آشیان / ازنو رسانی / بزرگ‌ترین ماه گرفتگی قرن در راه‌است ماه خونین، بزرگترین ماه‌گرفتگی قرن بیست و یکم

بزرگ‌ترین ماه گرفتگی قرن در راه‌است ماه خونین، بزرگترین ماه‌گرفتگی قرن بیست و یکم

ماه گرفتگی کامل در ایران و افغانستان در ساعت ۲۱ و ۴۲ دقیقه جمعه شب پنجم مرداد ۱۳۹۷ آغاز خواهد شد و در سحرگاه روز شنبه ششم مرداد حوالی چهار صبح به پایان خواهد رسید.

960x0-1-650x431 بزرگ‌ترین ماه گرفتگی قرن در راه‌استشهرگان: به گزارش رسانه هدهد کانادا به نقل از وب سایت نجوم Space‌، طولانی‌ترین ماه گرفتگی (خسوف) قرن بیست و یکم که بعنوان بزرگترین رویداد نجومی سال‌های اخیر محسوب می شود، شبانگاه جمعه 27 ژوئیه (جولای) 2018 برابر با جمعه پنجم مرداد ماه 1397 به وقوع خواهد پیوست.
به گفته اختر شناسان این ماه گرفتگی (خسوف) به مدت شش ساعت و سیزده دقیقه و چهل هشت ثانیه طول خواهد کشید. در این رویداد نجومی خاص ماه به مدت یک ساعت و چهل و دو دقیقه و پنجاه و هفت ثانیه در سایه کامل (ماه گرفتگی کامل) و به مدت سه ساعت و پنجاه چهار دقیقه و سی دو ثانیه در نیم سایه (ماه گرفتگی جزئی) قرار خواهد گرفت.
این پدیده در کشور کانادا نیز قابل روئیت است اما بخش های اصلی آمریکای شمالی قادر به مشاهده این رویداد بزرگ نجومی نیستند و در کانادا نیز بصورت کامل نمی توان این رویداد را مشاهده کرد. این پدیده بصورت کامل در قاره های آسیا، اروپا، آفریقا، اقیانوسیه و بخش هایی از آمریکای جنوبی بصورت کامل قابل رویت می باشد.

برای اطلاع علاقه‌مندان به رویت خسوف در ایران و افغانستان این رسانه یادآور شده‌اس : ماه گرفتگی کامل در این دو کشور در ساعت 21 و 42 دقیقه جمعه شب پنجم مرداد 1397 آغاز خواهد شد و در سحرگاه روز شنبه ششم مرداد حوالی چهار صبح به پایان خواهد رسید.
ماه گرفتگی پدیده‌ای است که در طی آن ماه از سایه یا نیم‌سایه زمین عبور ‌می‌کند. در ماه‌گرفتگی جزئی ماه در بخش نیم‌سایه زمین قرار می‌گیرد و حالت کامل زمانی رخ می‌دهد که تمام ماه از داخل سایه زمین عبور می‌کند و بطور کامل در تاریکی فرو می‌رود. این رویداد به خاطر رنگ‌های گوناگون و متغییری که ماه در لحظه گرفتگی کامل در سطح خود دارد بسیار برجسته و مورد توجه است.
گفتنی است که طولانی ترین ماه گرفتگی (خسوف) کامل قرن بیستم در تاریخ 16 جولای 2000 به مدت یکساعت و چهل شش دقیقه رخ داد.

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

پنج داستان ۵۵ کلمه‌ای از کتاب “زندان دیکتاتور” نوشته‌ی بهروز عرب‌زاده بهروز عرب‌زاده

  ۱. حسرتِ آغوشِ گمشده ای فضای سینه اش را آزار می داد کنار زن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *