گزيدهٔ خبر‌ها

برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت

دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت

لندن ١٨ تا٢٢ ژوئن ۲٠١٢

« کشتار زندانيان سياسی ايران در دهه شصت: در جستجوی عدالت و دادخواهی»

Daadgah برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت

برای نخستین بار در تاریخ ایران و جهان، مردمی ظلم دیده و تحت ستم، که شاهد یکی از فجیع ترین جنایات تاریخ معاصر بشری و کشتار یک نسل از مبارزان سیاسی در زندان بوده اند-در حالی که دادگاه ها و نهادهای حقوقی و قضائی بین المللی از رسیدگی به آن اجتناب می کنند- پرچم دادخواهی و رسیدگی به آن را به دست گرفته اند.

چهار سال پیش، اواخر شهریور ١٣٨۶برابر با سپتامبر ۲٠٠٧، جمعی از اعضای خانواده های جان سپردگان دهه شصت و جان بدربردگان از کشتار زندانیان سیاسی در این دهه، با یاری و همراهی فعالان عرصه های سیاسی و اجتماعی، حرکتی را آغاز کردند که در بدو امر تصویر و آینده آن به روشنی امروز نبود. می دانستیم رسیدگی مردمی به هولناک ترین کشتار تاریخ معاصر ایران، کار بسیار دشوار و صعب العبوری است. با دست خالی و تنها با اتکا به انگیزه و تلاش مشترکمان، می خواهیم جمهوری اسلامی را به خاطر کشتار بیش از پانزده هزار زندانی سیاسی در دهه شصت به محاکمه مردمی بکشیم.

چهار سال تلاش بی وقفه مردمی مصمم برای رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت به بار نشست. این دادگاه مردمی، رژیم جمهوری اسلامی ایران و رهبران و دست اندرکاران کشتار زندانیان سیاسی را، که از روزهای پایانی خرداد 60 آغاز و در تابستان 67 به اوج رسید، به ارتکاب جنایت علیه بشریت محاکمه خواهد کرد. کشتار مخالفان در زندان در دهه شصت، مصداق جنایت علیه بشریت است. هیچ یک از ده ها هزار زندانی سیاسی، چه آن ها که اعدام شدند و چه آن هائی که جان سالم بدر برده و از زندان بیرون امدند، درهیچ دوره ای از دهه شصت به وکیل و تسهیلات و مشاوره حقوقی و خانواده خود دسترسی و حق دفاع از خود نداشتند. محاکمات بدون طی پروسه حقوقی با ملزومات یک دادگاه واقعی، تنها با طرح چند سئوال و در اغلب اوقات تنها با ابلاغ اتهامات به زندانی برگزار می شد و وی را طی چند دقیقه به اعدام محکوم می کردند. کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت، هم چنین به لحاظ جغرافیائی، تعداد و تنوع گرایشات سیاسی و عقیدتی گسترده و طبق قوانین جزائی بین المللی مصداق جنایت علیه بشریت محسوب می شود. طبق آمارها و شواهد موجود، جمهوری اسلامی به فاصله سال های60 تا 63، حدود 15هزار زندانی سیاسی؛ روزانه به طور متوسط چهارده نفر و هر دو ساعت یک نفر را اعدام کرده است. جمهوری اسلامی به فاصله ماه های خرداد تا اسفند 67،  چهارهزار زندانی سیاسی؛ روزانه به طور متوسط حدود 15 نفر و هر دو ساعت یک نفر را مخفیانه اعدام و در نهان در گورهای دسته جمعی دفن کرد.

-ایران-تریبونال-300x81 برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریتدادگاه جمهوری اسلامی در دو مرحله برگزار می شود. مرحله اول به مدت پنچ روز، از   ١٨ تا ٢٢   ژوئن ۲٠١٢ در مرکز حقوق بشر سازمان عفو بین الملل در لندن برگزار می شود. مرحله دوم، چهار ماه بعد از آن، در ماه اکتبر در لاهه برگزار خواهد شد. دادگاه مردمی ایران تریبونال، بزرگترین و بی سابقه ترین پروژه دادخواهی مردمی است که در تاریخ معاصر، با حضور بیش از صد شاهد، برگزار می شود.

یک تیم بین المللی حقوقی، متشکل از سرشناس ترین و مجرب ترین حقوقدانان بین المللی و ایرانی؛  پرفسور جان کوپر، پروفسور ریچارد فالک، سیر جفری نایس، پروفسور اریک دیوید، پرفسور پیام آخوان، دکتر نانسی هورماشیا، دکتر هدایت متین دفتری و پروفسور کادر اسمال(زوئیه 2011 در اثر سکته قلبی در گذشت)، این دادگاه مردمی را سازماندهی کرده و با دعوت از شخصیت های حقوقی و غیرحقوقی و قضات سرشناس جهانی همراه با یک تیم دادستانی متشکل از هشت حقوقدان ایرانی و غیرایرانی به سرپرستی پرفسور پیام اخوان و سیر جفری نایس، آن را برگزار می کنند.

این دادگاه، بخشی از مبارزه توده رنچ کشیده مردم ایران علیه تاریک اندیشان کوردل و جنایتکار حاکم بر ایران است، که وظیفه آن نه تنها رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی و محاکمه جمهوری اسلامی به جرم جنایت علیه بشریت است، بلکه این وظیفه را نیز دارد که این تراژدی انسانی را به قضاوت افکار عمومی جهانیان بگذارد و آن را در تاریخ ایران و جهان برای آیندگان به ثبت برساند.

شرکت در دادگاه

حضور در هر دو مرحله دادگاه برای عموم آزاد و رايگان است. اما، براي حضور در آن ها ثبت نام ضروري است. علاقه مندان به شرکت در هر یک از مراحل این دادگاه مردمی، یا هر دو مرحله، مي توانند از طريق تماس با آدرس ایمیل زیر، با ذکر نام و نام خانوادگی ثبت نام نمایند.

[email protected]

کارزار مردمی ایران تریبونال
10 آوریل ٢٠١٢

Please follow and like us:
cool_twitter برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
icon_Visit_us_en_US برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
en_US_Follow برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
en_US_Tweet برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
cool_telegram برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
telegram_message برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
telegram برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
cool_linkedin برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
icon_en_US برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
en_US_share برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
cool_instagram برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
cool_fbmessenger برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت
cool_subscribe برگزاری دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت

Related posts

آپارتاید جدید در قالب «دولت یهودی»

اردشیر زارعی قنواتی

دموکرات نوین قدرت را در بریتیش کلمبیا در دست گرفت

شهرگان

ابتذال علیه ابتذال

شهرگان

1 نظر

محمد شوری 1 ژوئن, 2012 at 3:32

محمد شوری/نویسنده و روزنامه نگار/از سال 1365 تا اول سال 1367 در زندان رژیم ج.ا.ا بودم که بواسطه یک اقدام جنیتکارانه از پیش طراحی شده و با فریب خانواده وبا اعمالی که در زندان انجام شد نیاز به جراحی پیدا کردم که آنها بدون آنکه من بدانم در بدن یک وسیله بسیار پیچیده استراق سمع کار گذاشتتند. من در این 25 سال بااین وسیله ودر رنج وناامنی زندگی کرده ام که شرح آن مفصل است .

پاسخ

اظهار نظر

close

در صورت رضایت از سایت، لطفاً به معرفی بیشتر آن بپردازید!