UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

در اسارت فرهنگ منتشر شد

در اسارت فرهنگ منتشر شد

کتاب در اسارت فرهنگ توسط نشر صمدیه  در ۴۳۰ صفحه منتشر شد.

کتاب در اسارت فرهنگ به زبانی ساده به تشریح معضلات فردی و اجتماعی ما و ریشه یابی خلقیات و صفاتی می پردازد که به دلیل ترس، فقر و بى‏عدالتى در طول قرون و در راستاى تنازع بقا در ما به‏ وجود آمده‏اند. ویژگیهایی که در تکرار خویش و در گذار از نسلها در ما نهادینه شده و همراه با آداب و رسومى که زاده همان شرایط بوده‏ اند، بخشى از هویت فرهنگى ما را ساخته ‏اند.

ویژگیهایی چون مخفی کاری، زخم خوردن و دم بر نیاوردن، صادق نبودن در گفتار، تحمل نکردن انتقاد، قسم خوردن برای برای اثبات مدعا ، تعظیم و تمجید های بی محتوا به منظوز تقرب به مافوق، مبالغه در سخن گفتن جهت باورندان خویش به دیگران،  گوشه و کنایه زدن برای فرار از عواقب صراحت، تفسیر و تاویل های افراطی از کلام دیگران،حسادت، کینه توزی، غیبت کردن، تهمت زدن، شایعه ساختن، بنده پروری و بت سازی، کوچک کردن دیگران برای بالا بردن خود و بالاخره پدیده دهشتناکی به نام آبروداری.

با خواندن این کتاب متوجه می شویم که چگونه جایگزین شدن واژه “احترام” به جاى “ترس” به بسیاری از این گفتارها و رفتارها – هم چون تعظیم و تکریم، بله قربان گویی و اظهار ارادت و بندگی به افراد قدرتمند تر از خود و تمکین به آنها-  رنگى از فضیلت و نیکى داده اند بطوریکه افراد نه تنها قادر به وانهادن آنها نیستند بلکه خود را موظف به حفظ و پاسدارى از آنها مى‏دانند. نویسنده بر این باور است که چنین فرهنگی فقط و فقط به تثبیت شرایط موجود کمک می کند و با حفظ آن نمی توان امید پیشرفتی داشت.

بخش دیگری از کتاب به آداب و عاداتی چون  مهمان نوازی، تعارف، رودربایستی، آبروداری، خونگرمی، دست و دلبازی، احترام  به والدین،  احترام به موی سپید، احترام به معلم و استاد، احترام به مردگان و برگزاری مراسم با شکوه برای آنان می پردازد  که نویسنده کتاب ریشه آنها را در فقر اجدادانمان یافته است. آداب و عاداتی که در زمان بوجود آمدنشان دلایل انسانی و والایی داشته اند اما انجام آنها بدلیل معادل قرار گرفتن ثروت با آبرو، باعث شده  که  قشر عظیمی از مردم  نادار یا کم دار زندگی را بر خود و خانواده دشوار و یا حرام کنند و جمعی نیز فقط در راستای کسب آبرو و احترام به تجمع ثروت بپردازند و تا آنجا پیش روند که  اخلاق را نیز زیر پا گذارند.

نویسنده بر این باور است که زمینه ساز اقتصاد سالم، سیاست سالم، ادبیات سالم، و زندگی اجتماعی سالم فقط و فقط فرهنگ سالم است و تا  زمانی که ما  در اسارت چنین فرهنگی گرفتار آمده ایم  امید دست یافتن به جامعه ای سالم که ارزشها را نه در پول و موقعیت و مقام و مدرک و حفظ ظاهر، بلکه  در درستکاری، احترام به حقوق همگان، خیرخواهی، اولویت دادن به مسایل جمع، پذیرش انتقاد، قبول اشتباه، تحمیل نکردن عقیده خویش بر دیگران، قایل شدن حقوق انسانی برای زنان و کودکان، صداقت  داشتن در رفتار و گفتار و غیره ببیند، خواب و خیالی بیش نخواهد بود،

در این کتاب ضمن ارایه راهکارهایی از تمامی جامعه شناسان، روانشناسان مسایل اجتماعی، متخصصین مسایل فرهنگی و مسئولین دلسوز در جهت برون رفت از این اسارت فرهنگی استمداد گردیده است.

این کتاب را می توانید از کتابفروشی های شهر کتاب، چاپخش (۶۶۴۰۴۱۱۰)، اختران (۶۶۴۱۱۴۲۹) و مولی (۶۶۴۰۹۲۴۳) تهیه فرمایید.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: