In touch with Diverse Iranian Community

در خانهِ دوست

شهرگان: جشنواره لوکارنو که معمولا همواره خود را در رقابت با جشنواره های مهم اروپایی از جمله ونیز می بیند امسال نیز چون سالهای پیش تلاش کرده است تا چهره های تازه ای به سینما معرفی کند، عباس کیارستمی یکی از چهره هایی بود که سالها پیش با فیلم «خانه دوست کجاست؟» این جشنواره به سینما معرفی کرد.

4a17dd2a-36f0-4a17-9f31-090c54f4e262-403x302 در خانهِ دوست

این جشنواره که امسال زودتر از جشنواره ونیز و از سوم تا سیزدهم اوت برگزار می شود در بخش مسابقه بین المللی خود هفده فیلم از سراسر جهان را به نمایش می گذارد.

یوسری نصرالله کارگردان مصری با فیلم «کتاب ها، دشت ها و چهره های زیبا» به اختلافات طبقاتی و مشکلات زندگی شهری در مصر می پردازد، آنجلا شانلک در «راه آرزو» به خاطره عشقی نافرجام در یونان می پردازد، رالیتزا پتروا  با فیلم «بی ایمانی» به دختری بلغاری می پردازد که برای تامین هزینه زندگی ش کارت شناسایی ش را در بازار سیاه می فروشد، با دوست پسرش رابطه ش هر روز سردتر می شود و بیش از قبل غرق مشکلات زندگی می شود، سیمایی واقع گرایانه از بلغارستان کنونی.

0115695f-55af-46d3-a8b8-7930550b9388-450x247 در خانهِ دوست

«زن خیس در باد» ساخته شیوتا آکیهایکو در باره رابطه اغواگرایانه زنی با مردی که در تلاش برای فراموش کردن گذشته به دوردست ها پناه برده نیز از جمله فیلم های بخش مسابقه بین المللی امسال لوکارنو است.

در بخش سینمای عصر ما که به معرفی فیلمسازان جوان می پردازد چندین فیلم از کشورهای مختلف به رقابت می پردازند، هفته منتقدان، پانورامای سوئیس که در آن فیلم «نوجوانان آماتور» در باره بحران بلوغ و تجربه های جنسی نوجوانان در زوریخ و «سگ» که داستان آن در استانبول می گذرد نیز به نمایش درمی آیند، از دیگر بخش های این جشنواره هستند که دهها روزنامه نگار سینمایی همواره آن را پوشش می دهند.

جشنواره لوکارنو که یکی از قدیمی ترین جشنواره های جهان است علاوه بر بهترین زمان ممکن در شهر زیبای لوکارنو و در ساحل دریاچه ش به همراه فستیوال غذای سالیانه و سرگرمی های حاشیه ای بسیار دیگر یک ویژگی خاص هم دارد و آن نمایش فیلم در میدان پیزا گرانده است که هزاران نفر در آن به تماشای فیلم می پردازند و از این نظر بزرگترین مکان نمایش فیلم جهان است.

547b13b3-3d8d-4efb-a750-5974fe75fc61-450x247 در خانهِ دوست

شهربانو سادات کارگردان افغان امسال با اولین فیلم بلند سینمایی ش «گرگ و گوسفند» در بخش فیلم های منتخب و فیلم «چاندرا» ساخته فاطمه احمدی کارگردان ایرانی تبار و آسمیتا شریش کارگردان نپالی در بخش فیلم های کوتاه درهای باز از جمله فیلم هایی هستند که در شصت و نهمین جشنواره لوکارنو به نمایش در می آیند.

در حالی که امسال جزء معدود سالهایی ست که هیچ فیلمی از ایران در جشنواره لوکارنو شرکت ندارد، در برنامه پارتی های جنبی این جشنواره یک شب به دی جی ایرانی اختصاص داده شده است.

هفته آینده در نگاهی به جشنواره های تابستانی از جمله تورنتو و ونیز در باره برگزیدگان جشنواره لوکارنو نیز خواهم نوشت.

معرفی نویسنده را لطفا برای سایت داخل کادر مربوطه بگذارید

پاسخ دهید

مشاهدهٔ قبل از ارسال

نمایش متن بعد از ارسال