UA-28790306-1
تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

ایران یازدهمین کشور تولید‌کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان

ایران یازدهمین کشور تولید‌کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط‌ زیست جمهوری اسلامی می‌گوید، به علت بی‌توجهی‌ها در زمینه محیط زیست در هشت تا ده سال گذشته، عملکرد ایران ۶۳ رتبه جهانی سقوط کرده است.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه (۲۱ آبان / ۱۲ نوامبر) در سفر به استان سمنان تصریح کرد که مسایل مربوط به محیط زیست باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

وی همچنین اظهار داشت که ایران از جهت تولید گازهای گلخانه‌ای در رتبه یازدهم جهان قرار دارد که در صورت تعمیم تعهدهای کنوانسیون منع تولید گازهای گلخانه‌ای به کشورهای در حال توسعه باید فکری اساسی در این باره کرد.

معصومه ابتکار در بخش دیگری از سخنانش به علل کاهش منابع آبی در ایران پرداخت. وی الگوی نادرست در مصرف منابع آبی به ویژه در آبیاری کشاورزی را یکی از دلایل اصلی این مشکل خواند.

۲۹۰ سفره‌ی آبی در خطر

به گفته خانم ابتکار آلودگی منابع آبی و خصوصا سفره‌های زیرزمینی توسط فعالیت‌های صنعتی و معدنی از دیگر علت‌های کمبود آب است. وی تصریح کرد که با توجه به دشوار بودن عملیات پاکسازی، این سفره‌های زیرزمینی آلوده جزء منابع آبی از دست رفته محسوب می‌شوند.

وی همچنین با بیان اینکه دولت قصد دارد در مورد مشکلات زیست‌محیطی با مردم برخوردی صادقانه داشته باشد، افزود: «در عین حال نمی‌خواهیم نگرانی در اذهان عمومی ایجاد کنیم».

خانم ابتکار وضعیت کنونی دریاچه ارومیه را نتیجه جنگ سنتی محیط زیست و توسعه دانست و گفت: «چیزی که برای پنهان کردن نداریم. ۲۹۰ سفره آبی بدتر از دریاچه ارومیه در کشور وجود دارد».

رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه از جمله‌ وعده‌های زیست‌محیطی دولت حسن روحانی است. این دریاچه به دلایل مختلف از جمله احداث سد بر روی رودخانه‌های تغذیه کننده آن، با خطر خشک شدن روبرو است.

معصومه ابتکار در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که بر اساس شاخص‌های جهانی وضعیت محیط زیست، عملکرد محیط زیست ایران در هشت تا ۱۰ سال اخیر ۶۳ رتبه جهانی سقوط کرده است.

معضل آلودگی هوا

معاون رئیس‌جمهور ایران همچنین به مسئله به وجود آمدن مشکلات تنفسی برای شهروندان خوزستان و خصوصا اهواز در هفته‌های گذشته پرداخت را سکون هوا و بارش باران را ازعلل آن دانست.

در جریان این آلودگی شش هزار نفر از شهروندان خوزستان به علت مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند و ۶۰۰ نفر نیز بستری شدند. برخی آمار منتشر شده تصریح می‌کند که اهواز از نظر ذرات معلق موجود در هوا جز آلوده‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود.

یکی از مهمترین دلایل آلودگی هوای خوزستان وجود توفان‌های گرد و خاک است. رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران با بیان اینکه منشاء اصلی ریزگردها خارجی است، افزود که خشک شدن تالاب‌های موجود در کشور از دیگر دلایل این معضل زیست محیطی است. به گفته خانم ابتکار ۴۵ تالاب خشک شده در ایران وجود دارد.
[دویچه وله]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: