آشیان / رويدادها / ایران / مهندس هوشنگ سیحون پدر معماری نوین ایران در تبعید درگذشت

مهندس هوشنگ سیحون پدر معماری نوین ایران در تبعید درگذشت

شهرگان: مهندس هوشنگ سیحون از چهره‌های ماندگار و درخشان هنر معماری و نقاشی ایران در ساعت ۴/۳۰ بامداد روز دوشنبه ۲۶ ماه می در سن ۹۳ سالگی در بیمارستان لایونز گیت نورت ونکوور واقع در استان بریتیش کلمبیا در تبعید و تنهایی با زندگی بدرود گفت.
هوشنگ سیحون نزدیک به سه دهه بود که در ونکوور کانادا زندگی می‌کرد و شهروند افتخاری فرانسه هم بود.

Houshang-Seyhoun2 مهندس هوشنگ سیحون پدر معماری نوین ایران در تبعید درگذشت
مهندس هوشنگ سیحون – عکس از حمید زرگرزاده (Perfect SHot Studio.ca)

بابک آقاخانی یکی از دوستان نزدیک‌اش می‌گوید: «استاد هوشنگ سیحون که در منزل‌اش واقع در وست ونکوور تنها زندگی می‌کرد، ساعت ۲ بامداد امروز پس از احساس ناراحتی قلبی با من تماس می‌گیرد که دقایقی پس از تماس آمبولانس به در منزل وی می‌رسد. هوشنگ سیحون از بزرگی دریچه آئورت قلب رنج می‌برد و عمل جراحی او در این سن با ریسک بسیار بالائي همراه بود، که در نتیجه عمل جراحی قلب او منتفی شد.  استاد سیحون به دلیل پارگی آئورت قلب در ساعت ۴/۳۰ بامداد در بیمارستان لایونز گیت چشم از جهان فرو بست.»

Houshang-Seyhoun1 مهندس هوشنگ سیحون پدر معماری نوین ایران در تبعید درگذشت
مهندس هوشنگ سیحون – عکس از حمید زرگرزاده (Perfect SHot Studio.ca)

هوشنگ سیحون استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بوده و یک دوره ریاست این دانشکده را عهده دار بوده است. مهندس «هوشنگ سیحون» نقاش و معمار پرسابقه ایرانی، به مرد بناهای ماندگار معروف است. از میان پروژه‌های طراحی و ساخته شده وی می توان به آرامگاه بزرگانی چون خیام، کمال الملک، بوعلی سینا، نادرشاه افشار، کلنل محمدتقی خان پسیان و ده‌ها مقبره و آرامگاه دیگر و نیز طراحی بنای «موزه توس» در سال ۱۳۴۷ و همچنین ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران اشاره کرد. هوشنگ سیحون که سن سال‌های تبعیدی‌اش با رژیم جمهوری اسلامی برابر است، همیشه دوست داشت در ایران باشد و در ایران زندگی کند.

Boali مهندس هوشنگ سیحون پدر معماری نوین ایران در تبعید درگذشت

بابک آقاخانی دوست نزدیک او یادآور می‌شود:«استاد دوست داشت جسدش در ایران به خاک سپرده شود اما می‌دانست این کار عملی نخواهد بود و گزینه دومش را آمریکا می‌دانست.

هفته نامه شهروند بی‌سی و شهرگان آنلاین درگذشت این هنرمند بزرگ معماری و نقاشی را به خانواده محترم سیحون به ویژه به دختر عزیزش مریم و پسر گرامی‌اش نادر و همه ارادتمندان هنر معماری و نقاشی تسلیت می‌گوید.

درباره هادی ابراهیمی رودبارکی

هادی ابراهیمی رودبارکی
هادی ابراهیمی رودبارکی؛ شاعر، نویسنده و سردبیر هفته نامه شهروند بی. سی و شهرگان آنلاین؛ متولد ۱۳۳۳ - رشت و ساکن کانادا - استان بریتیش کلمبیاست. از ابراهیمی تاکنون دو کتاب شعر با عنوان: «یک پنجره نسیم» - ۱۹۹۷ - نشر آینده - ونکوور و «همصدایی با دوئت شبانصبحگاهی» نشر بوتیمار - ایران منتشر شده‌است.

پیشنهاد خوانش

خیر مقدم به سعید ملک‌پور و تقدیر از تلاش‌های تیم آزادسازی او از زندان جمهوری اسلامی ایران

سعید ملک‌پور طراح وبسایت و برنامه‌ریز کامپیوتر، بعد از یازده سال زندان، با پرداخت وثیقه، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *