UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

«براوو کانادا» برای کابینه‌ای که نماینده اقلیت‌هاست

«براوو کانادا» برای کابینه‌ای که نماینده اقلیت‌هاست
Canada's new Prime Minister Justin Trudeau (bottom row C) poses with his cabinet after their swearing-in ceremony at Rideau Hall in Ottawa November 4, 2015.  REUTERS/Chris Wattie - RTX1URF7

Canada’s new Prime Minister Justin Trudeau (bottom row C) poses with his cabinet after their swearing-in ceremony at Rideau Hall in Ottawa November 4, 2015. REUTERS/Chris Wattie – RTX1URF7

رادیو زمانه: روز ۴ نوامبر/ ۱۳ آبان، هم‌زمان با معرفی وزیران کابینه جاستین ترودو و مراسم سوگند آنها، کاربران شبکه‌های اجتماعی با شعار «براوو کانادا» از کابینه‌ای استقبال کردند که نماینده بسیاری از اقلیت‌ها و زنان این کشور است.
ترودو در کمپین‌های انتخاباتی‌اش قول داده بود که کابینه‌ای با برابری جنسیتی تشکیل دهد، اما بسیاری از منتقدان او می‌گفتند چنین چیزی در فضای سیاسی کانادا و با توجه به تعداد کمتر زنان نماینده به نسبت مردان در مجلس، ممکن نخواهد شد.
اما ترودو بر سر وعده‌اش ماند و ۱۵ مرد و ۱۵ زن را به عنوان وزرای خود معرفی کرد.
کاربران شبکه‌های اجتماعی و شوق تشکیل کابینه‌ای با برابری جنسیتی:
در بین این زنان، مریم منصف نماینده افغان-کانادایی از منطقه پیتربرو، وزیر «نهادهای دمکراتیک» شده است. او اولین وزیر مسلمان کانادا و اولین زن مسلمانی است که وزیر شده است.

مریم منصف و وزارت نهادهای دمکراتیک

«زندگی در یک ساختار دموکراتیک موهبت است». این جمله‌ای بود که مریم منصف در روز وزیر شدن خود به «هافینگتون پست» کانادا گفت.
منصف ۱۱ ساله بود که به همراه مادر و خواهرش، افغانستان تحت حکومت طالبان را ترک کرد به کانادا آمد. پدرش زمانی که او دو ساله بود در حال گذار از مرز افغانستان و ایران در تیراندازی‌های مرزی کشته شد. کودکی او در شهر هرات و در استان خراسان ایران گذشته است؛ کشور میزبانی که در آن مهاجر غیرقانونی بود و از زندگی در آن خاطرات خوشی ندارد.
عموی منصف ساکن شهر کوچک پیتربرو بود و منصف نیز آنجا ساکن شد. او خود را افغانستانی-پیتربرویی می‌داند: «شهری پر از دریاچه و چمن‌های سبز که مردمش مهربان‌اند». منصف در تمامی این سال‌ها در سطح شهری، کنشگر حقوق زنان و اقلیت‌ها بوده است. او همچنین با شبکه‌های زنان در افغانستان در ارتباط نزدیک است.

مریم منصف

مریم منصف

مریم منصف به این دلیل وزیر نهادهای دمکراتیک شده که پیش از این در سمت‌های دولتی در شهر خود خدمت کرده و رابط کنشگران و مطالبات آن‌ها با نهادهای دولتی بوده است. او در انتخابات شورای شهر نیز نقش داشته و یک بار برای سمت شهرداری پیتربرو هم نامزد شده اما رأی نیاورده است.
وزارتخانه منصف با عنوانی جدید بازتعریف شده و پیش از این وزارت «اصلاحات دموکراتیک» نام داشت و وظیفه وزیر بیشتر بازنگری نقش‌های نمایندگان مجلس در دموکراسی انتخاباتی بود. اما مریم منصف که سابقه کار کنشگری در شهر کوچک خود را دارد، قرار است که توجه این وزارت‌خانه را به نهادهای دموکراتیک معطوف کند: یعنی جامعه مدنی، رسانه‌ها، نهادهای نماینده گوناگونی فرهنگی، کنشگران، اقلیت‌های فعال در جامعه و نهادهای آموزشی مرتبط به این‌ها.

وزارت محیط زیست و رویکردی مدنی
رهبران جامعه زیست‌محیطی کانادا در مورد انتخاب کاترین مک کنا به عنوان وزیر محیط زیست و تغییرات آب و هوایی ابراز خوش‌بینی کرده‌اند چرا که او از پیشینه‌ای متفاوت از وزرای دیگر آمده و تجربه کاری با نهادهای غیر دولتی را در کارنامه خود دارد.

مک کنا که وکیل متخصص در تجارت بین‌المللی و حقوق بشر است، پیش از این با گروه‌های غیر دولتی در پیشبرد حقوق بشر در کشورهای در حال توسعه کار می‌کرده است. او همچنین مشاور حقوقی سازمان ملل متحد در مذاکرات صلح تیمور شرقی بوده است.

این وزیر که با فرزندانش معمولاً با دوچرخه رفت و آمد می‌کند، رویکردی مدنی به مشکل محیط زیست دارد و می‌خواهد که سازمان‌های غیر دولتی و محیط زیستی را در سیاست‌گذاری‌ها درگیر کند.

مک کنا راه دشواری در پیش دارد. سیاست‌های محیط زیستی کانادا در ده سال گذشته به‌شدت محافظه‌کارانه بوده‌اند. گلن موری وزیر محیط زیست استان انتاریو به رادیو ملی سی‌بی‌سی گفت: «در ۱۰ سال گذشته در مذاکرات فدرالی-استانی، مقامات دولت فدرال حتی اجازه نمی‌دادند که ما از عبارت تغییرات آب و هوایی استفاده کنیم.»

مک کنا باید برای بهبود وضعیتی تغییرات آب و هوایی که ۱۰ سال است در کانادا به فراموشی سپرده شده است، تلاش کند. او در نشست تغییرات آب و هوایی پاریس ۲۰۱۵ نماینده کانادا خواهد بود.

ویلچرنشین و شناگر پارالمپیکی که وزیر شد
کانادا تنها کشور جهان است که وزارت ورزش آن، وزارت کم‌توانی‌های جسمی و روحی نیز هست. روز ۴ نوامبر کارلا کارلترو، قهرمان پارالمپیک کانادا که چهار بار مدال طلا گرفته است، وزیر ورزش و کم‌توانی‌ها شد.
کارلترو همراه با خود یک عمر تجربه در ورزش و کنشگری برای حقوق توان‌خواهان را به مجلس کانادا و به وزارتخانه می‌آورد. او که با اختلال بینایی متولد شده است، سال‌ها وکیل کارگران کم‌توان بوده و در زمینه بازتعریف حقوق بشر برای شامل شدن افراد کم‌توان، فعال بوده است. کارلترو که خودش کم‌توانی جسمی دارد‌، تأکید کرده است که کم‌توانی‌ها تنها شامل جسم انسان‌ها نمی‌شوند، بلکه باید کم‌توانی‌های شامل بیماری‌های روحی و روانی را نیز به رسمیت شناخت.

کنت هر، وزیر سربازان بازنشسته و مشاور وزیر دفاع به همراه جاستین ترودو

کنت هر، وزیر سربازان بازنشسته و مشاور وزیر دفاع به همراه جاستین ترودو

کارلا کارلترو تنها وزیر جاستین تروودو نیست که با کم‌توانی زندگی می‌کند. کنت هر، نماینده مردم کلگری هم، پس از درگیر شدن در یک تیراندازی خیابانی، تیر خورد، فلج شد و از ۲۲ سالگی بر روی ویلچر زندگی می‌کند.
او که پیش از سیاست وکیل بوده، از فعالان حقوق دگرباشان جنسی در ایالات محافظه‌کار آلبرتاست و منتقد جدی نظامی شدن فضاهای شهری و حضور سلاح در شهرهاست. او که خود قربانی تفنگ و تیراندازی است، بارها انتقاد خود را نسبت به خشونت تفنگ‌ها در دست شهروندان به گوش سیاست‌مداران کانادایی رسانده است.
کنت هر، وزیر امور سربازان بازنشسته شده و قرار است دستیار و مشاور وزیر دفاع ملی هم باشد. صدای طرفدار صلح و مخالف خشونت سلاح‌های اتوماتیک در وزارت دفاع، به نحوی بیانگر نگاه انتقادی جاستین ترودو به حضور نظامی کانادا در دیگر کشورهاست.
جاستین تروودو بیست و سومین نخست‌وزیر کانادا از حزب لیبرال این کشور است. پس از رونمایی از کابینه، کانادایی‌ها و غیر کانادایی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، کابینه‌ای را مورد ستایش قرار دادند که از لحاظ جنسیتی برابر است، از همه استان‌های کانادا نماینده دارد، از همه اقلیت‌های دینی نماینده دارد، جوان و پیر از همه گروه‌های سنی در آن حضور دارند، از لحاظ فرهنگی و نژادی گوناگون است و وزرایی با پیشینه‌های قومی مختلف از جمله بومی‌های کانادا در آن انتخاب شده‌اند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: