تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

جنگ یمن “جنایت در سکوت”

جنگ یمن “جنایت در سکوت”

جنگ یمن در حالی ادامه دارد و هم چنان در حال تشدید تنش ها می باشد که تقریبا این فقیرترین کشور جهان عرب تبدیل به میدان منازعه و رقابت بین قدرت های رقیب در منطقه شده است. در یمن و در طول جنگ داخلی و سپس حمله نظامی ائتلاف به رهبری عربستان به این کشور دیگر حتی لازم نیست انسان ها و به خصوص کودکان زیر آوار بمباران مناطق غیرنظامی کشته شوند، چرا که سلاح مرگبارتری در سکوت کامل خبری و جامعه جهانی همین کار را در ابعاد ده ها بار بالاتر برای مهاجمان انجام می دهد. گزارشات نهادهای حقوق حقوق بشری و حتی نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل متحد که معمولا به دلایل تاثیر قدرت حکومت های مورد حمایت جناح مسلط بر این نهاد بین المللی، بسیار هم محافظه کارانه منتشر می شود به خوبی نشان می دهد که در این کشور امحای دسته جمعی غیرنظامیان و کودکان در چارچوب تحریم و محاطره کامل، با قحطی گسترده و عدم اجازه برای رسیدگی جهانی جهت خدمات غذایی و بهداشتی انجام می گیرد. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، عفو بین الملل، یونیسف و چندین نهاد مستقل بین المللی دیگر، تنها یازده میلیون کودک و در مجموع ۱۷ مییون یمنی نیاز به کمک های فوری غذایی دارند، دو میلیون کودک از سوءتغدیه مزمن رنج برده و در وضعیت وخیم قرار دارند، ۸۰۰ هزار تن به بیماری وبا مبتلا شده اند و بر اساس گزارش مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف برآورد می شود که در هر ۱۰ دقیقه یک کودک در یمن از بیماری‌های قابل پیشگیری جان می‌دهند”. فقط در همین گزارش مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف وقتی اذعان می کند هر ده دقیقه یک کودک می میرد مشخص می شود که روزانه ۱۴۴ کودک فقط به دلیل بیماری های قابل پیشگری جان می دهند و این یعنی در سال ۵۲۵۶۰ کودک قربانی می شوند. این در حالی است که آمار تلفات جنگ یمن در گزارشات سازمان ملل متحد از همان ماه های اول جنگ تاکنون بعد از بیش از سه سال محاصره کامل و جنگ از ده هزار تن هم اکنون به عدد ۸۶۰۰ کاهش نیز داده شده است.

در مورد بحران یمن که تمامی اطلاعات رسمی که از طرف ائتلاف به رهبری عربستان بر اساس دروغ بنیان گذاشته شده و به واسطه قدرت و دلارهای نفتی این کشور بسیاری از کشورهای بزرگ و نهادهای بین المللی هم وادار به سکوت شده اند، تناقضات بزرگی به چشم می خورد که حتی در حوزه علوم ریاضی برای یک کودک در مقطع ابتدایی نیز کاملا قابل تشخیص است. همین چند روز پیش “محمد بن سلمان” ولیعهد و همه کاره رژیم پادشاهی عربستان سعودی که رهبری ائتلاف ۴۰ کشور مسلمان در جنگ با مردم یمن را در دست دارد، در مصاحبه با “نیوریک تایمز” ادعا کرد که هم اکنون ۸۵ درصد خاک یمن در دست دولت “عبدربه منصور هادی” و تحت الحمایه آنان قرار دارد و این در حالی است که در گزارش سازمان ملل متحد گفته می شود از جمعیت ۲۷ میلیونی این کشور هم اکنون ۱۷ میلیون تن دچار سوءتغذیه بوده و به کمک های فوری غذایی و دارویی نیاز دارند. ریاض در حالی به کمک متحدین خود با دستان باز علیه این کشور حملات نظامی و محاصره کامل را انجام می دهد که حتی به بهانه شلیک یک موشک از طرف حوثی ها به فرودگاه ریاض در چند هفته پیش تمامی مبادی ورودی و خروجی این کشور را حتی بر روی هواپیماها و کشتی های امدادی سازمان ملل متحد هم بست و تنها با اعتراضات گسترده جهانی در حوزه افکارعمومی و نهادهای بشردوستانه به تازگی به این سازمان ها اجازه داد که به صورت محدود چهار پرواز به فرودگاه صنعا داشته باشند و کشتی حامل گندم آنان نیز در بندر “حدیده” که تحت اختیار حوثی ها می باشد بار خود را تخلیه کند. همه این وقایع در شرایطی در حال انجام است که هم زمان بزرگترین قراردادهای نظامی و تسلیحاتی توسط آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپایی نیز با عربستان بسته می شود و همان گونه که بارها احزاب اپوزیسیون “کارگر” در بریتانیا، حزب “چپ” آلمان و فراکسیون جنبش چپ “فرانسه نافرمان” در پارلمان های این کشورها با اسناد معتبر نشان داده اند که بسیاری از این تسلیحات تحویلی علیه مردم یمن به کار می رود. هر چند که دولت این کشورهای و بزرگتر از همه دولت آمریکا همیشه وعده بررسی این موضوع و احتمال استفاده از سلاح تحویلی آنان در نقض حقوق بین المللی و جنایت علیه بشریت را داده اند، اما تاکنون هیچ اقدامی عملی برای تنبیهات بازدارنده هم انجام نشده است.

جنگ یمن در واقع بازی “جنایت در سکوت” است و اگر هم به اجبار در مدیای جهانی خبری در مورد آن منتشر می شود اما هرگز در تمرکز و بحث و بررسی های لازم برای ایجاد موج فشار افکارعمومی برای بازدارندگی حول آن انجام نمی شود. این در حالی است سازمان ملل متحد قبل از اتمام دوره ریاست “بان کی مون” دبیرکل پیشین این سازمان، با مصوبه قانونی زمانی که عربستان در طبقه بندی کشورهای “فهرست سیاه نقض کنندگان حقوق کودکان” قرار گرفت با اعمال فشار ریاض و پرداخت رشوه به آقای بان این تصمیم سازمان لغو گردید. اما در ۵ اکتبر ۲۰۱۷ با فشار افکارعمومی جهانی و نهادهای بشردوستانه “آنتونیو گوترز” دبیرکل جدید همان مصوبه قبلی را اجرا کرد و هم اکنون عربستان در این لیست سیاه قرار دارد. حالا با تمام این آمار و ارقام، گزارشات رسمی سازمان ملل متحد و زیر مجموعه های آن، مصوبه این سازمان در خصوص گنجاندن عربستان در لیست سیاه کودک کشی سیستماتیک در یمن، فاجعه انسانی قحطی همگانی و ابتلای بیش از ۸۰۰ هزار نفر به بیماری وبا و بسیاری اقدامات ضدبشری اثبات شده دیگر، اما عربستان به عنوان مسبب اصلی آن با مجازات یا تنبیه مواجهه نشده است. بدون تردید دخالت قهری و غیرقانونی کشورهای خارجی در امور کشورهای مستقل نقض حقوق بین الملل می باشد و کشاندن منازعات منطقه یی در قالب جنگ های نیابتی به محیط های بحران خیز اصولا امر مذموم و بسیار ناپسندی می باشد که هرگز قابل دفاع نیست. اما حتی در صورت اثبات دخالت در حمایت از یک طرف دعوای منازعات داخلی نیز این موضوع هیچ مشروعیتی برای جنایات جنگی و توسل یازیدن به “ژنوساید” در هیچ کشور و جنگی را توجیه نمی کند. حالا اگر فرض را بر دخالت دو کشور خارجی در جانبداری از نیروهای دخیل در بحران یک کشور هم قرار دهیم طبق حقوق بین الملل باید “تناسب در تنبیه” و محکومیت این اقدامات انجام شود و تمرکز بر یک طرف مداخله گر آن هم در کمترین سطوح ممکن، در مقابل توحش جنونانه یک طرف دیگر در اقدام به جنگ جنایتکارانه در مجامع جهانی بیشتر به دهن کجی به همین قوانین پذیرفته شده تلقی می شود و هیچ مشروعیت حقوقی نخواهد داشت. یمن امروز در سکوت و مماشات کامل جامعه جهانی و نظم یکجانبه حاکم بر آن در حال قربانی شدن می باشد و ظاهرا هیچ قدرت بازدارنده یی نیز اراده یی برای پایان بخشیدن به آن را ندارد. مردم غیرنظامی و کودکان یمنی هم اکنون در زیر بار این جنگ جنایتکارانه و ننگ جهانی هزار هزار در حال قربانی شدن بوده و بدون تردید سکوت جهانی نیز نوعی از مباشرت در این جنایت است.

۶/۹/۹۶

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights