آشیان / رويدادها / ایران / پیام عبدالله نوری به آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب

پیام عبدالله نوری به آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب

Nouri پیام عبدالله نوری به آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب

–       افتخار این پیروزی،  از آن ملت زمان‌شناس و با درایت ایران است که بار دیگر قدرت عظیم رأی و خواست خود را به نمایش گذارد.

–       رمز این پیروزی، همگامی با  مردمی رنجدیده، دلزده از تنگناها، دشواری ها، نامردمی­ها و حصرها و حبس ها بود.

–       قدردانی این نعمت و افتخار تنها از  راه در کنار مردم بودن و هم سو با خواست مردم گام برداشتن، امکان پذیر است.

–       دولت آینده دشواری ها، کارشکنی ها، راه حل ها و تواناییهای اش را بگونه ای شفاف و صادقانه با ملت در میان بگذارد.

–       حکومت برای به حداقل رساندن تخلفات باید دست منتقدان و دلسوزان را به گرمی بفشارد و از نقد خود واهمه نداشته باشد.

–       حکومت شرایط امن را برای توسعه و رشد احزاب، انجمن های مردم نهاد، مراکز علمی، پژوهشی و  رسانه های مستقل و آزاد فراهم آورد.

–       رفتار و عملکرد کارگزاران دولت به گونه ­ای باشد که اعتماد مردم رنج دیده بیش از این خدشه دار نشود.

–       “دولت تدبیر و امید” با عقلانیت و شجاعت، مسیر واقعی اصلاحات همه جانبه و تغییرات سازنده، که پیام رسا و بلند رأی ملت در انتخابات 24 خرداد 1392 است را، پیگیری نماید.

–        انتظار می رود جنابعالی نقشی  جدی برای کاهش بی اعتمادی ها و استرس ها و اضطراب ها و گسترش روح اتحاد و همبستگی داخلی ایفا نمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند، جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر حسن روحانی

رییس جمهوری منتخب ملت ایران

سلام علیکم

با حمد و سپاس خداوند و درود بر پیامبر گرامی اسلام (ص) و خاندان پاک او، پیروزی افتخارآمیز در یازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری ایران را به  جنابعالی و همه ایرانیان عزیز تبریک عرض می نمایم و برای شما آرزوی کامیابی،  بهروزی و سربلندی دارم. افتخار این پیروزی،  از آن ملت زمان شناس و با درایت  ایران است که با حضوری آگاهانه و سرنوشت ساز،  بار دیگر قدرت عظیم رأی و خواست خود را به نمایش گذارد و رمز این پیروزی، همنوایی و همگامی با  نیازها و خواست های راستین مردمی رنجدیده، خسته و دلزده از تنگناها و دشواری ها، تندروی ها و نامردمی­ها و حصرها و حبس ها بود. آنان که نمایندگان راستین خود را به درستی شناختند و در کوتاه زمان دعوت آنان را لبیک گفتند و با موجی از حضور، حماسه آفریدند و برگی زرین در تاریخ ایران ورق زدند و اعتماد خویش را به شما ارزانی داشتند.

اعتماد اکثریت ملت، نعمتی ارزشمند، سرمایه ­ای گران بها  و افتخاری عظیم و شایسته سپاسگزاری فراوان است که مسئولیتی سنگین نیز در پی دارد. قدردانی این نعمت و افتخار تنها از  راه در کنار مردم بودن و هم سو با خواست مردم گام برداشتن و خود را پاسخگوی مردم دانستن، امکان پذیر است.

مردمی که در برنامه، گفتار و شعارهای انتخاباتی جنابعالی روزنه ­ای از امید یافتند و در میان کسانی که با وعده حل مشکلات پیش قدم شدند، شما را شایسته دانستند و به امید حل آن به “دولت تدبیر و امید” دل بستند و امانت بزرگ ریاست جمهوری با وظیفه سنگین پاسداری از قانون اساسی و حقوق ملت را به شما واگذار کردند، نباید فراموش شوند.

جناب آقای دکتر روحانی؛

اینک مسئولیت بسیار سنگین ریاست دولتی را عهده دار می شوید، که فهرستی  بلندبالا از مشکلات و دشواری ها در عرصه های گوناگون سیاسی،  اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی  پیش روی دارد. تورم و گرانی روز افزون، بیکاری، پایین آمدن سطح تولیدات داخلی، تشدید تحریم‏ها و کاهش درآمد های نفتی، بدهی فراوان دولت به بخش خصوصی و کسری بودجه شدید، فساد اداری و حاکم شدن روابط به جای ضوابط، اقتصاد رانتی،  رشوه و اختلاس، نابسامانی در روابط خانوادگی و رشد طلاق، گسترش اعتیاد، زوال و افول ارزش های اخلاقی در روابط اجتماعی، تنگناهای سیاسی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، حاکمیت فضای امنیتی و محدودیت آزادی های سیاسی و اجتماعی، حصر و حبس شخصیت های خدوم و ارزشمند ملی، تنش و بحران در روابط خارجی، مواجهه با تحریم های روز افزون و کاهش اعتبار بین المللی،  از اهم این مشکلات است که حل تدریجی آن ها برنامه ای دقیق، همتی استوار و کوششی فراگیر می طلبد.

در این راستا، انتظار می رود دولت آینده به توانمندسازی و توسعه همه جانبه ی ایران سرفراز و مردم فرودست حساس باشد و برنامه خود را بر اساس حل گام به گام مشکلات و دغدغه های امروز ایران و مردم طراحی کند و  دشواری ها، موانع، کارشکنی ها، کاستی ها، راه حل ها و تواناییهای اش را بگونه ای شفاف و صادقانه با ملت در میان بگذارد و رفتار و عملکرد کارگزاران به گونه ­ای باشد که اعتماد مردم رنج دیده بیش از این خدشه دار نشود. مردم نیز به خوبی از حجم سنگین  مشکلات و دشواری های فرا روی دولت جدید آگاهند.

جناب آقای دکتر روحانی؛

حکومت برای بهره گیری از نظرات گوناگون، کاستن از اشتباهات و به حداقل رساندن تخلفات باید علاقه مند به گسترش آزادی ها باشد و دست منتقدان و دلسوزان را به گرمی بفشارد و از نقد خود واهمه نداشته باشد و فضای باز و شفاف سیاسی را مهم‌ترین عامل رشد و شکوفایی از یکسو و مانع گسترش فساد و تخلف از سوی دیگر بداند و رأی و نظر مردم را ملاک اصلی اعمال خود در نظر بگیرد و در این راستا شرایط امن را برای توسعه و رشد احزاب، انجمن های مردم نهاد، مراکز علمی، پژوهشی و  رسانه ها و مطبوعات مستقل و آزاد فراهم آورد.

آموزه ی محوری اعتدال و عقلانیت، اقتضاء می کند “دولت تدبیر و امید” با انتخاب مشی درست، منطقی، شفاف و قابل دفاع و پافشاری بر روی آن، نگران تحلیل ها و واکنش های افراطی  نباشد. دولت در اجرای برنامه های کارشناسانه و استفاده از اختیارات قانونی خویش نباید تحت تأثیر فشارها و اتهامات سست، غیرمنطقی و غیراخلاقی قرار گیرد بلکه باید با عقلانیت و شجاعت، مسیر واقعی اصلاحات همه جانبه و تغییرات سازنده، که پیام رسا و بلند رأی ملت در انتخابات 24 خرداد 1392 است را، پیگیری نماید.

جناب آقای دکتر روحانی؛

انتخاب شما می تواند زمینه را برای انسجام داخلی و آشتی ملی  فراهم آورد و انتظار می رود جنابعالی نقشی  جدی در  برقراری مذاکرات داخلی برای اعتماد سازی میان جریانات مختلف داخلی و کاهش بی اعتمادی ها و استرس ها و اضطراب ها و گسترش روح اتحاد و همبستگی داخلی ایفا نمایید و روحیه ی خوشبینی و حسن ظن و نشاط را در میان اشخاص، گروه ها و جریانات مختلف و همچنین کل جامعه تزریق کنید. البته همچنان که آگاهی دارید وحدت باید به گونه ای تعریف شود که همه آحاد ملت را با تفاوت ها و اختلافات فکری و سیاسی دربر گیرد تا همگان با دیدگاه های گوناگون در جهت وحدت گام بردارند، چرا که رکن اصلی ایجاد وحدتی فراگیر احترام به اندیشه های مختلف و به رسمیت شناختن تکثرگرایی و وجود نظرات گوناگون است و در این راستا رفع حصرِ جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای کروبی، جناب مهندس میرحسین موسوی و سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد  و آزادی زندانیان سیاسی از اولویت ویژه ای برخوردار است .

در پایان، بار دیگر انتخاب جنابعالی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران تبریک می گویم، موفقیت آن جناب را از خداوند منان خواهانم و امیدوارم در طول دوران مسئولیت، همواره در کنار مردم و همسو با خواست اکثریت ملت گام بردارید و عملکرد جنابعالی بگونه ای باشد که در پایان دوره ریاست جمهوری، اعتماد ملت به شما دو چندان شده باشد.

عبدالله نوری

بیست و هشتم خردادماه 1392

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

بر بساطی که بساطی نیست… چطور می‌شود شاعران حقیقی یک کشور را شناخت؟

مریم جعفری آذرمانی، پنجم آذرماه سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. از سال ۱۳۷۵ فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *