آشیان / رويدادها / جهان / نولند: جمهوری اسلامی لیاقت میزبانی اجلاس غیرمتعهدها را ندارد

نولند: جمهوری اسلامی لیاقت میزبانی اجلاس غیرمتعهدها را ندارد

 Nuland نولند: جمهوری اسلامی لیاقت میزبانی اجلاس غیرمتعهدها را ندارد

تنها چند روز پس از نخستین واکنش خود به برگزاری اجلاس غیرمتعهدها در تهران، وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه، ۳۰ مردادماه، بار دیگر، این بار در موضعی شدیداللحن‌تر اعلام کرد که جمهوری اسلامی «لیاقت میزبانی سران کشورهای غیرمتعهد را ندارد».پیشتر در ۲۶ مرداد و پس از آن که جمهوری اسلامی اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل برای شرکت در این اجلاس به تهران سفر می‌کند، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفته بود که ایران مکان «نامناسبی» برای برگزاری این همایش است.

اما این بار، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پا را از این هم فراتر گذاشته و روز دوشنبه، ۳۰ مرداد، گفته است که جمهوری اسلامی «لیاقت» میزبانی سران کشورهای عضو سازمان غیرمتعهدها را ندارد.

خانم نولند همچنین از رهبران خارجی که تصمیم به شرکت در این اجلاس را دارند خواسته است که در سفر خود به تهران به مقامات حکومت جمهوری اسلامی «تقاضاها و خواسته‌های بین‌المللی» در مورد برنامه اتمی ایران را گوشزد کنند.

شانزدهمين اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غيرمتعهدها روزهای ۹ و ۱۰ شهريورماه در تهران برگزار می‌شود و نشست وزرای امور خارجه این کشورها نيز پیش از آن در روزهای ۷ و ۸ شهريور خواهد بود.

در همین حال روز سه‌شنبه روزنامه‌های تهران امروز و جهان صنعت از حضور نمايندگان ۱۰۰ کشور از جمله «قطعی شدن حضور روسای جمهور افغنستان و لبنان»، «حضور احتمالی روسای جمهور روسيه و مصر» در اجلاس غيرمتعهدها، و آخرين گام‌ها برای آماده‌سازی پايتخت و «آماده‌باش نيروی انتظامی» برای برگزاری اين اجلاس در تهران گزارش داده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید که «پیش‌بینی» وزارت خارجه آمریکا این است که جمهوری اسلامی قصد دارد از برگزاری این اجلاس برای «پیش‌برد برنامه خود و منحرف کردن توجهات از وظایف» سوء‌استفاده کند.

ویکتوریا نولند گفت: «ایران می‌خواهد [با این اجلاس] این واقعیت را پنهان کند که نمی‌خواهد به وظایف خود در قبال شورای امنیت سازمان ملل، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر سازمان‌های جهانی عمل کند.»

به گفته خانم نولند، به همین دلیل است که «صراحتا باید بگوییم که فکر نمی‌کنیم ایران لیاقت حضور این سران سطح بالا را داشته باشد».

ویکتوریا نولند در ادامه گفته است: «ما انتظار داریم آنها که تصمیم می‌گیرند به تهران بروند از هر فرصتی برای ترغیب رهبران ایران به عمل به وظایف خود استفاده کنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنج‌شنبه،‌ ۲۶ مردادماه، همچنین اظهار کرده بود که برگزاری اجلاس عدم تعهد در کشوری که، به گفته خانم نولند، «بسیاری از تعهدات بین‌المللی خود را نقض کرده و همسایگان خود را تهدید می‌کند»، «عجیب» است.

جنبش کشورهای غیرمتعهد در سال ۱۹۶۱ و در اوج جنگ سرد میان شرق و غرب متولد شد و از ابتدا قرار بود گردهم‌آیی کشورهایی باشد که نه در جبهه ناتو، آمریکا، بودند و نه در جبهه پیمان ورشو، شوروی.

این سازمان در حال حاضر ۱۲۰ عضو دارد که به گفته مقامات جمهوری اسلامی تاکنون صد عضو از آنها برای حضور در تهران اعلام آمادگی کرده‌اند.

[رادیو فردا]

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

چند شعر از مریم جعفری آذرمانی

  ۱. دوست دارم تو را، مثل یک سیب روی درختش خواب می‌بینمت، عینِ یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *