UA-28790306-1
تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

بیانیه‌ی انجمن جهانی قلم

بیانیه‌ی انجمن جهانی قلم

انجمن جهانی قلم (پن) نگرانی عمیق خود را درباره‌ی محاکمه‌ی نویسندگان ایرانی، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن اعلام می‌کند. این محاکمه در شعبه‌ی ۲۸ «دادگاه انقلاب» در دو روز پیاپی برگزار شد، دادگاه آقای آبتین در ۲۷ آوریل و آقایان خندان (مهابادی) و باژن در ۲۸ آوریل ۲۰۱۹. اتهام‌های هر سه نویسنده عبارت‌اند از «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی». بر اساس یک گزارش اینترنتی[i]، انگیزه‌ی نهفته در پس این اتهام‌ها سیاسی است، و این نویسندگان به سبب دیدگاه‌ها وآثار انتقادی‌شان درباره‌ی سانسور هنر و ادبیات در ایران و نیز عضویت‌شان در «کانون نویسندگان ایران» – سازمانی که از نظر حکومت ایران غیرقانونی است – محاکمه می‌شوند. با توجه به این اتهام‌ها، دادگاه بدوی ممکن است این نویسندگان را به احکام سنگین زندان محکوم کند؛ هرچند، در صورت صدور این احکام احتمالی، نویسندگان ۲۰ روز فرصت خواهند داشت که درخواست تجدید نظر کنند.

 ربه‌کا شارکی، مدیر کارزارها و ارتباط‌های انجمن جهانی قلم در این باره چنین گفت: «ما با همکاران ایرانی خود، که به سبب نوشته‌ها و فعالیت مسالمت آمیزشان در معرض اتهام قرار گرفته‌اند، اعلام همبستگی می‌کنیم و از مقامات دولت ایران می‌خواهیم تمام اتهام‌های وارد شده به این نویسندگان را لغو کنند و به حق آنان برای آزادی بیان احترام بگذارند.»

نخستین جلسه‌ی این دادگاه در روز ۲۲ ژانویه‌ی ۲۰۱۹ برگزار شد. در این جلسه، پس از قرائت کیفرخواست از سوی نماینده‌ی دادستان، نویسندگان برای دفاع از خویش خواهان حضور وکلای مدافع خود در دادگاه شدند، قاضی دادگاه با این درخواست مخالفت کرد و نویسندگان نیز در اعتراض به محرومیت خود از حق برخورداری از وکیل مدافع از دفاع خودداری کردند. در واکنش به این اعتراض، قاضی دادگاه، آزادی موقت متهمان را به پرداخت قرار وثیقه به مبلغ یک میلیارد تومان (معادل تقریباً ۲۴۰ هزار دلار) برای هر یک از نویسندگان مشروط کرد. از آنجا که نویسندگان قادر به پرداخت این قرار سنگین نبودند، روانه‌ی زندان اوین در تهران شدند و تنها پس از پرداخت قرار، در روزهای ۲۷ و ۲۸ ژانویه به طور موقت و تا زمان صدور رأی دادگاه، از زندان آزاد شدند.

انجمن جهانی قلم بر این باور است که اتهام‌هایی که به این سه نویسنده وارد شده نقض آشکار حق آزادی بیان است و از مقامات دولت ایران می‌خواهد، ضمن تضمین احترام کامل به حقوق این نویسندگان از جمله حق دفاع و مشاوره با وکیل برگزیده‌ی خویش، آنان را بی‌درنگ آزاد کنند.

رضا خندان (مهابادی)[ii]، بکتاش آبتین[iii]  و کیوان باژن[iv] اعضای کانون نویسندگان ایران‌ هستند. آنان آثار بسیاری حول ایران و ادبیات ایران نوشته‌اند.

انجمن جهانی قلم در مورد شمار زیاد نویسندگان و فعالانی که در ایران تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان بازداشت یا زندانی می‌شوند، هشدار می‌دهد. مجمع نمایندگان این انجمن، در هشتاد و چهارمین کنگره‌ی خود در سپتامبر ۲۰۱۸، قطع‌نامه‌ای[v] درباره‌ی ایران صادر کرد و در آن نگرانی خود را از تداوم نقض حقوق بین‌المللی بشر از سوی جمهوری اسلامی ایران، عمدتاً از طریق محدود کردن حقوق مربوط به آزادی بیان، تشکل و تجمع مسالمت آمیز، اعلام کرد.

انجمن جهانی قلم
سوم ماه مه ۲۰۱۹

برای اطلاعات بیشتر، لطفاً با نشانی زیر تماس بگیرید:

Nael Georges, PEN International, Koops Mill Mews, 162-164 Abbey Street, London SE1 2AN | Tel: +44 (0) 207 405 0338 | Email: [email protected]

 

[i] https://iranhumanrights.org/2019/01/three-members-of-irans-writers-association-charged-with-national-security-crimes-for-opposing-censorship/

[ii] https://www.goodreads.com/author/show/827280._

[iii] https://www.naakojaa.com/author/5054

[iv] https://fidibo.com/books/author/%DA%A9%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%DA%98%D9%86

[v] https://pen-international.org/app/uploads/Resolution-on-the-islamic-republic-of-Iran.pdf

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: