آشیان / رويدادها / ایران / تحريم‌های تازه ژاپن عليه ايران اعلام شد

تحريم‌های تازه ژاپن عليه ايران اعلام شد

sh.Iran-Japan-e1323469653642 تحريم‌های تازه ژاپن عليه ايران اعلام شد

وزير اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن اعلام کرد در دور جديد تحريم‌های اين کشور عليه ايران، ۱۱۶ شرکت و فرد، و سه بانک ايرانی تحريم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، يوکيو ادانو، وزير اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن امروز جمعه ۱۸ آذرماه (۹ دسامبر) اعلام کرد که کابينه اين کشور در اقدام جديد خود افراد و شرکت‌های بيشتری از ايران را در فهرست تحريم‌های ژاپن قرار داده است.

بر پايه اين گزارش، دولت ژاپن با افزودن ۱۱۶ شرکت، فرد و سه بانک ايرانی به فهرست تحريم‌های خود، شمار شرکت‌های تحريم‌شده ايران را به ۲۷۶ شرکت، افراد تحريم‌ شده را به ۶۶ نفر و بانک‌های تحريم‌ شده ايران را به ۲۰ بانک افزايش داد.

همچنين از سوی ژاپن سرمايه‌گذاری‌های تازه در صنعت نفت و گاز ايران به‌حالت تعليق درخواهد آمد.

دولت ژاپن گفته است اين تحريم‌ها را در راستای متوقف ساختن برنامه هسته‌ای ايران انجام داده است.

ايران چهارمين تأمين‌کننده نفت ژاپن است و ژاپن پس از چين و هند سومين واردکننده بزرگ نفت خام از ايران است

ايران چهارمين تأمين‌کننده نفت ژاپن است و ژاپن پس از چين و هند سومين واردکننده بزرگ نفت خام از ايران است اما تحريم‌های تازه ژاپن شامل بخش انرژی ايران نخواهد شد.

از سوی ديگر گفته می‌شود اتحاديه اروپا قصد دارد در نشست امروز خود بر شدت تحريم‌ها عليه ايران بيفزايد اما به تحريم نفت ايران نخواهد پرداخت.

به گفته ديپلمات‌ها بيش از همه يونان، کشور بحران‌زده و مقروض اروپا مخالف تحريم نفت ايران است. يونان نيمی از نفت خود را از ايران وارد می‌کند و بسياری از نيازهای انرژی خود را با واردات نفت تأمين می‌سازد.

همچنين ايتاليا نيز که کمابيش در بحران اقتصادی به‌سر می‌برد از تحريم نفت ايران چندان راضی نيست به‌ويژه پس از تحريم نفت ليبی، کشور نفت‌خيز نزديک به ايتاليا، تحريم نفت ايران نيز می‌تواند بر اقتصاد اين کشور تأثير منفی بگذارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان در بيانيه‌ای که از سوی اتحاديه اروپا آماده می‌شود بر گسترش تحريم‌ها عليه ايران تا پيش از نشست آينده اين اتحاديه در ماه آينده تأکيد شده است.

اتحاديه اروپا در تازه‌ترين تحريم‌های خود عليه ايران، هفته گذشته ۳۷ مقام ايرانی و ۱۴۳ شرکت اين کشور را مورد تحريم قرار داد.

تحريم‌های تازه عليه ايران پس از انتشار گزارش دو هفته پيش يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی که ايران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده بود، برقرار شده است.

جمهوری اسلامی ايران گزارش اخير آژانس بين‌المللی انرژی اتمی را ديکته‌شده از سوی کشورهای غربی می‌داند و معتقد است فعاليت‌های هسته‌ای صلح‌آميزی دارد.

 

[رادیو زمانه]

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

گرافیتی‌های «مسعود کاظمی؛ زندانی آزادی بیان» در تهران

گرافیتی‌هایی از مسعود کاظمی، روزنامه‌نگارِ زندانی به جرم اندیشه، که برای مصادیق آزادی بیان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *