آشیان / رويدادها / ایران / چهار ایرانی در میان برندگان جایزه ‘هلمن همت’ سال ۲۰۱۱

چهار ایرانی در میان برندگان جایزه ‘هلمن همت’ سال ۲۰۱۱

human_rights_watch-150x150 چهار ایرانی در میان برندگان جایزه 'هلمن همت' سال ۲۰۱۱جایزه هلمن همت هر سال توسط سازمان دیده بان حقوق بشر به نویسندگانی اهدا می شود که به دلیل انتقاد از مقامات حکومتی یا انتشار گزارش‌های مخالف نظرات حکومت، مجازات می شوند
چهار ایرانی در کنار ۴۴ نفر از بیست و سه کشور دیگر جهان موفق شدند جایزه حقوق بشری هلمن – همت در سال ۲۰۱۱ میلادی را به خود اختصاص دهند.
بهمن احمدی امویی، از روزنامه نگاران بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران، کاوه کرمانشاهی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و امیر رشیدی، از دیگر فعالان سیاسی از جمله این چهار ایرانی هستند که سازمان دیده بان حقوق بشر نام آنها را در فهرست برندگان جایزه هلمن – همت قرار داده است.
نفر چهارم این فهرست به دلیل نگرانی از مجازات احتمالی، از سازمان دیده بان حقوق بشر خواسته است که نامش در این فهرست ذکر نشود.
این جایزه هر سال از طرف سازمان دیده بان حقوق بشر به فعالان و نویسندگانی اهدا می شود که به دلیل انتقاد از مقامات حکومتی یا انتشار گزارش های مخالف نظرات حکومت، مجازات می شوند.
در میان برندگان امسال چندین خبرنگار، وبلاگ نویس، شاعر، نمایشنامه نویس و حتی یک کاریکاتوریست و خواننده حضور دارند.
سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای در توضیح دلیل انتخاب این افراد نوشته است که زندگی شخصی و حرفه ای این عده بر اثر سیاست های سرکوبگرایانه حکومت ها برای محدود کردن آزادی بیان تحت تاثیر قرار گرفته است.
بهمن احمدی امویی، در پی نوشتن چند مقاله انتقادی در حوزه عملکرد اقتصادی دولت در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شد و پس از محاکمه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.
کاوه کرمانشاهی، از دیگر برندگان ایرانی جایزه هلمن – همت در سال ۲۰۱۱ است که به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و تبلیغ علیه نظام به واسطه‌ انتشار اخبار و گزارش‌ها و انجام گفت‌وگو با رسانه‌ها و ارتباط با خانواده زندانیان و جان‌باختگان سیاسی" محاکمه شده بود.
حکم قطعی چهار سال زندان برای این فعال سیاسی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۸۹ صادر شد.
در ۲۲ سال گذشته بیش از ۷۰۰ نویسنده از ۹۲ کشور جهان توسط هیات ویژه ای برای دریافت جایزه هلمن – همت انتخاب شده اند.
از ۴۸ برنده جایزه امسال هفت نفر که یکی از آنها از کشور ایران بوده است، از سازمان دیده بان حقوق بشر خواستند برای جلوگیری از پیامدهای احتمالی از جمله محکومیت های بیشتر توسط حکومت ها، نام آنها در فهرست برندگان قید نشود.
جایزه هلمن – همت به افتخار لیلیان هلمن، نمایشنامه نویس آمریکایی و دشیل همت، نویسنده و فیلمنامه نویس آمریکایی نامگذاری شده است.
روشنک داریوش، مهرانگیز کار، تقی رحمانی، اسماعیل خوئی، هوشنگ گلشیری، آسیه امینی، یوسف عزیزی بنی طرف، محمدصدیق کبودوند و آرش سیگارچی از جمله ایرانیانی هستند که پیشتر برنده جایزه هلمن – همت شده اند.
برندگان این جایزه را هیاتی از نویسندگان، ویراستاران و روزنامه نگارانی که سابقه فعالیت در زمینه آزادی بیان داشته اند انتخاب می کنند.
[بی. بی. سی]

درباره شهروند بی‌سی

پیشنهاد خوانش

میراث زیبا و ماندگاری که علیرضا برجاگذاشت نگار چلالی - بهادر موسوی

خبر از دست دادن زود‌هنگام دوست و همکار عزیزمان، علیرضا احمدیان، قلب ما را مملو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *