UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

توسعه و توانمندی داخلی

توسعه و توانمندی داخلی

دوران تحریم لطمات سنگی‌تر از جنگ تحمیلی بر اقتصاد و اجتماع وارد کرده است. اگر در جنگ بسیاری از ظرفیت‌های کشور تابود شدند در دوران تحریم با اعمال سیاست‌های نادرست سیاسی – اقتصادی کشور هم ظرفیت های ایجاد شده از بین رفتند و هم فرصت‌های سیاسی – اقتصادی را از دست دادیم بطوریکه لشکر بیکاران جامعه برقم  ۷ میلیون رسیده و بجای صادرات نفت و گاز و خدمات فنی و مهندسی ، صادرات مغز و نخبه و مهندس و دکتر و متخصص بوجود آورده ایم و در صادرات نیروی کار نخبه بارقمی حدود ۳۰ میلیارد دلار رتبه اول جهان را کسب کرده ایم.در مقابل ظاهرا استیصال دولت در پاکسازی خرابیهای ناشی ازنابخردی و توهم ،کاررا بجائی رسانده  که ظاهرا قرار شده هزینه بی کفایتی دولت گذشته را با افزایش قیمت تعرفه اب ، برق و گاز و خدمات عمومی و هزینه  سوخت مطالبات بزرگ بدهکاران و آقازاده و … را با کاهش سود سپردهای مردم تامین کنند . یعنی بجای ریشه یابی اینهمه فساد و خشکانیدن منابع کشور و محاکمه مجریان و عوامل سقوط کشور ، مردم جور آنها را بکشند اما واقعیت اقتصاد به روایت مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی که می‌تواند به عنوان سند رهایی از تحریم و بازگشایی قفل‌های ناامیدی با کلید امید تولید و صنعت تلقی گردد دارای حداقل نکات زیر است:

چشم‌انداز بخش‌های اقتصادی کشور

ردیف نام صنعت رتبه در جهان رتبه در آسیا رتبه در خاورمیانه ظرفیت تولید
۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

خودرو

صنعت فولاد

نساجی و پوشاک

سیمان

لاستیک (تایر و تیوپ)

لوازم خانگی

کاشی و سرامیک

پتروشیمی

خدمات فنی و مهندسی

۱۱

۷

۵۰

۳

۳ (درصد جهان)

۱۴

۴

۴۴

۵

۲

۷

۲

۶

۶

۱

۴

۵

۱

۱

۳

۱

۱

۲

۱

۲

۱

۲ میلیون دستگاه

۵۵ میلیون تن

۳۴۰ هزار تن

۱۲۰ میلیون تن

۴۰۰ هزار تن

۱۶ میلیون دستگاه

۷۰۰ میلیون متر مربع

۶۰ میلیون تن

۳۰ میلیارد دلار

دست‌یابی به اهداف فوق که امری کاملاً ممکن است مشروط بر احیای سیستم فرسوده اقتصادی، بر قرار شایسته سالاری، از بین بردن نظام رانت دولتی و عمومی برکناری (بازنشستگی) مدیران ناکارآمد فعلی، به‌کارگماری مدیران متخصص بدون توجه به رابطه و سفارشات، حمایت از تولید و خدمات داخلی، حمایت از اشتغال از طریق معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای، الزام تعرفه‌های بالای گمرکی بر واردات کالاهایی که در داخل تولید با کیفیت عرضه می‌شوند. سر به زیر نهادن سیاسی به مدت حداقل پنجسال  سال و غرق شدن در برنامه‌های توسعه بدون اعلام شعارهای نابجا و نادرست تا درخت توسعه تناور گردد و فراموش نکنیم امروزه قدرت سیاسی از تفنگ بیرون نمی‌آید بلکه قدرت سیاسی از اقتصاد نشأت می‌گیردو تجربه نمونه آلمان، دانمارک، نروژ کاملاً ملموس و قابل استفاده هستند.

حتی امروزه چین از نظر سطح فنی نظامی قابل مقایسه با امریکا و ناتو نمی‌باشد امّا اقتصاد چین، اقتصاد جهانی را به گوشه رینگ کشانیده است. لذا کار و تولید و تولید و عدالت اجتماعی – اقتصادی شعار اصلی پیشرفت و توسعه به شمار می‌روند. بدون شک غرق شدن در برنامه توسعه سیاسی – اقتصادی میتواند کشوررا از موج بیکاری هفت میلیون نفری و ارائه طرحهای نابخردانه حذف امتیازات رفاهی – اجتماعی ( که دیگر چیزی بای نمانده است ) ، نظیر خصوصی کردن تن و جان مردم و پولی کردن آموزش عمومی و واگذاری بیمارستانها به باندهای پزشکی و …. خلاص نماید که در غیذر اینضورت تجربه یونان  پیش چشم ما قرار دارد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

غلامحسین دوانی؛ پژوهش‌گر اقتصادی و عضو انجمن اقتصاددانان حرفه‌ای بریتیش کلمبیا و از اعضای حسابداران خبره آمریکای شمالی

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: