تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

نامزدی توران میرهادی برای جایزه آسترید لیندگرن

نامزدی توران میرهادی برای جایزه آسترید لیندگرن

توران میرهادی نامزد جایزه «یادبود آسترید لیندگرن» در سال ۲۰۱۳ شد.

آسترید آنا امیلیا لیندگرن (Astrid Anna EmiliaLindgren) نویسنده سوئدی کتابهای کودکان و نوجوانان بود که درٔ ۱۴ نوامبر۱۹۰۷به دنیا آمد و در۲۸ژانویه۲۰۰۲ از دنیا رفت تعداد زیادی از کتابهایش به ۸۵ زبان ترجمه و در بیش از ۱۰۰ کشور جهان منتشر شده‌اند.

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، توران میرهادی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و از اندیشه‌پردازان آموزش و پرورش نو ایران را برای دریافت جایزه جهانی «یادبود استرید لیندگرن» در سال ۲۰۱۳ از ایران نامزد کرده است.

 

دولت سوئد بعد ازمرگ آسترید آنا امیلیا لیندگرن و برای گرامی‌داشت خاطره او”جایزه یادبود آسترید لیندگرن”رابنیاد نهاد. این جایزه، که مبلغ آن ۵ میلیون کرون سوئد است، بزرگ‌ترین جایزه نقدی جهان در مورد ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آید. علاوه بر این بزرگ‌ترین بیمارستان کودکان سوئد در استکهلم نیز، به نام آسترید لیندگرن است.

توران میرهادی یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و استاد پیشکسوت ادبیات کودک در ایران است. او پیش از انقلاب به مدت ۲۵ سال سرپرست مدرسه تجربی فرهاد بود و از سال ۵۸ تا کنون پروژه فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را در شورای کتاب کودک سرپرستی می‌کند.

آسترید به‌خاطر دفاع و حمایت از حقوق کودکان و حیوانات و همچنین مخالفت‌اش با تنبیه بدنی نیز شخص شناخته شده‌ای بود. در سال ۱۹۵۸ دومین دریافت کننده جایزه هانس کریستین آندرسن، جایزه بین‌المللی ادبیات کودک، گردید و در سال ۱۹۹۳ جایزه بین‌المللی که به «آلترناتیو جایزه نوبل» معروف شده‌است به دلیل عدالت خواهی او، تعهدش نسبت به حاکم شدن فرهنگ عدم خشونت در جامعه، درک وهمدردی وی با اقلیت‌ها و همچنین به‌خاطر عشق وی به طبیعت و کوششی که در راه حفظ آن به عمل می‌آورد به وی اعطا گردید. یک برنامه رادیویی در نودمین سالروز تولدش او رابه‌عنوان «زن سال سوئد» برگزید.

در خبر معرفی توران میرهادی به عنوان نامزد جایزه «یادبود آسترید لیندگرن» آمده است: فعالیت‌های او در طول بیش از ۵۰ سال، دنیای ادبیات کودک و آموزش و پرورش در ایران را به سوی رشد و نوآوری هدایت کرد. شکل‌گیری بسیاری از نهادهای فعال در زمینه ادبیات کودکان، آموزش و پرورش و حقوق کودکان در ایران تحت تأثیر کنش‌ها و آموزش‌های شورای کتاب کودک امکان‌پذیر شد.

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سه نهادی هستند که در ایران اجازه معرفی نامزد برای دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن را دارند. شورای کتاب کودک هم امسال محمدعلی بنی‌اسدی، تصویرگر کتاب‌های کودکان، و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، احمدرضا احمدی، نویسنده، و فرشید مثقالی، تصویرگر، را برای دریافت جایزه لیندگرن معرفی کرده اند.

[ایرانیان]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights