UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

اهداف و مشکلات انجمن فرهنگی ایرانیان ترای‌سیتی؛ در گفت‌و‌گو با شهرگان

اهداف و مشکلات انجمن فرهنگی ایرانیان ترای‌سیتی؛ در گفت‌و‌گو با شهرگان

اهداف و مشکلات انجمن فرهنگی ایرانیان ترای‌سیتی؛ در گفت‌و‌گو با هیئت مدیره آن

IMG_2023

سمت راست فیروزه پیوندی و مژگان حیدرپور |   سمت چپ فاطمه ذاکری و پروین فاطمی اعضای هیئت مدیره

انجمن فرهنگی ایرانیان ترای‌سیتی، انجمن جوانی است که سابقه‌ی قدمتش به کمتر از ۶ سال می‌رسد. نزدیک به ۶ سال است که این انجمن فعالیت خود را با یک دوره‌ی سه‌ماهه توجیهی از سوی شهرداری کوکیتلام آغاز و سپس با انتخاب هیئت مدیره از سوی اعضای افتخاری اولیه، کار خود را رسماً آغاز کرد. در طی این مدت طرح و برنامه زیادی را در دستور کار خود قرار داد و مثل هر جریان زنده و در حال تطور، دستخوش تغییرات در اعضای هیئت مدیره شد و اعضای آن نیز دچار افت و خیز.

به دلیل اجرای برنامه‌های نوروزی پیش رو از سوی این انجمن و جشن‌های وابسته به آن، و همچنین تشکیل گروه میان‌سال‌ها در ترای سیتی، گفت و گویی با اعضای هیئت مدیره اخیر آن انجام داده‌ایم که در پی می‌خوانید.

تمامی اعضای در حال حاضرهیئت مدیره انجمن فرهنگی ایرانیان ترای‌سیتی را، زنان تشکیل می‌دهند.

۱ـ فیروزه پیوندی رئیس هیئت مدیره

۲ـ فاطمه ذاکری نایب ریئس

۳ـ مهران مسعودی (خزانه‌دار)

۴ـ مژگان حیدرپور (منشی)

۵ـ پروین فاطمی (عضو)

اگر به معرفی‌نامه‌های اعضای این انجمن نگاه بیاندازید، پشت سوابق تمامی آنها فعالیت‌ها و همکاری‌های بلند و کوتاه مدت با نهادهای غیرانتفاعی و خدمت‌رسانی به جوامع متنوع چندفرهنگی در کانادا را مشاهده می‌کنید.

در گفت و گو با شهروند بی‌سی، ۴ تن از اعضای هیئت مدیره شرکت کردند که در ابتدا به معرفی آنها می‌پردازیم و سپس از نظرات و برنامه‌های آینده این انجمن آگاه می‌شویم.

 فیروزه پیوندی رئیس هیئت مدیره انجمن ترای سیتی است که دوره چهارم او بر اساس اساسنامه اخیر، بزودی تمام می‌شود. او ۲۳ سال است که در ونکوور کانادا زندگی می‌کند و بیش از ۲۰ سال است که در موسسه ISS  استان بریتیش کلمبیا در بخش مدیریت این موسسه کار می‌کند و ارتباطات وسیعی با ارگان‌های دولتی و غیردولتی دارد.  پیوندی۴ سال است که در هیئت مدیره انجمن ترای سیتی حضوری فعال دارد.

 فاطمه ذاکری ۱۳ سال است که در ونکوور (ترای‌سیتی) زندگی می‌کند و نزدیک به ۸ سال است که با موسسه SUCCESS کوکیتلام در بخش خانواده و نوجوانان همکاری دارد.  ذاکری با خانواده‌هایی که بچه‌های زیر ۶ سال دارند، در زمینه آموزش فرزند پروری و منطبق کردن آنها با جامعه میزبان همکاری می‌کند. او از سال ۲۰۱۱ با انجمن فرهنگی ترای سیتی همکاری‌اش را شروع کرد و از سال ۲۰۱۲ یکی از اعضای هیئت مدیره آن شده‌است.

مژگان حیدرپور ۶ سال است که به کانادا مهاجرت کرده و از شروع فعالیت خود، علاقه‌مند به همکاری با جامعه ایرانی بود.  با نورت‌شور مولتی کالچرال همکاری داشته و ۴ سال است که در ترای‌سیتی زندگی می‌کند و به صورت داوطلبانه با انجمن ترای سیتی همکاری داشته است.  مژگان نزدیک به یک سال است که به عضویت انجمن فرهنگی ترای سیتی درآمده‌ و در موسسه ISS مشاور سکنی گزینی مهاجرین جدید است.

پروین فاطمی ژوئن ۲۰۱۰ وارد کانادا شد.  او دارای مدرک مامایی از ایران است و با بیمارستان ایگال ریج، موسسه‌های ساکسس و ISS همکاری می‌کند.  پروین فاطمی از سال ۲۰۱۱ با انجمن ترای‌سیتی همکاری می‌کند و از سال ۲۰۱۳ عضو جانشین انجمن ترای‌سیتی است.

 برنامه‌های نوروزی انجمن:

انجمن ترای سیتی در طی چند سال گذشته جشن نوروز را در کوکیتلام برگزار کرد.  دوبار داخل سالن و دو بار نیز در بیرون سالن در پارک گلن مراسم را برگزار کردند.

برنامه نوروز امسال هم مثل سال‌های پیش در گلن پارک به دلیل مرکزی بودن آن، در این مکان برگزار خواهد شد.  چادرهای بزرگ برپا خواهد شد و صاحبان کسب و کار همه چادر دارند و موسیقی زنده اجرا خواهد شد.

اعضای هیئت مدیره انجمن فرهنگی ترای سیتی همگی اتفاق نظر دارند که برای‌ خیلی از ایرانیان این سه شهر – مخصوصاً تازه‌واردها – سخت بود که برای شرکت در برنامه‌های نوروزی و جشن چهارشنبه به نورت‌ونکوور و وست ونکوور بروند و همیشه عنوان می‌کردند که دوست دارند مراسم نوروز را در کوکیتلام برگزار کنند. در نوروز ۲۰۱۳ از سوی شهرداری ۲۰۰۰ دلار گرانت گرفتیم که همین امر باعث دلگرمی ما شد تا با حمایت شهرداری کوکیتلام به ویژه خانم لیندا بیکر که طراح برنامه‌ریزی این ایده بود با دپارتمان آتش‌نشانی صحبت کرد و موافقت شهرداری و آتش‌نشانی را گرفت.  این اولین تجربه جشن چهارشنبه سوری برای شهرداری کوکیتلام و دپارتمان آتش‌نشانی آن است که ما نیز امیدواریم از این تجربه سربلند بیرون بیائیم.  ما نیز بر اساس این تصمیم یک طرح برای نوروز و چهارشنبه دادیم و شرح کاملی از این دو برنامه ارایه دادیم که خوشبختانه با موافقت همراه شد و ۱۳۴۰۰ دلار به ما حمایت مالی کردند.  چون سوزاندن چوب ممنوع است با گاز تانک پروپان موافقت کردند و براساس کدهای موردنظر آتش‌نشانی این شعله‌ها در گودال تهویه شده‌است و روی گودال‌ها هم با شیشه پوشیده می‌شود.  چون عدد هفت برای ایرانیان مهم است ما هم هفت گودال آتش تدارک دیده‌ایم که در زمین بیس‌بال گلن پارک کوکیتلام، جاگذاری می‌شود.  سیکوریتی، آتش‌نشانی و آمبولانس آماده است و سر هر شعله آتش چند داوطلب هستند و تمام مسایل ایمنی پیش‌بینی شده است.

کلوپ بزرگسالان و اهداف آن:

از دیگر برنامه‌های انجمن جویا می‌شویم که در پاسخ یکی از اعضای هیئت مدیره از کلوپ بزرگسالان صحبت به میان می‌آید.  او می‌گوید در ابتدا هر ماه یک یا دوبار این جلسات برگزار می‌شد اما اکنون هر هفته کلوپ بزرگسالان برگزار می‌شود.  برنامه‌های آموزشی دیگر مثل سمینار و آموزش سلامتی و تقویت حافظه را برایشان تدارک می‌بینیم که  حدود ۵۰ – ۶۰ نفر عضو هستند.

قصه‌گویی با ویلن به زبان فارسی نیز برایشان برگزار می‌شود. خانم Kira Vandawsen که زبان فارسی را در طی ۳ سال گذشته یاد گرفته‌است، فوق‌لیسانس فلسفه است و سفری نیز به ایران داشته‌است.  او در برنامه‌های مختلف فارسی حضور می‌‌یابد و برای بزرگسالان قصه می‌گوید.  این مشوقی برای بزرگسالان است با این پیام که برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست.

بیشتر اعضای این کلوپ را زنان تشکیل می‌دهند. پاتلاک پارتی، شعرخوانی، موسیقی، بازی‌ها و که آنها را به سینورهای غیرایرانی نیز متصل می‌کند تا از منافع بزرگسالان کانادایی نیز استفاده کنند.

هر شبنه ساعت ۴-۲ بعدازظهر گردهمایی بزرگسالان برقرار است که یک ساعت آن را به یوگا می‌پردازند و موسیقی زنده هم برایشان اجرا می‌شود.

مشکلات پیش رو انجمن:

از اهداف پیش رو، گرفتن مکان ثابت برای برنامه‌های متفاوت است. سفرها و تورهای یک روزه در شهر و خارج از شهر یکی دیگر از برنامه‌ها برای این کلوپ هست.

از مشکلات انجمن فرهنگی ترای سیتی و کلوپ بزرگسالان تامین هزینه‌ها و داشتن محل کار و دفتر است. یک بار از جامعه ایرانیان کمک خواستیم تا اداره‌ای یا دفتری را به اما اختصاص دهند که به مردم بگوئیم هفته‌ای یک روز به آن جا بیایند. اگر جامعه ایرانی جایی موقت در اختیارمان بگذارند، کمک بزرگی است.  ما نیاز داریم تا هفته‌ای دو روز هر روز ۲ ساعت بتوانیم در آن دفتر مستقر شویم و کارت‌های عضویت برای اعضای انجمن و نیز برای بزرگسالان صادر کنیم.

برای عید و چهارشنبه سوری خیلی‌ها تماس می‌گیرند و فکر می‌کنند ما دفتر داریم و انجمن تلفن و ایمیل دارد و وبسایت دارد، اما ما دفتر نداریم و به همین دلیل نابسامانی‌هایی وجود دارد از جمله نمی‌توانیم افراد را گردهم آوریم.

نزدیک به چهار سال است که در جشن روز اول جولای شرکت می‌کنیم و برای کودکان نیز فعالیت‌هایی داریم. انجمن نیازمند افراد داوطلب به‌ویژه آقایان است چون ما هرچه داوطلب داریم زنان هستند و آقایان کمتر شرکت می‌کنند و از سویی نیز نیازمند حمایت مشاغل ایرانی و غیرایرانی هستیم.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

هادی ابراهیمی رودبارکی؛ شاعر، نویسنده و سردبیر هفته‌نامه شهرگان آنلاین؛ متولد ۱۳۳۳- رشت و ساکن کانادا - استان بریتیش کلمبیاست.

فعالیت ادبی و هنری او با انتشار گاهنامه فروغ در لاهیجان در سال ۱۳۵۰ شروع شد و شعرهای او به تناوب در نشریات نگین، فردوسی، گیله‌مرد، گردون، شهروند کانادا و شهرگان ونکوور چاپ و منتشر شد.

ابراهیمی همراه با تاسیس کتابفروشی هدایت در سال ۲۰۰۳ در نورت ونکوور، اولین انجمن فرهنگی-ادبی را با نام پاتوق فرهنگی هدایت در همین سال به‌همراه تعدادی از شاعران و نویسندگان ایرانی ساکن ونکوور راه‌اندازی کرد که پس از تعطیلی کتابفروشی هدایت در سال ۲۰۰۷ این انجمن با تغییر نام «آدینه‌ شب» برای سال‌ها فعالیت خود را بطور ناپیوسته ادامه داد.

هادی ابراهیمی رودبارکی از سال ۲۰۱۰ رادیو خبری فرهنگی شهرگان را تاسیس و تا سال ۲۰۱۵ در این رادیو به فعالیت پرداخت.

از ابراهیمی تاکنون دو کتاب شعر منتشر شده‌است:

«یک پنجره نسیم» - ۱۹۹۷ - نشر آینده - ونکوور

«همصدایی با دوئت شبانصبحگاهی» نشر بوتیمار - ایران

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: