تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

گزارشی کوتاه از جلسه بزرگداشت اسماعیل خویی

گزارشی کوتاه از جلسه بزرگداشت اسماعیل خویی

khoi13

مراسم بزرگداشت اسماعیل خویی شاعر نامدار ایرانی رأس ساعت شش عصر یکشنبه دوازدهم ماه می ۲۰۱۳ با پخش فیلمی کوتاه در معرفی انجمن هنر و ادبیات آغاز شد. بعد از آن شاعر گرامی خانم فریده نقش با بیانی بسیار شاعرانه و متفاوت، بیوگرافی کوتاهی از شاعر بزرگوار جناب اسماعیل خویی ارائه داد.

سپس نویسنده سرشناس کشورمان جناب محمد محمدعلی از تأثیر گذاری این شاعر بزرگ در دورانی که او یکی از اعضاء جوان کانون نویسندگان ایران بود صحبت کرد. محمد محمدعلی اسماعیل خویی و زنده یاد غلامحسین ساعدی را غولان زیبای دوران آغازین کار نویسندگی خویش خواند و توضیحات مفصلی در این‌باره و نقش دکتر اسماعیل خویی در شکل گیری کانون نویسندگان ایران و همچنین در تبعید ارائه داد.

علی نگهبان نویسنده و شاعر و منتقد ادبی به مسئله مهاجرت در شعر خویی پرداخت و با ارائه نمونه‌هایی از شعرهای خویی، به نوعی تبارشناسی بیدرکجا در اشعار این شاعر بزرگ نزدیک شد و آن را تا سرودهای اولیه اوستا ریشه دار و مرتبط دانست.

سیامند زندی مترجم صاحب‌نام و پر کار شهرمان بُعد سیاسی و اجتماعی در کارهای خویی را موضوع سخنرانی خود قرار داد و با ارائه اشعاری از اسماعیل خویی روند فاصله‌گیری او را از تعلق داشتن به تفکری خاص به سمت جهانی شدن نشان داد.

سخنران بعدی منوچهر رضابیگی بود که به سبک و سیاق حرفه‏ای خویش و با بهره جویی از پاورپوینت به بررسی چند شعر خویی پرداخت و در مدت زمانی که داشت به زبان شناسی و سبک‏های شعری متفاوت در آثار اسماعیل خویی اشاره کرد.

مراسم با ویدئو کلیپی اثر گذار ساخته مرتضی مشتاقی (که با استفاده از آهنگی که توسط حسام فریاد خوانده شده بود و شعر آن از اسماعیل خویی است) ادامه یافت و نوبت به دعوت اسماعیل خویی به روی صحنه رسید. جناب مرتضی مشتاقی مسئول انجمن هنر و ادبیات لوح افتخاری را که توسط جناب منوچهر سلیمی طراحی و توسط حسن افروزی سردبیر مجله آشتی تهیه شده بود همراه با تابلوی خطاطی زیبایی که توسط خطاط معروف جناب کریمایی از روی یکی از اشعار جناب خویی خطاطی شده بود، به ایشان تقدیم کرد.

اسماعیل خویی در سخنان کوتاهی ذوق و شوق و امتنان خود را به حضاری که به احترام او به پا خواسته بودند و دست می‏زدند ابراز داشت و شب مراسم بزرگداشت‌اش را یکی از بهترین شب‏های زندگی خود خواند. او ضمن قدردانی از انجمن هنر و ادبیات آرزو کرد، این حرکت در سایر کشورها هم آغاز بشود.

در فواصل این برنامه هنرمند گرامی خانم دلارام میرعمادی مجری و مسئول رادیو جهان، ترانه‌ی یاران با صدای الهه را که از آهنگ‏های مورد علاقه اسماعیل خویی است، اجرا کرد. او همچنین آهنگ بسیار شادی را که شعر آن از دکتر اسماعیل خویی بود، اجرا که مورد توجه حضار قرار گرفت. خانم دلارام میرعمادی قبلاً در برنامه‏های متفاوت انجمن، هنرنمایی کرده بود اما اوج صدای او در شب بزرگداشت حتی اعضا انجمن هنر و ادبیات را به حیرت و تحسین واداشت.

آهنگ این ترانه را نوازنده و آهنگساز معروف شهرمان جناب زلیخاپور ساخته بود. جناب زلیخاپور با نواختن پیانو در صحنه حضور داشت که ایشان را دیگر هنرمند آشنای شهرمان نوید صادقی با تنبک همراهی می‏کردند.

برنامه بعد ار بیست دقیقه تنفس دوباره آغاز شد و در یکساعت بخش دوم میکرفون و صحنه در اختیار جناب اسماعیل خویی بود و حضار تا آخرین ثانیه به شعر خوانی شاعر محبوب خود گوش دادند. در پایان جلسه جناب اسماعیل خویی همراه هادی ابراهیمی و کتی دیلمی عازم خانه‏ی ایشان (که در مدت اقامت جناب خویی میزبان ایشان هستند) شدند. انجمن هنر و ادبیات از کلیه داوطلبین، هنرمندان، شعرا و نویسندگان، نشریات و صاحبان مشاغلی که در برگزاری با شکوه این شب همراه بودند صمیمانه تشکر می‏کند. با این امید که بتوانیم تعداد بیشتری از هنرمندان بزرگ کشورمان را قدر بدانیم و حداقل شبی هم که شده، بر صدر بنشانیم. قابل ذکر است که مجری توانای این شب فراموش نشدنی خانم محبوبه مجتهد هنرمند شناخته شده شهرمان بود. در پایان شب هادی ابراهیمی سردبیر محترم هفته نامه شهروند بی سی اطلاع داد که شماره‏ی هفته آینده شهروند، ویژه جناب اسماعیل خویی خواهد بود و کلیه سخنرانی‏های شب بزرگداشت در آن منعکس خواهد شد. علاقمندان می‏توانند علاوه بر نشریه شهروند بی سی آنها را در سایت شهرگان نیز مطالعه کنند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights