تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

فرانسه: سخنان امروز خامنه‌ای مذاکرات ژنو را دشوارتر می‌کند

فرانسه: سخنان امروز خامنه‌ای مذاکرات ژنو را دشوارتر می‌کند

دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ژنو در جریان است. در آستانه این مذاکرات آیت‌الله خامنه‌ای و نمایندگان مجلس ایران اظهارات تندی علیه کشورهای غربی کرده‌اند. فرانسه می‌گوید که سخنان خامنه‌ای غیرقابل قبول است.

Khamenei

سخنرانی امروز (۲۹ آبان/ ۲۰ نوامبر) آیت‌الله خامنه‌ای همزمان با شروع دور جدید مذاکرات ژنو با واکنش منفی فرانسه روبه‌رو شده است. آیت‌الله خامنه‌ای در این سخنرانی حملات تندی را متوجه آمریکا و اسرائیل کرد. او اسرائیل را “سگ هار نجسی” خواند که “رو به فناست”.
یک سخنگوی دولت فرانسه گفته است، این اظهارات غیرقابل قبول است و مذاکرات جاری در ژنو را با دشواری مواجه می‌کند.

آغاز دور جدید مذاکرات با دیدار ظریف و اشتون
روز اول دور جدید مذاکرات هسته‌ای ژنو امروز (۲۰ نوامبر/ ۲۹ آبان) با دیدار محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که گروه ۱+۵ را نیز نمایندگی می‌کند آغاز شد.
در مذاکرات قبلی ژنو که به مدت سه روز ۱۶، ۱۷ و ۱۸ آبان (۷، ۸ و ۹ نوامبر) با حضور وزرای خارجه ایران، آمریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه، آلمان، قائم مقام وزیر خارجه چین و کاترین اشتون در ژنو برگزار شد، قرار بود توافقنامه‌ای بین طرفین به امضا برسد که در ساعات آخر به دلیل ارائه برخی اصلاحیه‌ها از سوی گروه ۱+۵، نمایندگان جمهوری اسلامی مشورت با تهران را ضروری دیدند و لذا تفاهمی به دست نیامد. در آن نشست ادامه مذاکرات به امروز موکول شد.
در روز آغاز مجدد مذاکرات ژنو، در کنار ابراز امیدواری‌ها، تهدیدها و نگرانی‌ها هم بازتاب محسوسی داشتند.
آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی خود در جمع بسیجیان ضمن تکرار حملات تندش به اسرائیل و آمریکا گفت که در جزئیات مذاکرات ژنو دخالت نمی‌کند. این عدم دخالت هم به معنای بازگذاشتن دست تیم مذاکره‌کننده ایران در ژنو تعبیر شده و هم می‌تواند محملی باشد برای تندروها که “جزئیات” مذاکرات و انعطاف‌های احتمالی تیم ایران را برنمی‌تابند. این تلقی وجود دارد که اگر تندروها با مفاد توافق‌های احتمالی که عمدتا بر سر همین “جزئیات” رقم خواهد خورد موافق نباشند، آیت‌الله خامنه‌ای نیز از آن اعلام برائت کند و با آن از در مخالفت درآید.
در همین حال، نمایندگان مجلس نیز در پی تهدید روز قبل خود مبنی بر اینکه اگر سنای آمریکا تحریم‌های جدیدی را وضع کند مذاکرات هسته‌ای را متوقف می‌کنند، امروز نیز با صدور بیانیه‌ای غرب را از “وقت‌کشی” برحذر داشتند. در این بیانیه طولانی شدن روند مذاکرات در ده سال اخیر به “اخلال‌ها”ی قدرت‌های بزرگ و اسرائیل نسبت داده شده و به این کشورها “هشدار” داده می‌شود که «فرصت فراخ نبوده و چنانچه بخواهند مذاکرات را به یک روند فرسایشی و وقت‌کشی مبدل نمایند، مجلس شورای اسلامی … حتی در نوع همکاری‌های جدید با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز تجدیدنظر خواهد کرد.»

امید روحانی به کاهش تحریم‌ها
ایران در هفته‌های اخیر سیاست‌های منعطف‌تری در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیش گرفته و در توافقی که با مدیرکل این آژانس انجام داد، راه بازرسی‌های بیشتر از برخی تاسیسات اتمی ایران را گشود. کاهش سرعت برنامه اتمی در چند ماه گذشته نیز اقدامی بوده که نشانه‌ای از نرمش‌های ایران برای ایجاد فضای مثبت در مذاکرات اتمی تلقی می‌شود. کشورهای غربی می‌گویند که تحریم‌های سنگین دو سال اخیر زمینه‌ساز این انعطاف‌ها و تمایل بیشتر ایران به حل مناقشه هسته‌ای‌اش بوده است.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در جلسه امروز هیئت دولت ابراز امیدواری کرد که تیم مذاکره‌کننده ایران در ژنو بتواند “به توفقیاتی که مورد نظر است دست یابد” و “در پایان مذاکرات به یک توافق قابل قبول” برسد. او حصول چنین توافقی را راهگشای رفع “قدم به قدم تحریم‌ها” دانست تا دولتش “در فضای بهتری” بتواند “مسیر توسعه و پیشرفت و نشاط را در کشور” ادامه دهد.
مقام‌های آمریکایی و اروپایی تاکید کرده‌اند که توافقات احتمالی ژنو آغاز راه خواهد بود و ساختار تحریم‌ها تا حصول یک توافق جامع و نیز راستی‌آزمایی اقدامات ایران، تغییر اساسی نخواهد کرد. سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه گفت، در صورت حصول توافق با ایران، آمریکا دارایی‌های ایران را که مبلغ کمی است، آزاد می‌کند. او مبلغ این دارایی‌ها را کمتر از ۱۰ میلیارد دلار ذکر کرد.

[دویچه وله]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights