UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

بازداشت یهودیان ارتدکسی که قصد فرار از کانادا به ایران را داشتند

بازداشت یهودیان ارتدکسی که قصد فرار از کانادا به ایران را داشتند

نویسنده: میترا فرهمند (اسرائیل)

پلیس کانادا شماری از اعضای یک گروه یهودی ارتدکس افراطی را که می‌گویند برای «حفظ فرزندان خود از دست نهادهای اجتماعی این کشور» قصد فرار به ایران را دارند، دستگیر کرده است.

براساس گزارشی که «یشیوا ورلد نیوز» پنجشنبه سی ام آبان منتشر کرد، یهودیان فرقه «لِو طاهور» («قلب مطهر») درنظر داشتند از کوه‌های اطراف ایالت کبک به ایران پناهنده شوند.
بر اساس گزارش روزنامه‌های اسرائیلی پلیس کانادا با رهگیری این افراد که حدود چهل خانواده ارزیابی شده‌اند، آنها را پیش از عملی کردن نیت خود بازداشت کرده است.
براساس گزارش جروزالم پست، اعضای این گروه نگران بودند، با متهم شدن به «کودک آزاری»، حضانت فرزندان خود را از دست بدهند و نهادهای دولتی کانادا به زور فرزندانشان را از آنها بگیرند.
این گروه از یهودیان معتقد، به‌خاطر باورهای مذهبی و وفاداری کامل به زندگی به سبک سده‌های گذشته، «از پیروی از زندگی مدرن دوری کرده» و «تنها به خداوند توکل» می‌کنند.
نهادهای کانادایی خدمات اجتماعی و حامیان کودک به این گروه هشدار داده بودند که نظر به دریافت گزارش‌هایی در مورد «کودک آزاری»، فرزندانشان را از آنها جدا خواهند کرد.
به گزارش جروزالم پست، اکثر این خانواده‌ها، یهودیانی از اسرائیل بوده‌اند که به‌دلیل مخالفت با «صیونیسم» از اسرائیل به کانادا رفته بودند.
اما اقامت برخی از اعضای این فرقه در کانادا نیز قانونی نبوده زیرا آنها اسناد لازم را نداشته‌اند.
این یهودیان اصولا به اسناد و مدارک دولت‌ها اعتقاد ندارند و حاضر به گرفتن پاسپورت و شناسنامه اسرائیلی نیستند و از اساس خود را از داشتن این نوع مدارک از اسرائیل یا کشورهای دیگر بی‌نیاز می‌بینند.
یهودیان به‌شدت باورمند معتقدند که «صیونیسم»، «گناه» است و کشور اسرائیل تا ظهور ماشیاح (موعود یهودیان) نباید حیات داشته باشد. آنها علت وجودی اسرائیل را نیز از اساس «باطل» می دانند و نمی‌خواهند در اسرائیل زندگی کنند.
یهودیان فرقه «ناتوره‌ی کارتا» در سال‌های اخیر ارتباط‌های دوستانه‌ای با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، برقرار کرده و چند بار نیز به ایران دعوت شدند.
اما این نخستین بار است که از ارتباط نزدیک میان یهودیان گروه «لِو طاهور» («قلب مطهر») با ایران، تا حد برنامه ریزی برای پناهندگی آنها به آن کشور، خبر می‌رسد.
براساس گزارش «یشیوا ورلد نیوز»، از زمانی که نهادهای کانادا بررسی مسئله قانونی اقامت این یهودیان در کانادا را آغاز کردند، رهبران این فرقه در صدد انتقال اعضای این گروه از کانادا برآمدند.
بر اساس این گزارش، رهبران فرقه از سه شنبه گذشته یهودیان را با اتوبوس از تپه‌های کبک با اتوبوس به اونتاریو منتقل کرده و آنها را در اتاق‌های اجاره‌ای در این ایالت مستقر کردند.
از انتقال دست‌کم دویست نفر خبر داده شد و به‌نظر می‌رسد که رهبرانشان می‌خواستند آنها را به ایران منتقل کنند.
نام ربای شلومو هلبرانز یکی از رهبران این گروه در این رابطه مطرح شده است.
ربای هلبرانز خود از موقعیت «پناهندگی» در کانادا برخوردار است. او به نهادهای کانادایی ثابت کرد که از سوی دولت اسرائیل مورد تعقیب است چرا که در سال ۲۰۰۰ از اسرائیل اخراج شد و از سال ۲۰۰۳ کانادا به وی پناهندگی اعطا کرد.
حاخام هلبرانز در سال ۱۹۹۴ به‌خاطر بردن یک نوجوان پسر یهودی از آمریکا به اسرائیل جهت انجام مراسم «برمیتصوا» (جشن تکلیف سیزده ساله شدن پسران یهودی)، در دادگاهی در آمریکا به «کودک ربایی» متهم و به دوسال زندان محکوم شد.
زمانی که پلیس نیویورک حاخام هلبرانز را برای گذراندن دوره محکومیت به زندان منتقل کرد و طبق رویه معمول، زندانی ملزم بود ریش خود را بتراشد تا عکس بدون ریش از او گرفته شود، ربای هلبرانز مقامات زندان را متقاعد کرد به عکس کامپیوتری بدون ریش او بسنده کنند زیرا مردان مذهبی یهودی بر اساس باورهای دیرینه، ریش خود را باید حفظ نمایند تا به سبک اجداد خود زندگی کنند.
ماجرای عکس فتوشاپی ربای هلبرانز در آن زمان مورد توجه بسیار رسانه‌های آمریکایی قرار گرفت و حال به میان آمدن نام او در نیت برنامه‌ریزی برای انتقال شماری از یهودیان فرقه «لِو طاهور» به ایران، می‌تواند اتهام وخیمی را متوجه او کند.
از واکنش ربای هلبرانتز به این ماجرا خبری در دست نیست و مقام‌های امنیتی کانادا نیز که کشورشان با ایران روابط دوستانه‌ای ندارد، در این باره مطلبی منتشر نکرده‌اند.
معلوم نیست که خانواده‌های یهودی دستگیر شده در کجا نگه‌داری می شوند.
اسرائیل یا سازمان‌های یهودیان آمریکای شمالی و کانادا نیز به سرنوشت این یهودیان واکنشی نشان نداده‌اند.

[رادیو فردا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: