UA-28790306-1
تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

ذوب شدن یخ‌ها، بوی نفت، و ادعای مالکیت کانادا بر قطب شمال

ذوب شدن یخ‌ها، بوی نفت، و ادعای مالکیت کانادا بر قطب شمال

(حکم دولت کانادا به بابا نوئل و یارانش برای تخلیهٔ قطب شمال)

 چندی پیش دولت استیفن هارپر اعلام کرد که رسماً مالکیت ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر مربع از بستر دریای شمالگان (اقیانوس منجمد شمالی) را خواستار می‌شود، که خود قطب شمال هم جزو آن است. نخست‌وزیر استیفن هارپر با این اقدام می‌خواهد تولید بیشتر نفت در سرزمین قطب شمال را به پیش ببرد، و در این در حالی است که شواهد علمی موجود نشان می‌دهد که سرزمین قطب شمال از لحاظ زیست‌محیطی در خطر است و نباید چنین عملیاتی در آن انجام شود. محافل علمی و دانشگاهی در گزارش‌های پژوهشی‌ای که منتشر کرده‌اند نشان داده‌اند که برای جلوگیری از یک فاجعهٔ آب‌وهوایی [مثل گرمایش زمین] نباید دست به ذخایر نفتی موجود در زیر بستر دریا زد…

Habib's Article2به گفتهٔ دولت استیفن هارپر، ادعای مالکیت بر حوزهٔ اقیانوس منجمد شمالی «میراثی برای کانادایی‌ها» و یک سرمایه‌گذاری برای شکوفایی اقتصادی درازمدت خواهد بود، زیرا «قطب شمال بخشی اساسی از میراث جمعی و آیندهٔ کانادا» است. اما همان‌طور که پژوهش‌های علمی و کارشناسانه نشان می‌دهد، حفّاری و استخراج نفت در سرزمین قطب شمال بی‌تردید موجب تشدید بحران آب‌وهوا خواهد شد و خطر عظیم نشتِ نفت در این منطقهٔ حسّاس وجود دارد.

گفتنی است که میزان افزایش درجه حرارت قطب شمال دوبرابر میانگین این افزایش در سطح جهان است و اگر همین روند ادامه یابد، پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۱۰۰ دمای این منطقه ۱۱ درجه بیشتر از حالا بشود. کانادا به‌جای سوءاستفاده از ذوب شدن یخ‌های قطب شمال برای استخراج نفت باید به فکر یافتن راه‌هایی برای محافظت از این منطقهٔ زیبا باشد که کاشانهٔ انسان‌ها و جانوران قطبی است.

تا امروز بیش از ۵ میلیون تن در سراسر دنیا خواستار حفاظت از منطقهٔ قطب شمال شده‌اند. آنها می‌خواهند که این منطقه جزو مناطق حفاظت شده باشد و هرگونه حفاری ویرانگر نفت در هر کجای این منطقه، از جمله در منطقه‌یی که کانادا ادعای مالکیت آن را دارد، ممنوع اعلام شود. وقت آن رسیده است که دولت کانادا هم به این خواست تن در دهد.

به کارزار «قطب شمال را نجات دهید» بپیوندید:

www.savethearctic.org.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: