ها فاصله بسیار داشته و میتوان گفت اگر مغرضانه نوشته نشده، مسلم از روی نه آگاهی نگارش شده. چنانچه خبر نگار هستید، این مقالهٔ بدون رعایت تعهد روزنامه نگاری نوشته شده.

در پایان، برای آگاهی‌ جنابعالی پیشنهاد می‌کنم کتاب “دو نازنین*” را که برگیرنده قسمتی‌ از زندگانی‌ نامبرده است را مطالعه بفرمایید، شاید شمارا با واقعیت‌ها آشنا کند.

با احترام،

بابک پیروزیان
*The Tale of Two Nazanins
Written by Nazanin Afshin Jam
Harper Colins Books

پاسخ
Username* 17 نوامبر, 2015 at 9:10

آقاى پيروزيان :
با سپاس از نظر شما و همچنين احترامى كه به آزادى بيان و انديشه قائل هستيد… نوشته ايد كه مقاله من :

– منصفانه نيست.
– از واقعيتها فاصله بسيار دارد.
– اگر معرضانه نوشته نشده ، مسلم از روى ناآگاهى نگارش شده
– مقاله بدون تعهد روزنامه نگارى نوشته شده .

خوب بود شما به جاى رديف كردن عبارتهاى كلى بالا، به طور مستند استدلال مى كرديد و آنچه من در مقاله به آنها اشاره كرده ام را رد مى كرديد. من در مقاله به فعاليتهاى اجتماعى خانم افشين جم اشاره كرده ام و همچنين از فعاليت ايشان در خصوص جلوگيرى از اعدام نازنين فاتحى نيز به خوبى اطلاع دارم و نيازى نيست شما من را به مطالعه كتاب “دو نازنين ” ارجاع دهيد.

من هيچ قضاوتى در باره شخصيت اجتماعى، فرهنگى ، هنرى و سياسى خانم افشين جم نكرده ام كه شما من را به ناآگاهى، مغرض بودن، واقعيتها را نديدن و غير متعهد بودن متهم كرده ايد. من در مقاله فقط به نقش ايشان در بسته شدن سفارت و همچنين همسر وزير شدن ايشان اشاره كرده ام و آن را با وزير شدن خانم مريم منصف مقايسه كرده ام.

محمد فضلعلى

پاسخ

اظهار نظر