UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

بهبود وضعیت حقوق بشر با فقیر کردن آن کشور حاصل نمی شود

بهبود وضعیت حقوق بشر با فقیر کردن آن کشور حاصل نمی شود

 عمادالدین باقی به رئیس جمهور فرانسه:‌ بهبود وضعیت حقوق بشر با فقیر کردن آن کشور حاصل نمی شود

 عمادالدین باقی٬‌روزنامه نگار وفعال حقوق بشر در نامه ای به اولاند٬ رئیس جمهور فرانسه٬‌ از مواضع آن کشور در جریان مذاکرات اتمی انتقاد کرده است.

به گزارش سحام٬ این زندانی سابق سیاسی در بخشی از نامه خود آورده:‌”من به عنوان کسی که دریافت مدال کمیسیون ملی حقوق بشر فرانسه در سال۲۰۰۵ را جزو افتخارات زندگی خود می داند از شما درخواست می کنم فارغ از تاثیرات مواضع جریانات رادیکال در خاورمیانه، روند مهم تحولات اخیر ایران را مد نظر قرار دهید. مردم ایران همواره نسبت به فرانسه نگاهی مثبت داشته اند. نباید این حسن ظن را قربانی جلب نظر تندروها کرد.”
امروز دور جدید مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی برگزار خواهد شد. در دور قبلی مذاکرات که چند روز پیش برگزار شد٬ فرانسه مانع از حصول تفاهم میان ایران و غرب شد.
این رفتار فرانسه٬ با واکنش بسیاری از فعالان ایرانی روبرو گردید و انتقادات زیادی را متوجه فرانسه نمود.

[سحام نیوز]

 متن کامل نامه عمادالدین باقی و ترجمه انگلیسی آن در ادامه آمده است:

 پرزیدنت اولاند

من به عنوان یک فعال و پژوهشگر حقوق بشر که با برخی نهادهای حقوق بشری و غیر دولتی کشور شما نیز همکاری دیرینه دارم از مواضع اخیر کشور شما در مذاکرات۵+۱ متعجب و نگران شدم که برخلاف مواضع همه کشورها و حتی امریکا در مذاکرات بود. علاوه بر این، باز هم بعنوان یک فعال حقوق بشر، از شما می خواهم که در تصمیم خود در جلوگیری از تفاهم در جهت اولین قدم برای ایجاد اعتماد به صلح امیز بودن برنامه هسته ای ایران و در نهایت رفع تحریم های اقتصادی و فنی و علمی برای ایران بازنگری فرمایید.
اگرچه رابطه فرایند مذاکرات هسته ای را غیر مرتبط با دغدغه های یک فعال حقوق بشر بدانید اما از نظر من و بسیاری از فعالان حقوق بشر، ادامه یا توسعه تحریم ها موجب وسیع ترین نوع نقض حقوق بشر و شهروندی ایرانیان است. من به عنوان کسی که از اعدام هایی که پیوسته در حال رخ دادن است و نقض حقوق انسانی و شهروندی رنجورم و با تلاش های شبانه روزی در حال مقابله با آن هستم ومدام در این راه هزینه پرداخت کرده و و تحت تاثیر مستقیم فشارهای سیاسی و اقتصادی هستم، همراه با دیگر فعالان حقوق بشر بدون شک بیش ازکسان دیگر درک می کنم که باید تغییرات و اصلاحات جدی در داخل ایران صورت گیرد هرچند معتقد نیستیم این تنها ایران است که باید در سیاست های داخلی و بین المللی خود دست به اصلاحات و تغییرات بزند و بسیاری از کشورهای منطقه و جهان از جمله برخی کشورهای غربی هم نیازمند این اقدامات هستند اما سخن اصلی من با شما این است که بهبود وضعیت حقوق بشر از طریق فلج سازی و نابودی اقتصاد یک کشور و فقیر کردن مردم آن حاصل نمی شود. افزون بر این، مسلما شما باید با من هم عقیده باشید که تشویق دولت جدید اهل گفتگو و مصالحه به ادامه این راه برای وضعیت حقوق بشر مفیدتر از تشدید انزوا است.
مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲نشان دادند که علیرغم همه رنج ها و مشقت های شان هنوز روش های اعتدالی و اصلاحی را برای تغییر وضعیت در ایران ترجیح می دهند وجریانات تندرو و اقتدارگرا در داخل ایران و جریانات رادیکال و سرنگونی طلب خارج از ایران را نفی می کنند. تصمیم دولت شما در مخالفت با تلاشهای مسالمت امیز دولت جدید ایران نه تنها نفی اراده مردم ایران بود، بلکه راه را ناخواسته برای ائتلاف نانوشته جریانات تندرو و اقتدارگرا در داخل ایران و جریانات رادیکال خارج از ایران باز می کند و کار ما فعالان حقوق بشر را حتی سخت تر می کند.
من به عنوان کسی که دریافت مدال کمیسیون ملی حقوق بشر فرانسه در سال۲۰۰۵ را جزو افتخارات زندگی خود می داند از شما درخواست می کنم فارغ از تاثیرات مواضع جریانات رادیکال در خاورمیانه، روند مهم تحولات اخیر ایران را مد نظر قرار دهید. مردم ایران همواره نسبت به فرانسه نگاهی مثبت داشته اند. نباید این حسن ظن را قربانی جلب نظر تندروها کرد.

با احترام
عمادالدین باقی
۲۹ آبانماه ۱۳۹۲

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: