UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

بالاگرفتن درگیری‌ها در غرب عراق و بیرون راندن القاعده از فلوجه و الرمادی

بالاگرفتن درگیری‌ها در غرب عراق و بیرون راندن القاعده از فلوجه و الرمادی

به دنبال ورود شبه نظامیان القاعده به برخی شهرهای مهم استان الانبار، نیروهای قبایلی به همراه نیروهای دولتی در جنگی خیابانی شهرهای الرمادی و الفلوجه را از شبه نظامیان پاکسازی کردند. این درحالی است که گفته می‌شود هنوز برخی شهرهای الانبار در کنترل نیروهای القاعده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، سخنگوی نیروهای امنیتی عراق اعلام کرد که این نیروها با کمک عشایر توانسته‌اند کنترل شهر فلوجه را به دست بگیرند و شبه نظامیان القاعده نیز از شهر الرمادی بیرون رانده شده‌اند.

به گفته منابع امنیتی عراق، نیروهای قبایل هم اکنون در درگیری‌های خیابانی با شبه نظامیان القاعده، در حال بیرون راندن آن‌ها از برخی مناطق حاشیه‌ای شهر فلوجه هستند اما قسمت‌های مهم شهر از جمله پاسگاه‌های پلیس و ساختمان‌های دولتی در اختیار نیروهای عشایری و دولتی است.

بنابر این گزارش، خودروها و ساختمان‌هایی که روز پنج شنبه به تصرف نیروهای وابسته به القاعده درآمده بود بار دیگر به کنترل دولت درآمده و درگیری‌های پراکنده در این دو شهر بزرگ استان الانبار ادامه دارد.

نیروهای القاعده، روز پنج شنبه پل‌ها و تاسیسات زیربنایی عبور و مرور به سمت غرب استان الانبار را تخریب کردند تا مانع از ورود ارتش و نیروهای دولتی به این منطقه شوند.

این درحالی است که “فرماندهی شورای نظامی انقلابیون” که همان شبه نظامیان وابسته به قبایل هستند و در غرب عراق و شهر فلوجه تشکیل شده، تمامی اعضای خود را جهت رویارویی با هرگونه تلاش نیروهای نظامی عراق برای حمله به شهرهای فلوجه والرمادی به حالت آماده باش درآورده است.

نیروهای مذکور میانه خوبی با دولت و ارتش عراق ندارند اما با پلیس و نیروهای امنیتی که بیشتر افراد آن از ساکنان محلی هستند، همکاری دارند.

این شورا در بیانیه‌ای اعلام کرد که نوری المالکی، نخست وزیر عراق تلاش می‌کند تا به منظور ممانعت از اقامه نماز جمعه متحد در استان الانبار که نشان دهنده حمایت گروه‌ها و قبایل این استان از ” انقلابیون عشایر” است به این شهر حمله کند.

شورای مذکور در ادامه اعلام کرد که امروز نماز جمعه متحد برگزار خواهد کرد تا بدین وسیله به همه جهان صدای شش استان معترض عراق را برساند.

پیشتر جمعی از سران قبایل شهر فلوجه تصمیم گرفتند که گروهی موسوم به فرماندهی شورای نظامی انقلابیون را تشکیل دهند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع محلی اعلام کرد قسمتی از شهر فلوجه، به کنترل “دولت اسلامی عراق و شام” (داعش) وابسته به القاعده در آمده است و درگیری میان نیروهای وابسته به قبایل عراق و شبه نظامیان داعش ادامه دارد.

براساس توافق سران قبایل فلوجه شورای نظامی انقلابیون متشکل از اعضای قبایل جهت حفظ امنیت شهر فلوجه و دفاع از آن است و قرار است این شورا با پلیس و شورای محلی فلوجه همکاری کامل داشته باشد.

بنا بر این گزارش برخی از نیروهای وابسته به قبایل عراق به شکل مستقل عمل می‌کنند و هیچ گونه تعاملی با نیروهای دولتی ندارند.

از سوی دیگر منابع پزشکی در عراق اعلام کردند که در حمله هوایی به منطقه الشهدا شهر الرمادی، مرکز استان الانبار دو غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

شاهدان عینی اعلام کردند که در درگیری‌هایی که در مرکز این شهر میان اعضای قبایل و افراد مسلح رخ داد دست کم شش تن کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: افراد مسلح وابسته به گروه “دولت اسلامی عراق و شام” در سراسر شرق الرمادی مستقر شده‌اند.
[ایسنا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: