تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

‘کاهش’ سرمایه گذاران در صنعت نفت ایران

‘کاهش’ سرمایه گذاران در صنعت نفت ایران

 

بسیاری از شرکت های بزرگ به خاطر تحریم ها از میادین نفت و گاز ایران خارج شده اند
 
سازمان بازرسی کنگره آمریکا اعلام کرده که تعداد کمپانی های خارجی سرمایه گذار در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران از ۴۳ شرکت به ۱۶ شرکت رسیده است.
گزارش این سازمان ساعاتی پس از آن در واشنگتن منتشر شد که مجلس ایران، با انتصاب سرتیپ پاسدار رستم قاسمی به وزارت نفت این کشور موافقت کرد.
بنا بر گزارش بازوی تحقیقاتی – بازرسی کنگره (GAO)، از ابتدای سال میلادی جاری تا پایان ماه مه، ۱۶ شرکت خارجی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران فعال بوده اند که از کشورهایی نظیر چین، بلاروس، ونزوئلا، کره جنوبی و آفریقای جنوبی هستند.
این سازمان در گزارش سال ۲۰۱۰ میلادی خود اعلام کرده بود که ۴۳ شرکت خارجی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران فعالند.
مقام های ایرانی هنوز به این آمار و ارقام واکنشی نشان نداده اند.
وزیر نفت جدید ایران که در رابطه با برنامه اتمی کشورش تحریم شده، روز چهارشنبه تلاش برای جذب سرمایه گذاری توسط خارجیان و توسعه میدان های نفتی و گازی مشترک با کشورهای همسایه ایران را از اولویت های خود اعلام کرد.
رستم قاسمی گفت: "اهمیت تولید نفت و گاز در کشور به ویژه در میادین مشترک بر هیچ کس پنهان نیست. در حال حاضر ۱۷ میدان نفتی در دریا و خشکی و نیز ۵ میدان گازی مشترک داریم که برداشت ما از آنها با وجود سرمایه گذاری هایی که در گذشته و به خصوص در دولت نهم شده هنوز کافی نیست."
 
علل ترک ایران
سازمان بازرسی کنگره آمریکا گفته است که شرکت های خارجی سه علت را برای خروج از صنایع نفت و گاز ایران اعلام کرده اند: پایان دوره قرارداد، دشواری فعالیت در ایران و فشارهای ناشی از تحریم ها.
کنگره ایالات متحده در تابستان سال ۲۰۱۰ میلادی، پس از تصویب چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه حکومت ایران، قانونی را وضع کرد که شرکت های سرمایه گذار عمده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران را هدف قرار می دهد.
این مجازات های اقتصادی شامل فروشندگان محموله های عمده فراورده های پالایش شده به ویژه بنزین به ایران نیز می شود.
وزیر نفت جدید ایران بر توسعه منابع نفت و گاز کشورش تاکید دارد
مقام های ایرانی بارها اعلام کرده اند که تحریم های شورای امنیت، آمریکا یا اتحادیه اروپا خط مشی اتمی یا سیاست خارجی این کشور را تغییر نخواهد داد.
کنگره آمریکا بازوی تحقیقاتی خود را موظف کرده است که به طور مداوم نام شرکت های فعال در صنایع نفت و گاز ایران را برای تحریم احتمالی اعلام کند.
دولت و ارتش آمریکا مطابق مصوبه کنگره، اجازه اعطای قراردادهای کلان به شرکت های خارجی فعال در صنایع نفت و گاز ایران را ندارد.
با این وجود، بنا بر این گزارش، دو شرکت دایلیم و هیوندای کره جنوبی با وجود فعالیت در صنایع نفت و گاز ایران، در مجموع قراردادهایی به ارزش بیش از چهار میلیون دلار با دولت آمریکا دارند.
این سازمان می گوید که بین سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ میلادی، هفت شرکت فعال در ایران، قراردادهایی به ارزش بیش از ۸۰۰ میلیون دلار با دولت آمریکا داشتند که پنج شرکت از آنها به فعالیت های خود در ایران خاتمه داده اند.
بنا بر گزارشی که روز چهارشنبه (سوم اوت) منتشر شد، دست کم ۲۰ شرکت به طور رسمی به این سازمان اطلاع داده اند که به پروژه های خود در ایران خاتمه داده اند یا در حال انجام این کار هستند.
بنا بر گزارش منتشر شده، به طور نمونه، کمپانی نفتی شل، به علت تحریم های بین المللی علیه ایران، از میدان گازی پارس جنوبی خارج شد.
 
مشکل مالی
ایران به علت تحریم های بین المللی قادر نبوده است که مطالبات نفتی خود را از هند وصول کند.
رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه شنبه گفت که مذاکرات مقام های نفتی و بانکی ایران و هند درباره بدهی های معوقه شرکت های هندی به کشورش همچنان ادامه دارد.
بانک مرکزی هند، در ماه دسامبر گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرد و از آن زمان دو کشور به دنبال یافتن واسطه‌ای برای انتقال چند صد میلیون دلار پول نفت خریداری ‌شده از ایران هستند.
از سوی دیگر، احمد قلعه بانی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران هم اخیرا اعلام کرده بود که این شرکت در سال جاری ۱۵ میلیارد دلار اوراق مشارکت منتشر خواهد کرد.
یکی از پیمانکاران بزرگ شرک ملی نفت ایران، قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران است که ارزش قراردادهایش با این شرکت حدود ۲۵ میلیارد دلار اعلام شده است.
در شش سال گذشته، دولت محمود احمدی نژاد پروژه های نفتی زیادی را به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار کرده است و حال مسوول سابق این قرارگاه به سمت وزارت نفت منصوب شده است.
این قرارگاه در پروژه های کلان راهسازی و سد نیز حضور فعالی دارد.

[بی. بی. سی]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights