In touch with Diverse Iranian Community

جشن یکصدمین سالروز تولد م.ا.به آذین برگزار شد

جشن یکصدمین سالروز تولد م.ا.به آذین به همت مجله بخارا برگزار شد. این جشن که یکصد و هشتاد و پنجمین شب از شب‌های مجله بخارا بود در عصر سه شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۳ برگزار شد.

علی دهباشی درباره برپایی شب م.ا.به آذین چنین گفت:

« پیش از این محله بخارا شب‎هایی را برای اسماعیل فصیح، ابراهیم یونسی، جمال میر صادقی، جلال آل احمد و نجف دریابندری برگزار کرده است و امشب را که صدمین سالروز تولد محمود اعتمادزاده است به او اختصاص داده‎ایم.

به آذین در وجوه گوناگون و در عرصه‎های متفاوتی کار کرده ولی ما امشب در فرصت کوتاهی که داریم شاید بتوانیم به یک از وجه از زندگی او، وجه ترجمه‎‏ها و داستان‎نویسی و رمان‎‏هایش بپردازیم.

امیدواریم که فرصتی پیدا شود تا به دیگر جنبه‌های زندگی او نیز در جلسات دیگری پرداخته شود و بدون شک ترجمه‏‌های به آذین از آثار نویسندگان مهم دنیا همچون بالزاک، شکسپیر، گوته، رومن رولان و شولوخف در ارتقای سطح ادبی در زبان فارسی نقشی انکارناپذیر دارد. به خصوص در حوزه ادبیات داستانی ایران. ترجمه‏ های او در این زمینه الهام بخش سه نسل از نویسندگان ما بوده است.»سپس از توران میرهادی به عنوان سخنران اول دعوت کرد و خانم میرهادی درباره تأثیر به آذین بر خود چنین گفت: « من که در آن دوران دانشجویی بودم که سعی می‎کرد نظام‎های تعلیم و تربیت و در واقع کارهای درست را برای آموزش و پرورش انتخاب کند ، یکی از کارهایی که کردم این بود که رفتم پیش آقای اعتمادزاده تا بپرسم چه بکنیم که انسان تربیت بشود و در واقع انسان مقام خودش را در انسانیت به دست بیاورد و هدفش هدف بشردوستانه باشد، ایشان در واقع مرا در تمام طول سال‎هایی که کار کردم به طور مستقیم یا غیرمستقیم راهنمایی کرد. اولین چیزی که ایشان به من توصیه کردند، گفتند رقابت را از مدرسه بردار. و چنین شد که مدرسه فرهاد تأسیس شد و کودکستان فرهاد تأسیس شد و ما رقابت را از مدرسه برداشتیم. یعنی همه بچه‏ها به هم کمک می‎کردند برای این که پیشرفت بکنند و هیچ کس رقیب دیگری نباشد. و یکی از خوشحالی‎هایی که از نتیجه کارم نصیب من شد این بود که بچه‎های مدرسه فرهاد یاد گرفتند به هم کمک کنند و بعدها در هر کجای دنیا هم که بودند این آموزه را از یاد نبردند.»

گزارش کامل این جشن را در سایت بخارا به آدرس‌های زیر بخوانید:

http://bukharamag.com/1393.10.7204.html/1

http://bukharamag.com/1393.10.7204.html/2

پاسخ دهید

مشاهدهٔ قبل از ارسال

نمایش متن بعد از ارسال