تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

جمعه، روز خوبی بود: زنان ایرانی نایب‌قهرمان آسیا شدند

جمعه، روز خوبی بود: زنان ایرانی نایب‌قهرمان آسیا شدند

روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ساعت ۹ شب، تیم ملی فوتسال زنان کشورمان پس از این قهرمانی چشم‌گیر و غیرمنتظره، به ایران بازمی‌گردند. چه خوب است اگر ما زنان ایرانی نیز بتوانیم در فرودگاه به استقبالشان برویم و فقط اندکی از خستگی این سفر پرماجرا را با حمایت و حضورمان، از تنشان بزداییم.

IMG20351008
روز جمعه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۲، مانند بقیه جمعه‌ها نبود، جمعه‌هایی که در وصفش گفته‌اند «جمعه ها خون جای بارون می چکه…»، زیرا این جمعه با جمعه‌های پیش فرق داشت و «جمعه روز خوبی بود»، روزی بود که‌اتیم فوتسال زنان کشورمان به مقام نایب‌قهرمانی آسیا رسید و مدال نقره را برایمان به ارمغان آورد. این جمعه «روز بی حوصلگی» نبود، حداقل برای زنان ایرانی که روز جمعه خود را به دنبال نگاه‌های مصمم شهرزاد مظفر و پاهای طلایی نسیمه غلامی و… سپری کردند.

خیلی از ایرانی‌ها ممکن است نام «علی پروین» را شنیده باشند ولی از «شهرزاد مظفر» چیزی ندانند، ولی شهرزاد مظفر اگر نه بیشتر از علی پروین‌ها و علی دایی‌ها برای سربلندی ایران زحمت کشیده است حداقل به همان میزان، به مطرح‌شدن نام پر افتخار سرزمینمان، کمک کرده است. چون او با چنگ و دندانتیم فوتسال زنان را به این موقعیت درخشان کشانده است؛ با این همه موانعی که بر سر راه ورزش بانوان گذاشته‌اند حتماً ورزش مردان را هم دچار مشکلات فراوانی کرده است ولی چه کسی است که نداند، مشکلات زنان ورزشکار ایرانی از مرز مشکلات و موانع معمول گذشته و به یک بختک ایدئولوژیک در راه پیشرفت بانوان کشور تبدیل شده است. علیرغم همه مشکلات و محدودیت‌های پدرسالار ، باز هم می‌بینیم که زنان پیش می‌تازند و امیدوارند؛ تا جایی که امروز فوتسال زنان کشورمان به مقامی در سطح قاره آسیا دست‌یافته که باعث سربلندی همه ایرانیان اعم از مردان و زنان مملکت شده است.

تیم ملی فوتسال زنان ایران در این دوره از بازی‌ها با پیروزی برتیم های مالزی، تایلند، ویتنام و هنگ‌کنگ توانست به نیمه‌نهایی راه پیدا کند و در نیمه‌نهایی بود که از سد رقیب خود یعنی اندونزی هم عبور کرد و به مرحله نهایی رسید. به این ترتیبتیم ملی فوتسال زنان کشورمان در یک قدمی قهرمانی آسیا قرار داشت ولی در برابرتیم ملی ژاپن، شکست خورد البته فقط با یک گل ژاپن آن هم در وقت اضافه. و در نهایت نایب‌قهرمانی را از خود کرد و مدال نقره را برای ما زنان ایرانی هدیه آورد. در این دوره از مسابقات فهمیه زارعی، نیلوفر اردلان، فرزانه توسلی ، نسیمه غلامی، فاطمه اعتدادی، نسترن مقیمی، فرشته کریمی، پریا نوروزی، سپیده زرین‌راد و سهیلا ملمویی بازی می‌کردند. سرمربیگری تیم ملی فوتسال کشورمان هم بر عهده «شهرزاد مظفر» است که سال‌هاست برای اینتیم، خاموشانه زحمت می‌کشد. در این میان لیلا اقبالی کاپیتانتیم ملی فوتسال زنان نیز متأسفانه پس از این پیروزی درخشان قصد دارد ازتیم میلی خداحافظی کند. او که از سال ۱۳۸۳ عضوتیم ملی است و امروز در آستانه ۳۲ سالگی است گفته: «هر بازیکنی یک روز باید از تیم ملی خداحافظی کند اما خوشحالم که با دست پر و با یک مدال تاریخی از تیم ملی کنار می روم.»

تیم ملی فوتسال زنان ایران مشقت‌های فراوانی را برای رسیدن به این مرحله تقبل کرده است، حال بر ما زنان ایرانی است که قدر زحمات آنان را بدانیم، و بدانیم که آن‌ها سفیران و نمایندگان ما زنان ایرانی در جهان هستند و با تلاش و پایداری خود به مسئولان مملکتی نشان داده‌اند که دیگر نمی‌توانند آن‌ها را نادیده بگیرند و باید بودجه‌های بیشتری صرف آن‌ها کنند. آن‌ها با عمل افتخارآمیز خود به مسئولان هشدار داده‌اند که اکنون وقت آن است که این همه نابرابری و تبعیض علیه ورزشکاران زن را پایان دهند زیرا زنان کشورشان بدون هیچ حمایت مادی و معنوی، توانسته‌اند افتخارآفرین باشند. حال نوبت مسئولان است که دیگر از این نوع نگاه پدرسالار به ورزش زنان دست‌بردارند و آن را به رسمیت بشناسند و برایش بودجه و حمایت مادی و معنوی فراهم کنند. حال نوبت «صدا و سیما» است که دست از این همه نابرابری بردارد و افتخارآفرینی و تلاش شیر زنان ایرانی را نیز مانند ورزشکاران مرد پوشش خبری شایسته زنان بدهد.

روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ساعت ۹ شب، تیم ملی فوتسال زنان کشورمان پس از این قهرمانی چشم‌گیر و غیرمنتظره، به ایران بازمی‌گردند. چه خوب است اگر ما زنان ایرانی نیز بتوانیم در فرودگاه به استقبالشان برویم و فقط اندکی از خستگی این سفر پرماجرا را با حمایت و حضورمان، از تنشان بزداییم.

[مدرسه فمینیستی]

About The Author

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights